تازه های خبری :
کد خبر: ۶۲۹۰۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وام مسکن باید حداقل ۸۰ درصد قیمت مسکن و با نرخ سود ۹ الی ۱۱ درصد باشد، گفت: شرایط دشوار پرداخت وام دلیل اصلی عدم استقبال مردم از طرح اقدام ملی مسکن است.

به گزارش آرانیوز، اقبال شاکری  با اشاره به شرایط دشوار دریافت و پرداخت وام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن گفت: وزارت راه شهرسازی طرحی را با عنوان "اقدام ملی تأمین مسکن" تدوین کرده که در آن، زمین ها را با اجاره 99 ساله و وام مسکن در اختیار مردم قرار می‌دهد این در حالی است که شرایط  سنگین پرداخت وام و هزینه اولیه موجب شده کمتر از 15 درصد از افراد ثبت نام کننده تا پای امضای قرار داد نهایی پیش بروند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بررسی ها از یک استان نشان می‌دهد که از 30 هزار نفری که برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند تنها حدود 6 هزار نفر برای تنظیم قرار داد اقدام کردند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر یک ساختمان معمولی در شان مردم را 100متر مربع فرض کنیم، با هزینه ساخت متری 4 میلیون تومان، 400 میلیون تومان تمام می‌شود، حال وزارت راه اعلام کرده که 300 میلیون تومان را متقاضیان آورده و 100 میلیون تومان آن با وام نرخ 18 درصد خواهد بود. بنده معتقدم این رقم برای مردم فاقد مسکن بسیار سنگین بوده و یقینا اگر 300میلیون تومان داشتند، خود برای خرید یا ساخت مسکن اقدام می‌کردند و معطل چنین پروژه ای که تاریخ تحویل آن مشخص نیست، نمی‌شدند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، شرایط مندرج در طرح اقدام ملی مسکن را خارج از توان مردم دانست و اضافه کرد:شراط دشوار طرح اقدام ملی مسکن موجب شده که علی رغم تعداد بالای افراد ثبت نام کننده، تعداد کمی برای قرار داد، پیش قدم شدند.

وی با تاکید بر اینکه وام مسکن باید حداقل 80 درصد قیمت مسکن و با نرخ 9 الی 11 درصد باشد، اظهار کرد: نباید شرایطی را فراهم کنیم که مردم توان آن را نداشته باشند و سپس اعلام کنیم که از طرح مذکور استقبال نشد. ساخت و تامین مسکن وظیفه دولت بوده و باید برای آن برنامه داشته باشد. شرایط فعلی برای طرح اقدام ملی مسکن به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مسکن مهر که میلیون ها نفر را خانه دار کرد چرا که مردم تنها 15 الی 30 میلیون تومان پرداخت می‌کردند. با پرداخت وام به  میزان 80 درصد قیمت خانه با نرخ معقول است که می‌توانیم مردم را صاحب خانه کنیم. در جلسه ای که با معاون مسکن وزارت راه  و شهرسازی داشتیم ، وی هم به نوعی معتقد بودند که طرح اقدام ملی نتیجه مطلوب نخواهد داشت. 

وی با اشاره به اینکه بانک ها به وظایف خودشان در خصوص پرداخت تسهیلات مناسب به حوزه مسکن به خوبی عمل نمی‌کنند، تصریح کرد: بانک ها در حال حاضر به بنگاه‌داری، ساخت، احتکار مسکن،کارخانه داری و تصدی گری مشغول شدند. منابع مالی بانک ها از دستگاه ‌های دولتی یا سپرده مردمی تامین می‌شود اما متاسفانه آن طور که باید به مردم وام نمی‌دهند.

بانکداری فعلی غیر اسلامی و غیر مردمی است/ 20 درصد از منابع تسهیلات بانک‌ها باید به حوزه مسکن اختصاص یابد

عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید با جدیت به این مو ضوع ورود کرده و بانک ها را واردار به پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن تا 20 درصد از محل منابع مالی خود کند. این رقم در حال حاضر برای حوزه خرید مسکن 0.5درصد و برای ساخت مسکن حدود 7 درصد بوده که به هیچ عنوان قابل قبول نیست . معتقدم بانک داری فعلی غیر اسلامی و غیر مردمی است./

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بسته خبری انتخابات ریاست جمهوری ودر مسیر پاستور/ورود شوالیه هسته ای ایران معادلات انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان و اصلاح طلبان را به زد!./عباسی دوانی دانشمند بزرگ هسته ای ایرانی شاه بیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/سردرگمی جریانات سیاسی کشور و کاندیداهای ریاست جمهوری از زمان ورود و شروع تبلیغات ‌فریدون عباسی دوانی مرد هسته ای ایران ظرف ۴۸ ساعته گذشت به هم ریختند./ تماسهای شخصیتهای کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس با فریدون عباسی /بازار نظرسنجی و ارزیابی کاندیداها هر چه به زمان ثبت نام و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم داغ تر می شود./ابراهیم رئیسی/علی لاریجانی/فریدون عباسی دوانی/رستم قاسمی/ محمد باقر قالیباف/سعیدمحمد/محسن رضایی/محمد جواد ظریف/امیر حسین قاضی زاده هاشمی/برپایی ستاد انتخابات در هیات رئیسه پارلمان صدای اعتراض نمایندگان مجلس هم در آورد./بهارستان ستاد انتخاباتی شد./اصلاح طلبان به دنبال بازی پنهان؟/صف کاندیداهای اصولگرا هر روز طولانی تر می شود./ارسال دعوتنامه شورای وحدت برای ۱۰ کاندیداهای ریاست جمهوری/ضرغامی اصولگرا در دقیقه ۹۰رنگ عوض کرد و به صورت مستقل وارد گود انتخابات ریاست جمهوری شد

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار