تازه های خبری :
کد خبر: ۶۲۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
نمایندگان مردم در مجلس با برداشتن یک گام مهم برای مقابله با رانتخواران و الزام دولت برای مدیریت ارز ۴۲۰۰ تومانی، سقف ۸ میلیارد دلاری برای تأمین ارز واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی برای دولت تعیین و مصوب کردند که دولت باید در سال ۱۴۰۰ به تدریج این ارز رانتی را حذف کند.

به گزارش آرانیوز، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 4 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400؛ با پیشنهاد محمدحسین حسین زاده بحرینی در خصوص اصلاح کل ردیف (4) بند (ب) تبصره (1) ماده واحده این لایحه، با 121 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس این مصوبه دولت و دستگاه‌های ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تا سقف 8 میلیارد دلار شدند.

بر اساس ماده اصلاحی دولت و دستگاه ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله بانک مرکزی مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گازی (اصلی و فرعی و سایر منابع) به غیر از نرخ سامانه معاملاتی الکترونیکی ETS به جز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تا سقف 8 میلیارد دلار نیستند.

دولت موظف است بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی کشور نسبت به افزایش تدریجی نرخ ارز ترجیحی موارد فوق‌الذکر تا نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ETS اقدام نموده و مابه‌التفاوت منابع وصولی را به ردیف درآمدی شماره 160136 و جدول شماره 5 این قانون واریز نماید.

منابع واریزی از ردیف شماره 71- 530000 جدول شماره 9 این قانون صرف تأمین معیشت دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف در جریان اصلاح این ماده تأکید کرد کالاهای اساسی شامل نهاده‌های دامی نیز می‌شود./

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار