تازه های خبری :
کد خبر: ۶۰۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
همدان _ یکی از نخستین مکان‌های نظامی که با پیوستن به صفوف انقلاب اسلامی ضربه اساسی بر پیکره رژیم منحوس شاهنشاهی زد، پایگاه هوایی شهید نوژه بوده است.

به گزارش آرانیوز:گروه استان‌ها: پیروزی انقلاب اسلامی در سالهای که رژیم منحوس شاهنشاهی در اوج اقتدار نظامی خود به سر می‌برد را نمی‌توان چیزی جز یک کار تشکیلاتی منسجم و قدرتمند البته در کنار امدادهای غیبی الهی دانست. این کار تشکیلاتی چنان مستحکم و قدرتمند شبکه سازی شده بود که حتی در بدنه ارتشی که شاه و پدرش آن را تکیه گاه اصلی خود می‌پنداشتند نیز نفوذ کرد.

یکی از نخستین مکان‌های نظامی که با پیوستن به صفوف انقلاب اسلامی ضربه اساسی بر پیکره رژیم شاهنشاهی زد، پایگاه هوایی شهید نوژه فعلی و شاهرخی سابق همدان است.

حضور نیروهای مؤمن و متدین در این پایگاه باعث شد تا یکی از اولین حرکتهای انقلابی در سطح مکان‌های نظامی کشور در این پایگاه مهم و راهبردی کشور صورت گیرد. اعتصاب غذای همافران این پایگاه در روزهای پایانی دی ماه سال ۱۳۵۷ یکی از مهمترین رویدادهایی است که باید به آن پرداخته شود.

امیر سرتیپ حسین مرآتی از نیروهای حاضر در این پایگاه و از اعضای شورای انقلاب اولیه پایگاه در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: جمع‌های مذهبی و دینی در این پایگاه از سال‌ها قبل فعالیت داشتند.

وی با بیان اینکه اعلامیه‌های امام خمینی (ره) در این پایگاه توزیع می‌شد، افزود: پس از رحلت آیت الله آخوند و اعتراضات صورت گرفته در مراسم تشییع ایشان که نخستین حرکتهای اعتراضی آشکار در همدان صورت گرفت گروهی از افراد مذهبی و انقلابی در درون پایگاه اقدام به ایجاد هسته انقلاب کردند.

مرآتی با اشاره به حمایت‌های و ارتباطات امام جمعه کبودرآهنگ و روحانیت انقلابی در آن زمان با این جمع انقلابی، افزود: در حالی که همافران و کادر پایگاه توسط ضد اطلاعات به‌شدت تحت نظر بودند، اما در پایگاه تصمیم بر این شد که با اعتصاب غذا و خودداری از غذا خوردن حرکت انقلابی کادر پایگاه و همافران اعلام شود.

وی با بیان اینکه این اعتصاب غذا سرآغاز حرکتهای مشابه در سایر پادگانهای نظامی شد، افزود: پس از این اعتصاب بود که خودروی مستشاران آمریکایی در پایگاه هوایی منفجر شد و سپس دستور خروج مستشاران از پایگاه توسط آمریکایی‌ها داده شد، همچنین سایر مکان‌های نظامی به انقلاب پیوستند و حرکتهای اعتراضی در آنها شکل گرفت.

معاون سابق وزیر دفاع و از کادر وقت پایگاه هوایی شهید نوژه نیز با اشاره به ارتباط نزدیک انقلابیون پایگاه هوایی همدان با دفتر آیت الله مدنی، گفت: اعلامیه‌های امام از طریق دفتر آیت الله مدنی در پایگاه توزیع می‌شد.

امیر سرتیپ عبدالکریم بنی‌طرفی با اشاره به اعتصاب غذای کارکنان و افسران همافر در پایگاه هوایی همدان، ادامه داد: پس از این واقعه و بعد از آنکه شاه از کشور فرار کرد، مدیریت پایگاه هوایی در اختیار شورای انقلاب قرار گرفت.

مشاور وزیر دفاع در امور هوایی، ایجاد نقص در هواپیماهای جنگنده توسط انقلابیون حاضر در پایگاه را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: با این کار از پرواز و عملیات احتمالی بر علیه انقلاب جلوگیری شد و هواپیماها طوری متوقف شدند که بعداً مجدداً قابلیت پرواز پیدا کردند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

آیا خوزستان فریاد رسی ندارد/روحانی و کابینه اش به خواب زمستانی رفتند /یک فاجعه بزرگ در انتظار خوزستان است/ خوزستان به نقطه سیاه رسید/ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه، فرزند کرخه از پایتخت غیرت شجاعت دشت آزادگان و استان خوزستان در گفتگویی اختصاصی گفت:‌دولتمران به داد مردم ولایت مدار و پایتخت هشت سال دفاع مقدس استان خوزستان برسند خیز کرونا و ۹۰‌درصد موارد مرگ ومیر افزایش پیدا کرده موج‌ چهارم کرونا خوزستانیها را درگیر و زندگی مردم را ویران کرده است/میزان بستری روزانه و مرگ و میر افزایش پیدا کرده است/ویروس جهش یافته نیازمند واکنش دولتمران و قرنطینه کامل استان خوزستان/خیز چهارم کرونا از خوزستان شروع شده/خوزستان در انتظار تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا/ساعدی: اشعال تختهای بیمارستانهای استان و نوع ویروس جهش یافته کرونا خوزستان را درگیر کرده است/ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه گفت:شیب تند کرونا در خوزستان و بسیج امکانات در بیمارستانهای استان ‌جوابگو نیست