تازه های خبری :
کد خبر: ۵۹۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد و انحراف از معیارها حداقلی است.

به گزارش آرانیوز، مهرداد بذرپاش در شانزدهمین نشست گفتگوی هفته وزارت آموزش و پرورش که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: همه معتقدند و اذعان دارند که آموزش و پرورش مهم است اما کار خاصی هم برای آن نمی‌کنند. آموزش و پرورش یک دستگاه فراگیر، فرهنگی و متعلق به همگان است. همه مردم و مسئولان یا فرزند داشته‌اند یا دارند یا یکی از اعضای خانواده و بستگان نزدیک شان دانش‌آموز هستند و ارتباط نزدیکی با دستگاه تعلیم و تربیت دارند.

رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: آموزش و پرورش دستگاه بزرگی با ۱۵ میلیون دانش‌آموز و بیش از یک میلیون پرسنل است. ما موظف به رعایت شکل قانون هستیم چون آموزش و پرورش یک دستگاه اجرایی است و حسابرسی ما حسابرسی رعایت این قوانین است. هنوز بودجه عملیاتی دست ما نیست و بودجه‌ای که خود شما هم به استان‌ها ابلاغ می‌کنید عملیاتی نیست و تا محقق نشود توقعاتی به جا می‌ماند.

وی بیان کرد: مکانیزم‌های ابلاغی آموزش و پرورش مبتنی بر این موضوع نیست و کار ما را هم در عملیات حسابرسی سخت می‌کند. دیوان محاسبات موظف به رعایت شکل قانون است، به موضوع تفاوت تطبیق و افزایش ضریب ۱.۱ حق شغل برای نیروهای آموزشی در این جلسه اشاره شد. قانون می‌گوید ۱.۱ حق شغل برای نیروی آموزشی تخصیص یابد، شکل قانون نیروی آموزشی و اداری را جدا کرده، پس دیوان هم شکل قانون را رعایت می‌کند. البته هرجا بتوانیم کمک می‌کنیم. هر کجا که بتوانیم قانون را تفسیر کنیم به نفع آموزش و پرورش تفسیر می‌کنیم، نظر ما این است که حتماً کارگروه مشترکی با وزارت آموزش و پرورش تشکیل شود تا مشکلاتی از این دست حل شود.

بذرپاش اظهار کرد: کار خلاف قانون هرچقدر هم به ظاهر خوب باشد اثرات تخریبی‌اش در بلندمدت بیشتر است. آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد و انحراف از معیارها حداقلی است.

وی ادامه داد: درست است که ۹۷ درصد منابع شما صرف حقوق و دستمزد می‌شود، اما در همین حقوق و دستمزد، در دستگاه‌های دیگر دارد اتفاقات دیگری می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه اکنون سال آخر دولت است، گفت: در این ماه‌های پایانی دولت برخی مدیران تصمیم نمی‌گیرند و کاری نمی‌کنند برای آنکه گیر نهادهای نظارتی چون ما نیفتند. برخی مدیران تصمیم نمی‌گیرند و ضرر آن بیشتر است. ما تا روز آخر باید تصمیم بگیریم و حرکت کنیم که کارها روی زمین نماند. در اینجاست که شجاعت معنا دارد.

بذرپاش با بیان اینکه یک جای دیگر که می‌توانیم به شما کمک کنیم اجرای سند تحول بنیادین است، عنوان کرد: بسیاری دستگاه‌ها اسناد بالادستی دارند مانند سند تحول در آموزش و پرورش. در کارگروهی که تشکیل خواهد شد تا جایی که بشود برای تحقق هر بندی از سند تحول که بتوانیم کمک کنیم همراه هستیم و اعلام آمادگی می‌کنیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: اکنون میزان تحقق اهداف سند برنامه ششم توسعه را احصا کرده‌ایم و گزارشی ارائه خواهیم کرد. همانطور که گزارش تفریغ بودجه را هم اعلام می‌کنیم. درباره برنامه توسعه هم این کار را انجام می‌دهیم و یک گزارش وضعی تا دو سه هفته آینده ارائه می‌کنیم. در تبصره ۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ معافیت آب و برق و گاز آمده است. سال ۹۷ حدود ۳۵ میلیارد تومان آن عمل شد در حالی که تا ۱۰۰ میلیارد تومان جا داشت. از این بخشودگی می‌توانید استفاده کنید و ما می‌توانیم به شما در این زمینه کمک کنیم. اماکنی که متعلق به آموزش و پرورش است و باید تخلیه شود دیوان می‌تواند کمک کند. درباره تفاوت تطبیق ۱.۱ حق شغل هم در کارگروه مشترک کمک می‌کنیم.

بذرپاش درباره پرداخت عوارض شهرداری‌ها به آموزش و پرورش طبق قانون شوراهای آموزش و پرورش گفت: درباره وصول عوارض شهرداری‌ها در همان کمیته مشترک موضوع را پیگیری می‌کنیم. موضوع دیگر تغییر کاربری فضاهای آموزشی است. آموزش و پرورش مجوز قانونی داشته است اما شاید قدری به علت رویه‌های اداری و ملاحظات اجتماعی محتاط عمل کرده است. اکنون زمان خوبی است و می‌توانیم کمک کنیم که این کار را انجام دهید.

وی ادامه داد: حتماً نشست امروز، خیر زیادی خواهد داشت. آموزش و پرورش را سازمان خودمان می‌دانیم. کنار آموزش و پرورش هستیم و برای فرزندان کشورمان هر کاری که در چارچوب قانون لازم است انجام می‌دهیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار