تازه های خبری :
کد خبر: ۵۹۷۶۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
نشریه تریبون با اشاره به اینکه سیاست فشار حداکثری آمریکا درقبال ایران، این کشور را به سمت تعامل بیشتر با روسیه و چین سوق داده است، تاکید کرد که سیاست نگاه به شرق ایران، واشنگتن را مجبور به بازاندیشی در سیاست‌هایش می کند.

به گزارش آرانیوز:نشریه تریبون در گزارشی تحلیلی به قلم یوگیشا گوپتا، دیپلمات سابق هندی با تاکید بر اینکه "تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کنار گذاشتن توافق هسته ای با ایران یک فاجعه بود"، نوشت: تنها نتیجه این اقدام عواقب منفی بود که در حال تغییر شکل خطوط سیاست خاورمیانه ای است. ارزیابی ترامپ این بود که توافق به اندازه کافی خوب نبوده زیرا نه برنامه موشکی ایران و نه سیاست های منطقه ای این کشور را در برمی گیرد. بنابر این منطق کوشید با اعمال سیاست فشار حداکثری، ایران را مجبور به دادن امتیازات گسترده و تغییر رفتار کند.

این تنها یک مورد از مجموعه اشتباهات سیاست های ایالات متحده نسبت به ایران بوده است. اقدامات بعدی توسط دولت ترامپ مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان های تروریستی، ترور ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده ارشد این نیروها در ژانویه سال 2020 و تایید ضمنی ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران توسط عوامل اسرائیلی، افکار عمومی ایران را نسبت به ایالات متحده بیگانه کرده است. ایران اعتقاد خود را به سیاست تعامل سازنده و همکاری با غرب از دست داده و اکنون به دنبال تغییر جهت به سمت شرق است.

در ادامه این گزارش آمده است: ایران با نشان دادن مقاومت حداکثری با ایالات متحده مقابله کرده است. ایران همچنان در میان گروه های مورد حمایتش در کشورهای منطقه، نفوذ دارد. از سویی نیز افزایش خصومت میان سعودی ها و حکومت ایران در حال تغییر شکل دادن به روند سیاسی در منطقه است. عربستان سعودی به دنبال کسب تصاعدی حمایت اسرائیل علیه ایران است که به عنوان دشمن مشترک آنها تلقی می شود. فشار آمریکا و اسرائیل بر ایران، این کشور را وادار کرد که به دنبال حمایت سیاسی، اقتصادی و استراتژیک از چین و روسیه باشد. ایران و چین در مورد مشارکتی توافق کرده اند که براساس آن چین 400 میلیارد دلار در ایران برای یک دوره 25 ساله در اقتصاد، زیرساخت ها و صنایع خود سرمایه گذاری کند. روسیه در حال بحث در مورد ارتقاء توافق همکاری خود با ایران است که در دسامبر سال 2001 به امضا رسید.

تریبون همچنین نوشت: این شرایط جدید نشان دهنده چرخشی است که اگر فشارها تداوم یابد، ایران می تواند آن ها را محقق کند. خوشبختانه بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده از اهمیت ایران در خلیج (فارس) آگاه است و اعلام کرده که دولت وی آمادگی لازم برای پیوستن دوباره به توافق هسته ای را دارد. اگرچه تهران و واشنگتن مواضع خود درخصوص برجام را سخت تر کرده اند اما با توجه به انتخاب آنها، ایران درهای خود را بر روابط با ایالات متحده ، اروپا و شرکای آنها نمی بندد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار