تازه های خبری :
کد خبر: ۵۸۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
زابل - با توجه به وقوع اتفاقات ناگواری که در فضای مجازی در خصوص معرفی نقاط گردشگری سیستان و بلوچستان صورت گرفته امیدواریم مسئولان امر هرچه سریعتر این گردشگری مسموم را متوقف کنند.

به گزارش آرانیوز:گروه استان‌ها- حامد معلم بندانی*: متأسفانه در روز گذشته فرد گردشگری که از چهره‌های نسبتاً شناخته شده این عرصه در فضای مجازی به شمار می‌رود مطابق با ادعایی که در فایل ویدئویی صفحه شخصی اش منتشر کرده با هماهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان ضمن ورود به مناطقی که مملو از آثار باستانی این دیار ست اقدام به تخریب و دست کاری اسکلت‌ها و آثار باستانی این منطقه و نابودی گنج‌های پنهان سیستان می‌کند.

لازم به ذکر است در چنین محدوده‌های باستانی، اجازه ورود حتی برای مسئولین به راحتی صادر نمی‌شود اما نامبرده پس از ورود به این منطقه باستانی با فراغ بال اقدام به تهیه گزارش تصویری از اقدامات ناپسند خویش می‌کند.

تأسف آنجا افزون می‌شود که در این سفر یکی از فعالان اجتماعی و گردشگری منطقه سیستان نیز وی را همراهی می‌کند که ماحصل این همراهیِ راهنمای بومی و هماهنگی‌هایی که ظاهراً بر اساس ادعای فرد مذکور در ویدئوی منتشر شده به صورت تلفنی صادر شده، اطلاع رسانی بی پردهٔ توأم با ذوق زدگی مضاعفشان است و طبیعتاً آنچه که به صورت خلاصه وار اقدام به نشر آن کرده‌اند ثانیه‌هایی کوتاه از ساعت‌ها گردشگری مسموم آن هاست که موجبات تشویش اذهان عموم و تکدر خاطر مردمان این سامان را فراهم کرده است.

گفتنی است مطالب منتشر شده توسط گردشگرِ مورد نظر که با هدف توجیه کردن مخاطبان جهت دنبال کردن صفحه شخصی اش منتشر کرده، حکایت از آرامش خیال و حمایت‌های غیرمتعارف از وی برای ورود به این مکان‌ها دارد.

القای این موضوع به مخاطبان و تشویق آنها در دعوت از سایرین برای الحاق به جمع مجازی شأن مبنی بر اینکه قرار است زین پس در صفحه شخصی وی صحنه‌هایی از وجود آثار باستانی که هیچ جای دیگر و توسط هیچ فردی قابل رؤیت نیست اشتراک گذاری شود بر اهمیت موضوع صحه می‌گذارد و مطالبه برخورد جدی با عاملان این تخریب و هتک حرمت را صدچندان می‌کند.

گرچه روز گذشته در پی اعتراض‌های فعالین اجتماعی و دغدغه مندان این عرصه این فرد با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی اش ضمن قبول خطا و ابراز پشیمانی، از مردم سیستان به جهت انجام این خطا عذرخواهی کرد اما در کنارش از اخذ موافقت کتبی و استمرار حضور و فعالیتش در آینده در این مناطق خبر داد.

نکته جالب‌تر اینکه در برهه زمانی فعلی با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، ورود گردشگران دارای مجوز و حتی افراد بومی نیز به اینگونه مناطق غیرقانونی ست، حال چگونه این فرد در سفری غیرضروری و با عنوان گردشگری آن‌هم با هماهنگی‌های شفاهی پا به مناطق قرمز نهاده خودش جای سوال است.

از همین رو نیاز است که مسئولین قضائی و مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ضمن برخورد جدی با عوامل این اقدام، از تکرار این ضربات بر پیکره تاریخ باستان سیستان که شناسنامه تمدن بشریت است جلوگیری کنند و در جهت رفع نقاط ضعف زیرمجموعه‌های تحت امر این سازمان که موجبات بروز و ظهور اتفاقات این چنینی را باعث می‌شود، کوشش کنند که از آن جمله می‌توان به احداث پایگاه در منطقه «تاسوکی» و تاکید بر ورود گردشگران با کارت و مجوز سازمان اشاره کرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار