تازه های خبری :
کد خبر: ۵۷۶۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
ماجرای ناتمام مقصرتراشی برای رفع مسئولیت
مشهد ـ برخی کشاورزان خراسان رضوی از مشکل کمبود بذر برای کاشت گندم و جو گلایه‌مند هستند اما جهاد کشاورزی استان از توزیع بیش از سهمیه خبر می دهد.

به گزارش آرانیوز:گروه استان‌ها: در حالی که برخی از کشاورزان خراسان رضوی از مشکل کمبود بذر برای کاشت گندم و جو گلایه دارند اما مسئولان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از توزیع بیش از سهمیه سال قبل و اتمام سهمیه خبر می‌دهند.

محمد داوری از کشاورزان شهرستان داورزن در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه موفق به پیدا کردن بذر نشدم و با مراجعه به جهاد کشاورزی داورزن از اتمام سهمیه شهرستان خبر می‌دهند، افزود: دلالان بذر همدان را به قیمت ۵ تا ۶ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

علی محمدی، یکی دیگر از کشاورزان خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز اینکه گندم را به قیمت هر کیلوگرم حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان تحویل سیلوهای گندم داده‌ایم و در حال حاضر به دنبال بذر گندم هستیم، افزود: مسئولان پاسخ قانع کننده‌ای در این خصوص نمی‌دهند.

رد پای دلالان در فروش گندم

وی اظهار کرد: گندم فروشی توسط دلالان با قیمت هر کیلو شش هزار تومان به غیر از گرانی آن، بدون شناسنامه است و نمی‌دانیم چه کیفیتی برای کاشت و تولید دارد.

یکی دیگر از کشاورزان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با طرح این سوال که آیا وزیر جهاد کشاورزی به غیر از برنامه ریزی و مدیریت حوزه کشاورزی وظیفه دیگری دارد، ابراز کرد: اگر قرار باشد همه چیز را به قیمت آزاد خریداری کنیم، چرا اجازه نمی‌دهند قیمت گندم آزاد شده و به قیمت صادرات بفروشیم؟

این کشاورز بیان کرد: کشاورز امروز برای جهش تولید و کاشت گندم نیاز به بذر و کود کشاورزی دارد اما نمی‌دانم چرا مسئولان به داد کشاورزان نمی‌رسند. مگر قرار نبوده در حوزه تولید گندم خودکفا باشیم؟

من کشاورز استرس گرانی شخم و آماده سازی زمین با تراکتور را داشته باشم یا در به در دنبال کود و بذر برای کاشت محصول باشم

وی با اظهار اینکه بذر گندم گواهی شده جهاد کشاورزی و کود شیمیایی پیدا نمی‌شود، گفت: من کشاورز استرس گرانی شخم و آماده سازی زمین با تراکتور را داشته باشم یا در به در دنبال کود و بذر برای کاشت محصول باشم؟

حبیب‌الله حسن‌آبادی، رئیس شرکت تعاونی روستایی قوچان در گفتگو با مهر با اظهار اینکه به دلیل سرما بخشی از تولیدات بذر گندم را در سال جاری از دست دادیم، گفت: در سال گذشته ۸۰۰ تن تولید بذر گندم داشتیم ولی در سال جاری تنها ۴۵۰ تن تولید شده است.

بذری برای فروش نداریم!

وی با بیان اینکه تاکنون با مشارکت کشاورزان و خرید بذر از استان‌های دیگر، ۶۰۰ تن بین کشاورزان توزیع شده است، افزود: بذری برای فروش نداریم مگر اینکه کشاورزانی که احتمالاً بذری در انبار دارند، مشارکت کنند.

حسن آبادی اضافه کرد: بالا رفتن قیمت خرید تضمینی از طرف دولت، وضعیت جوی مناسب برای کاشت گندم و افزایش تقاضا برای کاشت یکی از عوامل کمبود بذر در استان است.

علی اصغر امانیان، مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه ۲۷۰ تن بذر گواهی شده غلات در این شهرستان توزیع شده است، گفت: از این مقدار ۱۵ تن بذر گندم و ۱۲۱ تن بذر گواهی شده جو بوده است.

وی با بیان اینکه سهمیه اختصاصی برای کاشت گندم در سبزوار ۶ هزار هکتار است، افزود: تاکنون چهار هزار هکتار آن کشت شده و سطح سبز کنونی دو هزار و ۵۰۰ هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار بیان کرد: از ابتدای فصل کشت، مقدار ۱۵۰ تن بذر گواهی شده گندم و همچنین ۱۲۱ تن بذر گواهی شده جو بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است.

غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با مشکلات کمبود بذر گندم در این استان اظهار کرد: در سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن بذر گندم توزیع شده که در سال جاری با ۲۵ درصد افزایش و پیگیری‌های انجام شده، این سهمیه به ۱۶ هزار و ۶۰۰ تن خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه برای تهیه کمبود بذر در استان ۲۶ نامه به سایر نقاط نوشتیم و از طریق وزاتخانه جهاد نیز پیگیری کرده‌ایم، افزود: ۱۹۰۰ تن درخواست بذر دادیم که امیدواریم با موافقت وزاتخانه جهاد این بذر تهیه شود.

ساربان با تاکید به کمبود بذر در خوزستان و در اولویت قرار دادن وزارت جهاد کشاورزی برای تهیه تأمین بذر این استان، اضافه کرد: ما تمام تلاش خودمان را انجام می‌دهیم تا بتوانیم با کمک وزارت جهاد مشکلات موجود را حل کنیم و برای سال آینده نیز ۲۵ درصد افزایش تولید بذر در نظر گرفته شده است.

۱۰ هزار و ۸۰۰ تن گندم در سال گذشته در انبارها رسوب کرد

وی با انتقاد از برخی از کشاورزان که گندم درو شده خودشان را در انبارها گذاشته و با توجه به قیمت پایین بذر (۳۹۰۰ تومان) به دنبال جذب آن هستند، افزود: با توجه به افزایش قیمت در خرید تضمینی دولت، برخی از کشاورزان برای کسب سود بیشتر از گندم خودشان برای بذر استفاده نمی‌کنند و به دنبال دریافت سهمیه بذر با قیمت ارزان‌تر هستند.

وی افزود: متأسفانه سال گذشته به دلیل اختلاف قیمت پایین بذر تولیدی و فروش گندم در بازار، بسیاری از تولیدکنندگان بذر متضرر شده‌اند و ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن گندم در انبارها رسوب کرد و خریداری برای آنان وجود نداشت.

با نگاهی به آمار ارائه شده توسط مسئولان استانی آنچه که واضح و روشن است بذر توزیع شده در سطح استان افزایش را نشان می‌دهد اما به شرطی که وزارت جهاد کشاورزی همکاری لازم را داشته باشد و بقیه بذر درخواستی یعنی ۱۹۰۰ تن را برای استان را تأمین کند.

نکته دیگر اینکه گندمی که در اختیار کشاورزان قرار دارد و برخی از مسئولان توقع دارند مردم از آنها استفاده کنند با بذر اصلاح شده که در دوره ۵ ساله توسط مدیران جهاد کشاورزی استان عوض می‌شود، متفاوت است و در نهایت کیفیت محصولی که بذر اصلاح شده تولید می‌کند با بذر بدون اصلاحی کشاورز تفاوت دارد. وگرنه لزومی ندارد که جهاد کشاورزی و دولت هر ساله برای تأمین بذر یارانه اختصاص بدهند و تبلیغ کنند کشاورزان از بذر ارائه شده توسط مسئولان جهاد کشاورزی استفاده کنند.

و نکته آخر اینکه برای جهش تولید و خودکفایی در تولید گندم کشاورزان نیاز به بذر اصلاح شده برای کاشت در وقت خودش را دارند و با تأخیر در ارائه بذر مورد نیاز و گذشت زمان کاشت، نه جهش تولیدی فراهم خواهد شد و نه خودکفایی گندم اتفاق می‌افتد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

استانها های ایلام و بوشهر کنگان از بهره‌برداری بزرگترین پروژه های وزارت نفت یک گام بلند برای اشتغال زایی/افتتاح پروژه ها با دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانسی وگزارش وزیر نفت/امروز تهران پاستور ۱۱ اسفند/ تا ساعاتی دیگر افتتاح بزرگترین پروژه های وزارت طرح توسعه میدان نفتی آذر با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام به عنوان پیچیده ترین میدان نفتی کشور و تامین منافع ملی ایجاد فرصت اشتغال ۸۰۰ نفر برای نیروهای بومی و رونق اقتصادی و توسعه زیر ساخت ها در منطقه ایلام از شاخص برجسته اجرای طرح توسعه میدان مشترک آذر به شمار می آید میدان نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام در جنوب غربی ایران و۲۵ کیلومتری شهرستان مهران در مرز ایران و عراق واقع شده است/افتتاح پروژه دوم طرح شرکت پتروپالایش کنگان در استان بوشهر و۳۲۲ فرصت شغلی ایجاد می کند و یکی بزرگترین واحد تامین خوراک پتروشیمی و سالانه یک میلیارد دلار برای کشور درآمد زایی خواهد داشت/سرمایه گذاری بخش دولتی با در یک میلیارد و چهارصد و چهل و یک در استان ایلام می باشد