تازه های خبری :
کد خبر: ۵۶۱۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
وزیر بهداشت گفت: ادغام خدمات طب سنتی ایرانی در نظام شبکه بهداشتی درمانی کشور به عنوان یک حرکت بزرگ، عالمانه و حکیمانه، از دستورات مهم مقام معظم رهبری است.

به گزارش آرانیوز سعید نمکی در ششمین آئین افتتاح پروژه‌های عمرانی پویش ره سلامت و آغاز طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشتی و درمانی در اردکان یزد، اظهار داشت: امیدوارم که خداوند به همه افرادی که در ایجاد نظام شبکه بهداشتی و درمانی تلاش کردند، عمر با عزت و آنهایی که در بین ما نیستند، با اولیا و انبیا همنشین شوند. یکی از عزیزانی که از دیار اردکان در ایجاد ساختار نظام شبکه بهداشتی و درمانی مجاهدانه تلاش کرد، دکتر ملک افضلی است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی از طب سنتی ایرانی صحبت می‌کنیم، مجموعه نفیس و فاخری است که به عنوان یکی از زیربناهای مهم علمی و فرهنگی ایران سال‌های سال در دانشگاه‌های جهان، تدریس شده است و چهره‌های ارزنده‌ای مانند ابن سینا، رازی و جرجانی و سایر بزرگان این سرزمین، در عرصه جهانی درخشیدند و هرگز از یاد دنیا نخواهند رفت.

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از اهداف بزرگ ما در مورد طب سنتی و ایرانی این است که به دانشجویان یاد بدهیم که وابسته به یکی از دیرینه‌ترین و کهن‌ترین فرهنگ‌های جهان هستند. امروز یکی از مشکلات دانشجوی ما این است که خودش را به فرهنگ بیش از ۷ هزار ساله علمی ایران، مرتبط نمی‌داند و نلسون و هاریسون و خیلی از کتاب‌های خارجی را می‌شناسد اما متأسفانه ابن سینا و بزرگان طب سنتی ایرانی را نمی‌شناسد و این باعث می‌شود که علقه و ارتباط خاک، سرزمین و وطن به مرور سست‌تر شود.

نمکی اضافه کرد: اولین گامی که در این راستا باید برداریم، آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با دیرینه عظیم علمی و فرهنگی ایران است. دانشجوی ما باید ابن سینا را بشناسد؛ کسی که ۵۸ سال عمر کرد، صدها رساله نوشت و کتب او سال‌ها در دانشگاه‌های بزرگ دنیا، تدریس شد. دانشجوی امروز باید به جای طبیب، حکیم تربیت شود و این کار اساتید دانشگاه‌ها است. حکیم کسی است که طب، تاریخ، حکمت و فلسفه می‌داند و فردی چند بعدی است که در ارتباط با بیماران از همه هنرها کمک می‌گیرد.

وی افزود: غیر از حوزه آموزش، در عرصه پژوهش در طب سنتی ایرانی باید گام‌های بزرگی برداریم. باید طب سنتی و ایرانی را در چارچوب علم امروز بیاوریم که دانشجوی امروز آن را به عنوان حرکتی عالمانه بپذیرد و مردم باید فرق بین عوام فریبی و کار علمی را در طب سنتی و ایرانی، تشخیص بدهند. طب سنتی ایرانی نباید در دست پلید جهل و خرافه قربانی شود. علمای دانشگاه‌ها باید به این عرصه وارد شوند و بتوانند ریشه‌های اصیل و ناب طب سنتی ایرانی را احیا کنند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: ادغام خدمات طب سنتی ایرانی در نظام بهداشتی و درمانی کشور، یک کار ارزنده و جدید است که برای اولین بار در اردکان یزد در اولین سطح در خانه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی و سپس در بیمارستان‌ها آغاز می‌شود تا بتوانیم آمیزه ای از طب مدرن و ایرانی را در کنار همدیگر داشته باشیم که به جای تقابل به بیماران و نظام سلامت کمک کنند. هیچ زیرساختی برای ادغام فعالیت‌ها مناسب‌تر از شبکه بهداشتی درمانی کشور نیست و حق نداریم فعالیت‌های موازی را در نظام ارائه خدمت، طراحی کنیم.

نمکی یادآور شد: امیدواریم که تا پایان سال بتوانیم در کلیه سطوح ارائه خدمات، شاهد ادغام طب سنتی ایرانی در نظام شبکه بهداشتی و درمانی را شاهد باشیم و آرزوی بنده مبنی بر راه اندازی دانشگاه طب سنتی و مکمل، محقق شود.

وزیر بهداشت با اشاره به بزرگان و مفاخر استان یزد و اردکان، گفت: ویژگی آفتاب کویر این است که ناخالصی‌ها را در وجود کویر نشینان تبخیر می‌کند و پاکیزگی‌ها را به جا می‌گذارد و بنده از دیار یزد و اردکان، خاطرات بسیار شیرینی دارم. اردکان، دیار عاشقان، عارفان و فیلسوفان بزرگی است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار