تازه های خبری :
کد خبر: ۵۶۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه معطل لایحه مالیاتی دولت ماندن کار اشتباهی است،گفت: برای افزایش درآمدهای دولت باید اصلاح معافیت‌های مالیاتی غیر ضرور ومالیات بر دارایی را مورد توجه قرار داد.

به گزارش آرانیوز، وحید عزیزی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اصلاح ساختاری بودجه در سال ۱۴۰۰، گفت: هر سال، زمانی که بررسی بودجه در مجلس آغاز می‌شود، گفته می‌شود که قبل از ارائه لایحه بودجه باید طرح‌ها و لوایح مالیاتی به نتیجه برسد اما متأسفانه در چند سال اخیر هیچ گاه این اتفاق رخ نداده است.

وی ادامه داد: امسال نیز بار دیگر این بحث مطرح شده است اما لایحه دولت بعید است قبل از بررسی بودجه به مجلس بیاید، بلکه حتی ممکن است تا انتهای عمر دولت نیز ارسال نشود.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: باید از بلند پروازی در زمینه مالیات دوری کرد و موضوعاتی که چندین سال در فضای قانون گذاری مطرح است؛ مانند مالیات بر عایدی سرمایه، ساماندهی برخی از معافیت‌های مالیاتی مهم و مالیات بر دارایی‌ها را در قالب طرح‌هایی جداگانه پیگیری کرد تا حداقل دو الی سه بحث تا قبل از ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نتیجه برسد.

منتظر طرح جامع مالیاتی ماندن کار اشتباهی است

وی با بیان اینکه منتظر لایحه جامع مالیاتی ماندن کار اشتباهی است، ادامه داد: راه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، مطرح کردن موضوعات مالیاتی به صورت جداگانه است. مانند سال‌های گذشته منتظر ارائه لایحه جامع از سوی دولت ماندن کار صحیحی نیست. ناگفته نماند که تدوین طرح جامع مالیاتی نیز کار مجلس نیست و بعید است مجلس بتواند طرح جامعی تدوین و تصویب کند.

اصلاحات مالیاتی باید به مرور زمان رخ بدهد

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: باید یک کار حداقلی در زمینه مالیات‌ها انجام بگیرد و بعد از آن در یک برنامه سه ساله، موارد مورد نیاز برای اصلاح ساختار مالیات کشور به مرور به تصویب مجلس برسد.

وی با اشاره به تغییر دولت در آینده نزدیک، گفت: اگر در قانون مالیات‌های مستقیم اصلاح جامعی صورت بگیرد، اجرای آن به این دولت نمی‌رسد و به دلیل اینکه مجری اصلاحات مالیاتی، دولت آینده است، ممکن است دولت بعدی این اصلاحات را قبول نداشته باشد و آن‌را اجرا نکند.

لزوم اصلاح معافیت‌های غیر ضرور در بودجه ۱۴۰۰

وی خاطر نشان کرد: به عقده بنده اگر در بودجه ۱۴۰۰، مواردی که چند سال در کشور مطرح است، مانند مالیات بر عایدی سرمایه، اصلاح معافیت‌های مالیاتی غیر ضرور از جمله معافیت مالیاتی مناطق آزاد، ایجاد مالیات بر سود سپرده‌های بانکی بالای ۵۰۰ میلیون تومان و مالیات بر دارایی اجرا شود، پیشرفت قابل توجهی در تغییر رویکرد بودجه ایجاد خواهد شد.

مالیات بر کالای لوکس هنوز اجرا نشده است

وی با تشریح مالیات بر دارایی، گفت: مالیات بر کالاهای لوکس در بودجه ۹۹ نیز گنجانده شده بود اما هنوز اجرایی نشده است! این مالیات باید دارایی (به ویژه خانه‌ها و ماشین‌های لوکس) دهک دهم جامعه را در بر بگیرد.

وی در پایان درباره شفافیت تراکنش‌های مالی بعنوان پیش نیاز اصلاحات مالیاتی خاطر نشان کرد: سازمان امور مالیاتی دسترسی خوبی به تراکنش‌های بانکی دارد اما مشکل این است که دسترسی به اطلاعات باید برخط باشد به همین دلیل ایجاد شفافیت تراکنش‌ها کار بسیار مطلوبی است اما نباید اصلاحات مالیاتی را متوقف و منوط به ایجاد شفافیت تراکنش‌های بانکی کنیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار

آغاز جلسه علنی مجلس با حضور قالیباف رئیس مجلس/هم اکنون حضور اسلامی وزیر راه شهرسازی شهرسازی پشت استیج بهارستان/دستور کار بررسی فولاد/گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش/گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه‌ی تجاری آزاد اروند/گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری انبارهای شهید شاهوی شهر گلستان شهرستان بهارستان/امروز اسلامی وزیر راه شهرسازی پشت استیج بهارستان و سوال رحمت الله نوروزی نماینده علی آباد/کمیسیون عمران در مورد لایحه موافقتنامه بین دولت ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل/کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان/گزارش کمیسیون امور داخلی کشورها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری/گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایه های عضویت سازمان قضایی ایران در فدراسیون بین المللی فضانوردی/گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمانهای آموزش و فنی حرفه ای کشور/گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی در مورد طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس