تازه های خبری :
کد خبر: ۵۵۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
کالای ملوانی یا ته لنجی یکی از رویه‌هایی است که در سنوات اخیر ابهامات جدی در خصوص جزئیات پیاده سازی آن در گمرکات مختلف استانهای جنوبی کشور مطرح شده است. تا کنون ضوابط مشخصی از نحوه و میزان ترخیص کالاهای گروه چهار از طریق رویه ته لنجی عنوان نشده است.

به گزارش آرانیوز، واردات ته لنجی و  توزیع کالای وارد شده از یک بندر، در سراسر کشور همواره یکی از گلوگاههای مهم واردات غیر رسمی کالاست که تاکنون توجه جدی به آن نشده است. در همین راستا اخیرا  سرپرست گمرک نخل تقی (از زیر مجموعه‌های استان بوشهر) به تعاونی لنج داران اعلام کرده است، حداکثر کالای مجاز به گمرک نخل تقی به تعداد ٣� وانت بار می‌باشد.

بر این اساس هر لنج دار می‌تواند محموله‌ای معادل 30 وانت را به عنوان ته لنجی یا کالای ملوانی بدون اعمال تشریفات رایج ترخص کالاهای رسمی از گمرک خارج کند.

گفتنی است، برای ترخیص محموله‌های ته لنجی اولا هیچ نوع ثبت سفارشی دریافت نمی‌شود و به همین دلیل بحث ممنوعیت واردات کالای گروه 4 در آن لحاظ نمی‌شود. از سوی دیگر در ترخیص کالای ته لنجی حقوق و عوارض دولتی نیز وصول نمی‌شود.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

به گزارش تسنیم، ترخیص 30 وانت بار ته لنجی با گنجایش و وزن تقریبی هر وانت  2.5 تن الی 3 تن به این معنی است که امکان ترخیص محموله یک لنج شامل 90 تا 100 تن کالا از گمرک مربوطه بدون طی شدن تشریفات عمومی (از جمله چک و بررسی ثبت سفارش و غیره) وجود خواهد داشت. عمده کالاهایی که از رویه ته لنجی یا ملوانی خارج میشوند درگروه 4 کالایی قرار دارند. بر این اساس تنها میزان  حقوق ورودی وصول نشده‌ای که از این مسیر از دسترس  دولت خارج میشود جالب توجه خواهد بود.

گذشته از این نکته، هشدارهای چندی قبل رئیس کل بانک مرکزی در خصوص ترخیص کالاهای ملوانی  و ته لنجی نیز نباید فراموش شود.

 

 

گفتنی است، با توجه به فیلمی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، چندی قبل مدیرگمرک بوشهر گفته بود، اگر قرار باشد محموله‌ای که به صورت ته لنجی از گمرک خارج شده به استانهای دیگر برود، بایستی محموله مذکور به گمرک بازگردد و حقوق و عوارض نیز پرداخت شود.

این درحالی است که اگر هدف واردکنندگان ترخیص کالایی باشد که  به دلیل ممنوعیت واردات امکان ترخیص ندارد به هیچ عنوان احتمال بازگشت محموله به گمرک وجود ندارد.

 

 

ماجرای ترخیص لوازم خانگی ته‌لنجی در شادگان/ دستور بررسی فوری 10 فروند "دوبه" سند

لازم به ذکر است، در اردیبهشت ماه انتشار یک کلیپ ویدئویی از تخلیه انواع لوازم خانگی و سایر اقلام مصرفی، در یکی از گمرکات جنوبی کشور خبرساز شد،

 بعد از پیگیریهای انجام‌شده از سوی رسانه ها و تشکلهای مردم نهاد رئیس مرکز جرائم سازمان‌یافته گمرک ایران در مکاتبه‌ای با ناظر گمرکات استان خوزستان خواستار رسیدگی به ابهامات تخلیه حجم وسیعی از این کالاهای ته‌لنجی در گمرک شادگان شده است.

در مکاتبه رئیس مرکز جرائم سازمان‌یافته با  ناظر گمرکات استان خوزستان آمده، حسب اطلاع واصله ظرف سال جاری مقادیری کالا شامل لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک، پارچه، تجهیزات بیت‌کوین، تلویزیون و... تحت 10 فروند دوبه از گمرک شادگان وارد و در اردیبهشت ماه محموله دو فروند دوبه ترخیص و وارد کشور شده است. خواهشمند است با توجه به نوع کالاها و ضوابط ترخیص کالا از دفاتر گمرکی با قید فوریت ضمن بررسی نحوه و چگونگی اقدامات به‌عمل‌آمده از سوی آن گمرک و همچنین مکاتبات و اقدامات آن حوزه نظارت را در خصوص موضوع همراه با آخرین وضعیت محموله‌ها به این دفتر منعکس نمایید.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

انتهای پیام/

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار