تازه های خبری :
کد خبر: ۵۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
در حالی‌که برخی رسانه‌ها نشست اخیر وزارت راه‌ را رونمایی مجدد از سامانه املاک و اسکان قلمداد کردند، شواهد گویای آغاز فاز خوداظهاری برای تکمیل بانک اطلاعاتی خانه‌های خالی آغاز شده است.

به گزارش آرانیوز، سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ مراسمی تحت عنوان «اجرایی‌نمودن سامانه املاک و اسکان» حسب تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم با حضور محمد اسلامی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

بازتاب برخی رسانه‌ها از این مراسم، رونمایی مجدد از سامانه املاک و اسکان آن هم با بی‌مهری و استقبال سرد مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی بوده اما بررسی‌های خبرگزاری مهر نشان می‌دهد، بهانه نشست مذکور، اطلاع‌رسانی درباره تکمیل بانک اطلاعاتی خانه‌های خالی به شیوه خوداظهاری مالکان بیش از یک واحد مسکونی بوده است!

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم اظهار داشت: «امروز یکی از مطالبات کهن مردم عملیاتی شد و در این لحظه نسبت به ارسال پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی اقدام خواهد شد.»

فارغ از اینکه بی‌عملی وزارت راه و شهرسازی از سال ۱۳۹۴ در راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان (مطابق قانون مالیات‌های مستقیم) به ویژه در دوران وزارت عباس آخوندی منجر شده تا وزیر از آن به عنوان مطالبه کهن مردم یاد کند، نکته حائز اهمیت اشاره به شناسایی مالکان دارای بیش از یک واحد مسکونی است.
 

براساس اظهارات مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه متعلق به مالکانی که بیش از یک واحد مسکونی دارند، شناسایی شده که ظن "خالی بودن" درباره آن‌ها می‌رود. ناگفته نماند وزیر راه و شهرسازی مطابق اطلاعات سامانه املاک و اسکان از مالکیت بیش از ۲۳ هزار واحد مسکونی توسط یک نهاد حقوقی خبر داد!

معاون وزیر راه: موجرانی که پیامک دریافت می‌کنند، مستندات ارائه کنند

بر اساس اظهارات محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی، پیش فرض سامانه املاک و اسکان در مورد املاکی که به مالکان آن‌ها پیامک ارسال شده، خالی بودن آن است؛ مگر اینکه مالک توأم با اظهار به سکونت در یکی از املاکش در سامانه املاک و اسکان، مدارکی دال بر واگذاری سایر واحدها به مستأجر ارائه کند.

محمودزاده در این باره اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی کار شناسایی خانه‌های خالی را انجام داده و اطلاعات آن را به صورت پیامک به مالکان این خانه‌ها ارسال می‌کند. اگر مالک اظهار کند واحد مسکونی مستأجر دارد، باید مدارک آن را ارائه کند، اما اگر مدارک ارائه نکند یا تأیید کند خانه، خالی است؛ آن واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شود.

محمودزاده افزود: سه ماه به مالکان مهلت عرضه واحدهای مسکونی خالی را می‌دهیم و اگر این کار را انجام ندهند، فهرست آن‌ها را اعلام عمومی می‌کنیم.

گفتنی است، مالکان از زمان ارسال پیامک زیر، ۱۰ روز فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه املاک و اسکان، وضعیت مالکیت و سکونت املاک خود را تعیین تکلیف کنند؛ در غیر این صورت املاک شناسایی شده به منزله املاک خالی تلقی خواهند شد.

نکته حائز اهمیت در مالیات بر خانه‌های خالی، هدف‌گذاری برای عرضه این خانه‌ها به بازار و مقابله با احتکار مسکن است. بنابراین کسب درآمد از این حوزه مقطعی بوده و نمی‌توان از آن به عنوان درآمد پایدار برای دولت یاد کرد.

از طرفی با توجه به کاهش شدید تولید مسکن در کشور طی سال‌های گذشته، لزوم تحقق جهش تولید در مسکن توأم با اخذ سایر پایه‌های مالیاتی نظیر عایدی سرمایه و املاک مازاد نیاز ضروری برای بازگشت آرامش به بازار مسکن است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

امروز ۱۹ اسفند تهران دماوند/سفر حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و هیات همراه به شهرستان دوماند و وباحضور ‌در این شهرستان در خصوص حفظ حقوق بیت المال واراضی ملی تشکیل خواهد داد/سفر رئیس قوه قضاییه به دماوند برای پیگیری حقوق بیت‌المال و نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با حضور آقای رئیسی و جمعی از وزرا و عضو شورا دماوند برگزار می‌شود این شهرستان یکی از اصلی ترین مناطق دستخوش تعرض به حقوق بیت‌المال و همچنین تغییر کاربری اراضی کشاورزی است به گفته دادستان دماوند در تمام سال گذشته ۱۵ هزار ویلایی غیرمجاز در زمین های کشاورزی این شهرستان ساخته شده که تاکنون بیش از ۲۰۰۰ ویلا غیر مجاز تخریب یا تکمیل آنها جلوگیری شده توضیحات آقای خوشنودی معاون حقوقی به دادستان کل کشور درباره نشست امروز شورای حفظ حقوق بیت المال در دماوند حضور علوی وزیر اطلاعات،رحمانی فضلی وزیر کشور،خاوازی وزیر جهاد کشاورزی بررسی و تبادل نظر پیرامون ضوابط ومقررات حریم ها کلان شهر و واگذاری اراضی ملی از اهم سفر یکروز رئیس قوه قضائیه و هیات همراه به این شهرستان است

امروز کردستان میزبان قالیباف رئیس مجلس و هیات همراه است/امروز ۱۹ اسفند دقایقی پیش کردستان شهرستان سنندج میزبان قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی،ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس،فتحی رئیس مجمع نمایندگان کردستان و هیات همراه در فرودگاه مورد استقبال رسمی نماینده ولی فقیه در استان،بهمن نیا استاندار،فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی و سایر مقامات استانی قرار گرفتند/بررسی برخی از مشکلات روستائیان بخش کشاورزی آب وفاضلاب راه آهن و راههای شهری و بین شهری، دیدار با فعالان فرهنگی و اجتماعی و شرکت در جلسه شورای اداری استان/ نظارت بر عمکلرد پروژه های ناتمام، بازدید از بازارچه های مرزی و کریدور شمال غرب به جنوب غرب/بازدید میدانی از شهرستان سنندج،دیواندره و کامیاران بررسی مسائل و مشکلات کشاورزی و غیره از اهم سفر ۲ روز قالیباف رئیس مجلس و هیات همراه به استان است/در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه کردستان فحتی رئیس مجمع نمایندگان کردستان گفت:کردستان از استانهای کم برخودار و دارای مسائل و مشکلات خاص در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه معیشت واشتعال است امیدواریم با نظارت میدانی رئیس مجلس این مسائل استان و دغدغه و مطالبات مردم کردستان رفع شود و بتوانیم از ظرفیت مجلس برای جبران عقب ماندگی های استان استفاده کنیم