تازه های خبری :
کد خبر: ۵۵۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
رئیس‌کل دادگستری لرستان:
رئیس‌کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه مبارزه قاطع و جدی با مفاسد اقتصادی باید مد نظر سازمان بازرسی باشد؛ بر لزوم توسعه نظارت الکترونیک بر ادارات تاکید کرد.

آرانیوز-خرم آباد-محمد رزم امروز سه شنبه در مراسم معارفه سعید رازانی به عنوان بازرس کل لرستان با اشاره به وظایف و تکالیف سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب، یکی از مهم‌ترین، حساس‌ترین و دشوار ترین مسئولیت‌ها در نظام مسئولیتی است که بر دوش سازمان بازرسی کل کشور گذاشته شده و مسئولان بازرسی باید به گونه‌ای عمل کنند که مدیران اجرایی به عنوان نقطه اتکا، اطمینان، مشاوره و دلسوزی و با اعتماد به این حوزه مراجعه و ارتباطات با دید اعتماد باشد و در این صورت مدیران ارتباط و تعامل بیشتری با سازمان خواهند داشت.

لزوم نظارت دقیق و کامل و انعکاس صحیح نقاط ضعف و قوت از سوی مجموعه بازرسی

رزم با بیان اینکه نقطه اتکا و اطمینان بودن سازمان بازرسی در استان باعث می‌شود که مدیران دستگاه‌ها بتوانند بهتر و قانونی کارها را انجام، پروژه‌ها را به پیش برده و اعتبارات را درست مصرف کنند، تصریح کرد: رهبری معظم انقلاب همچنین تاکید دارند که نظارت بایستی دقیق و کامل بوده و انعکاس صحیح نقاط ضعف و قوت مراجع بازرسی شونده به عنوان دو وظیفه اصلی سازمان بازرسی انجام شود.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه نظارت دقیق و انعکاس نقاط ضعف و قوت انجام گیرد، تضمین کننده صحت عملکرد در دستگاه‌های مختلف است؛ افزود: بازرسان نیز باید امانت دار، با صداقت و با حسن شهرت باشند و ذکر نقاط مثبت و تشویق نیروهای خوب و توانا و موفق را به عنوان ناظر دقیق و امانت دار در دستور کار آنان باشد.

وی گفت: ناظری که در برابر فساد و وسوسه‌های آدم‌های ناباب می‌ایستد باعث تقویت روحیه مدیران ارزشی و تضعیف روحیه مدیران متخلف می‌شود.

سازمان بازرسی در رابطه با حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری وظیفه دارد

رزم با اشاره به اینکه براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی، وظایفی برای قوه قضائیه مشخص شده است، گفت: بر اساس این اصل، قوه قضائیه نهادی مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است و وظیفه اصلی رسیدگی به صدور حکم در مورد تظلمات و تعدیات، احیای حقوق عامه، گسترش عدل، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و مجازات مجرمین و اقدام مؤثر برای پیشگیری از وقوع جرم بر عهده این قوه می‌باشد.

وی با بیان اینکه اصل نظارت بر حسن اجرای قوانین از طریق سازمان بازرسی در همه دستگاه‌ها اعمال می‌شود، تصریح کرد: سازمان بازرسی علاوه بر اینکه در این راستا انجام وظیفه می‌کند، به موجب اصل ۱۷۴ قانون اساسی و بر مبنای حق نظارت قوه قضائیه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری، سازمان بازرسی تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه باید بازرسی مستمر و سالانه، بازرسی‌های فوق العاده، بازرسی‌های موردی و در ادامه ارائه گزارش‌های هشدار دهنده و نظارتی از سوی سازمان بازرسی انجام شود، افزود: سازمان بازرسی موارد تخلف و نارسایی‌ها، سو جریان‌ها و مواردی که بعد مجرمانه داشته باشد را به دستگاه‌ها اعلام و انتظار است سازمان بازرسی به عنوان عضو شورای قضائی استان، نسبت به اجرای دقیق، همه جانبه و کامل سیاست‌های راهبردی، اساسی و اولویت دار قوه قضائیه اقدام نماید.

سازمان بازرسی در خصوص مفاسد اقتصادی و اداری و تبعیض ورود جدی داشته باشد

رزم با اشاره به اینکه یکی از این سیاست‌های محوری، مبارزه قاطع و بی امان با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، اداری و تبعیض‌های ناروایی است که گاهی در جامعه شاهد آن هستیم، گفت: اخلال در نظام اقتصادی، حیف و میل بیت المال، تصرفات غیرقانونی در اموال دولتی، احتکار، یکسری رانت خواری‌ها و… از جمله مواردی است که اتفاق می‌افتد و سازمان بازرسی باید با جدیت به این موضوعات ورود داشته باشد.

وی یادآور شد: در مسئله خروج ارز از کشور الان ورود بازرسی با موفقیت همراه بوده و گزارشات خوب و مفیدی تهیه شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در اکثر کشورها اداره کشور از طریق مالیات انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم فروش نفت که بر صادرات غیرنفتی هم سایه انداخته است، ضرورت دارد اداره امور کشور از طریق جمع آوری مالیات باید انجام شود؛ بر همین اساس ورود سازمان بازرسی به موضوع فرارهای مالیاتی قطعاً در تقویت کشور و پیشبرد طرح‌های عمرانی مفید و مؤثر خواهد بود.

رزم با تاکید بر اینکه گاهاً دیده شده است تسهیلات آنچنانی به افراد خاص با کمترین ضمانت پرداخت و اراضی دولتی هم برای آنها تملک می‌شود اما این افراد در جای دیگری تسهیلات را هزینه می‌کنند، افزود: این افراد تسهیلاتی که با هدف ایجاد اشتغال اعطا می‌شود را در واقع تلف می‌نمایند، لذا سازمان بازرسی بایستی در این موضوع دقت لازم را اعمال نماید.

وی با اشاره به اینکه باید دقت بالایی در فرآیند مزایده‌ها و مناقصات انجام تا در واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی تخلفات به حداقل کاهش یابد و حضور یک کارشناس آگاه می‌تواند از وقوع تخلفات جلوگیری نماید، اظهار داشت: مبارزه قاطع و جدی با مفاسد اقتصادی باید مد نظر شما عزیزان در سازمان بازرسی باشد.

لزوم حمایت از واحدهای تولیدی، کارخانجات و سرمایه گذاری مشروع

رئیس کل دادگستری لرستان بر لزوم حمایت از واحدهای تولیدی، کارخانجات و سرمایه گذاری مشروع تاکید کرد و گفت: امنیت لازم برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان باید تأمین و از کار و سرمایه ایرانی حمایت شود و در واقع جهش تولید و کمک به ایجاد اشتغال امروز یک کار جهادی است و ما در شرایطی هستیم که رکود اقتصادی و تورم در اما جا دیده می‌شود و دغدغه اصلی مقام معظم رهبری، رئیس محترم جمهور و رئیس محترم قوه قضائیه مسئله بیکاری می‌باشد.

رزم در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان بازرسی لرستان با بیان اینکه مدیران اجرایی که زحمت می کشند و مدیری که دلسوز، توانمند، ارزشی و آینده نگر است و جز خدمت دغدغه‌ی دیگری ندارد را تقویت نمائید، گفت: مدیری که شجاعانه برای توسعه و پیشرفت استان زحمت می‌کشد را کمک و راهنمایی کنید تا مراقب ارتکاب تخلفات و انحراف از مسیر باشند و نباید اجازه داد چنین مدیرانی که به جامعه خدمت می‌نمایند تضعیف شوند.

لزوم توسعه نظارت الکترونیک بر همه ادارات

وی همچنین با انتقاد از واگذاری غیراصولی شرکت‌ها و کارخانجات تاکید کرد: هیأت‌های بازرسی استان بایستی این موارد را با دقت و حساسیت پیگیری نمایند.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران، برخورد جدی با زمین خواری و رسیدگی و پیگیری نارضایتی‌ها و دغدغه مردم از سوی سازمان بازرسی اظهار داشت: باید به دغدغه و نگرانی مردم توجه شده و پیگیری‌های بموقع صورت گیرد تا رضایت مردم به عنوان ولی نعمت و سرمایه اجتماعی جلب شود.

رزم همچنین توسعه نظارت الکترونیک بر همه ادارات را از جمله مواردی دانست که بایستی از سوی بازرس کل استان لرستان پیگیری شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار