کد خبر: ۵۴۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳
نماینده ولی فقیه در استان البرز:
نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: باید دستورات ستاد ملی کرونا را جدی بگیریم و با دقت عمل کنیم و خستگی را از تن کادر درمانی و پزشکی با رعایت بهداشت بیرون ببریم.

آرانیوز-کرج-آیت الله سید محمدی مهدی حسینی همدانی در بیست و یکمین خطبه مکتوب جمعه، اظهار کرد: هفته بیست و دوم محرومیت از نماز جمعه را با دهه اول ماه ذی الحجه شروع می‌کنیم و مطالبی را به صورت مکتوب بیان می‌کنیم. خدای تعالی از اعمال ما راضی باشد و همه ما را مشمول عفو مغفرت و رحمت خودش بگرداند.

شهرالولایه

در روزهای پر از خیر و برکت ماه ذی الحجه به خصوص دهه اول آن قرار داریم ماهی که به تعبیر بعض اهل معرفت شهرالولایه است. اولین روز آن با ازدواج زهرای اطهر و مولانا امیرالمومنین علیهم السلام شروع می‌شود و بعد روز عرفه و عید قربان و عید غدیر و روز مباهله و روزی که سوره انسان در حق اهل بیت نازل شد، همه مربوط به خاندان عصمت و طهارت و تکریم و تعظیم این خاندان و بیان مناقب آنان است. خیلی کوتاه به بعض آنها اشاره می‌کنم.

حج ابراهیمی، حج سیاسی

خود حج ابراهیمی یکی از مناسبت هاست. این بزرگترین اجتماع مسلمین عالم در سال که باید مسائل مهم جهان اسلام در آن طرح و گفتگو شود و مسیر سال آینده در آن ترسیم شود مناسکی بی روح و خشک بود که امام با طرح برائت از مشرکین، اقدام به اقامه حج کرد و روحی تازه در آن دمید که البته حاکمان وابسته ی سعودی تحمل نکردند و به دستور اربابانشان حرمت معبد همه انبیا الهی را شکستند و مهمانان حرم امن الهی را در سال ۶۶ به خاک و خون کشیدند، تلاش استکبار این بوده و هست تا روحیه استکبارستیزی را از مردم ما بگیرند، جلوی نفوذ اسلام ناب را بگیرند که مردم مرگ بر انگلیس و اسرائیل و آمریکا را نگویند؛ اما چه شد!؟ امام رضوان‌الله علیه ضد آمریکا بودن را برد در دل مردم مسلمان جهان و در ایام حج یکی از اعمال حج شد مرگ بر آمریکا و برائت از دشمنان که عین تعالیم اسلام است همانطور که دفاع از مظلومین عین تعالیم اسلام است و کاری است سیاسی، آنچه از آموزه‌های دینی آموخته ایم این است که حج سیاسی است. خدای تعالی درجات آن حجاج را بالا برده، ریشه‌ی این خاندان منحوس دست نشانده استکبار را که حرمین شریفین در دستشان اسیر است و برای بلاد دیگر توطئه و جنگ افروزی و مسلمان کشی می‌کنند و هم چنین صهیونیست‌ها که قبله‌ی اول مسلمین در اشغال آنهاست را بخشکاند.

امام باقر (ع)، الگویی عملی برای جوانان

هفتم ذی‌الحجه سالگشت شهادت ابوجعفر محمدبن‌علی الباقر علیه السلام است. که در سال ۱۱۴ قمری واقع شد و در بقیع مزار آن بزرگوار قرار دارد. دوران امامت و رهبری امام باقر، دولت بنی‌امیه در حال انقراض بود، خلفا با سرعت عوض می‌شدند در دوره ۱۹ ساله امامت حضرت ۵ خلیفه عوض شد. مردم هم از خلفا تنفر داشتند و تا فرصتی دست می‌داد در گوشه‌ای از بلاد اسلامی انقلابی رخ می‌داد. تغییر و تحولات سیاسی فرصت مناسبی بود برای حضرت که ۴۶۵ نفر از بهترین و زبده ترین افراد را انتخاب و در زمینه‌های مختلف علمی آنها را در اولین دانشگاه علوم و معارف اسلامی جهان تربیت کند و نهضت علمی که پایه‌های آن در زمان امام سجاد علیه السلام گذاشته شده بود را فراگیر کند. به طوری که این دانشمندان هر کدام هزاران حدیث را حفظ و در بین جامعه اسلامی نشر و توسعه دادند. انقلاب علمی، تولید علم و مبارزه با جنگ نرم دشمنانِ اهل بیت که حضرت راه انداختند می‌تواند در این زمان با توجه به نیازمندی‌ها و توانایی هائی که نظام اسلامی دارد به عنوان الگویی عملی برای جوانان و جامعه علمی کشور جهت تحقق بیانیه گام دوم که رهبر معظم انقلاب خواستند به حساب آید. درس مؤثری که از عملکرد امام علیه‌السلام برای امروزمان و حرکت در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌گیریم، تشکل سازی برای تربیت نیروی تراز است. حضرت در آن زمان استعدادهای قابلیت دار در رشته‌های گوناگون را از سراسر مناطق اسلامی شناسایی کردند و با تربیت آنها اهداف بلند اسلامی در مسائل مختلف مورد نیاز را با برنامه و انسجام پیش بردند، یکی از راه‌ها برای اثبات حقانیت شیعه مباحثه و مناظره بود که مرحوم طبرَسی رضوان‌الله علیه مجموعه مناظرات امام را در مجموعه‌ای به نام احتجاج جمع‌آوری کرده که به عزیزانم به‌خصوص جوانان بزرگوار مراجعه به آن را توصیه می‌کنم و در همین مسیر درسی که از سیره امام علیه السلام در سختی‌ها و تنگناها یاد می‌گیریم درس مقاومت است که اگر عرصه را دشمنانمان بر ما تنگ کردند با صبر و مقاومت باید میدان را تغییر داد و به مبارزه ادامه داد. می‌دانید که امام باقر در واقعه کربلا ۴ یا ۵ سالشان بود و شاهد بودند وقایع کربلا را در همین روزها که اگر حج برقرار بود حجاج باید به سمت عرفات می‌رفتند و چون در آنجا آب نبود در روز هشتم ذی الحجه که یوم الترویه می‌گویند برای خود آب جمع می‌کردند، امام حسین علیه السلام که محرم به احرام حج نبود مسیر را به سمت کوفه تغییر داد در حالی که با خود بیش از ۷۰ قربانی همراه داشت و امام باقر شاهد بود، شاهد بود که از کوفه پیک آمد و خبر شهادت سفیر و نماینده حجت خدا و ولی زمان، مسلم بن عقیل را در نهم ذی الحجه به حسین علیه‌السلام داد، امام مسلم را برای هماهنگی و آماده شدن استقبال از امام فرستاده بود و مردم کوفه باید با جان فرستاده ولیشان را حفظ می‌کردند، اما در ولایت پذیری نقص داشتند و خود را صاحب رأی و نظر می‌دانستند در مقابل ولی زمان، امام شناس نبودند اگر کمکی هم داشتند شرط و شروط هم داشتند، نتیجه اما و اگرهایشان شد شهادت فرستاده امام حسین علیه‌السلام، بدانیم که این قضایا در تاریخ تکرار می‌شود، از خدا در زمان‌های مناسبی که رزق ما می‌شود بخواهیم بصیرت را در ما بیش از پیش بگرداند.

روز عرفه، روز نیایش

یکی از آن زمان‌ها روز نهم ذی الحجه روز عرفه، روز نیایش است، بهترین کار در این روز چه در عرفات باشیم یا در هرجای دنیا، دعاست، دعای روز عرفه مثل شب قدر بر زندگی ما تأثیر مستقیم دارد، از بهترین دعاها هم دعای عرفه خود مولایمان حسین ابن علی ابن ابیطالب است، با فرازهای نورانی و بلندی که دارد انسان تا رسیدن به عرفان عرفه بالا می‌برد، این دعا را باید با دقت و با توجه بخوانید، باید بفهمیم که چه می‌خواهیم، امام حسین علیه السلام در فرازهای این دعا غیر از توحید و معرفت، مطالب دقیقی را از خداوند طلب می‌کند، از خدا تشکر می‌کند که عمرش را طولانی کرده تا زمان تشکیل حکومت اسلامی را درک کند. این دعا انسان ساز و جامعه ساز است، تأکید می‌کند اگر خانواده می‌خواهید، اگر هدایت می‌خواهید، اگر جامعه سالم می‌خواهید، باید حکومت اسلامی تشکیل شود، این دعا هم آموزش می‌دهد و هم می‌پروراند، این دعا نسل حسینی درست می‌کند که در عین حالی که دعا می‌کند انقلاب هم می‌کند استکبار ستیز هم هست. با همین دعا از انقلاب هم دفاع می‌کند، اهل این دعا اهل کربلاست، عالم عامل بصیر مدافع ولی، در دعا بخواهیم ریشه این بلیه خشک شود و ما را امسال از محرم محروم نکند. امام باقر شاهد پرپر شدن علی اصغر بر روی دستان حسین علیه السلام بود، امام باقر کسی بود که شاهد قطعه‌قطعه شدن علی‌اکبر بود، شاهد به شهادت قاسم بن الحسن بود، شاهد جدا شدن و قطع شدن دستان قمر بنی‌هاشم ابوالفضائل بود، خود حضرت را هم طاقت نیاوردند و به شهادت رساندند. الا لعنه الله علی القوم الظالمین.

مرصاد الهی

پنجم مرداد سال ۶۷ سالگشت پیروزی رزمندگان در عملیات مرصاد است. تقریباً ۱۰ روز از قطعنامه ۵۹۸ گذشته بود که با یک محاسبه غلط از وضعیت کشور، عراق از سمت جنوب و منافقین از غرب، ایران را دو ماه زودتر از تصمیمی که داشتند مورد حمله قرار دادند، و البته بلافاصله مردم در هر دو منطقه به میدان آمدند و از اسلام و انقلاب و شهرها دفاع کردند. این ایام فرصت خوبی است تا جریان نفاق و جنایاتی که در حق ملت کردند را مرور کنید پر از درس و عبرت است. کسانی که قصد داشتند با پنچ هزار نفر در قالب بیست و پنج تیپ چند ساعته در عملیاتی به نام فروغ جاویدان با پشتیبانی استکبار و صهیونیست‌ها تهران را فتح و نظام اسلامی را ساقط کنند، در مرصاد الهی گرفتار شدند، و غیر از سلاح و ادوات جنگی که جا گذاشتند، چیزی جز نکبت و تعفن جنازه‌ها نصیبشان نشد، مفتضح و بی فروغ صحنه را ترک کردند، قصه مفصل است و فرصت کم که بگوئیم چگونه به دامن عربستان افتادند و کنفرانس‌های نمایشی که ترکی فیصل های سعودی و جان بولتون های آمریکایی و کودک کشان برای آنها فراهم می‌کنند به حالشان سودی ندارد، البته امروز صحنه جنگ را عوض کرده‌اند و با فعالیت در دنیای مجازی و فضاسازی به وسیله رباط‌ها و هشتگ ها و … افکار و باورها را مورد هدف خود قرار داده‌اند و با خبرهای دروغ اختلاف می‌اندازد و اعتمادها را از بین می‌برد. این نوبت هم خود را پیروز عملیاتی پرفروغ می‌دانند اما خود به خوبی می‌دانند در تنگه مرصاد جنگ سایبری گرفتار و بی فروغ شده‌اند و حنای آنان برای ملت ایران با این همه جنایت و خیانتی که کرده‌اند رنگی ندارد. در خبرها بود که در برخی مقاطع با لباس نیروهای مدافع حرم با گویش فارسی به مردم بی‌پناه در شهرها و روستاهای سوریه حمله کرده بودند مردم را کشته بودند و به گردن نیروهای مدافع حرم انداخته بودند تا ایران را در نگاه مردم سوریه منفور جلوه دهند، و مثل آفتاب پرست رنگ عوض می‌کنند و با جنگ هشتگ ها و لایک ها می‌خواهند در اراده مردم خلل ایجاد کنند.

برای شهدای این عملیات و دیگر شهدای انقلاب اسلامی از خدای تعالی علو درجات طلب می‌کنیم.

نماز جمعه، امروز مردمی‌ترین نهاد انقلاب

پنجم مرداد هرسال بهانه است تا خاطره اتفاق بزرگی که در اوایل انقلاب افتاد را مرور کنیم. اولین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت الله طالقانی رضوان الله علیه با حکم حضرت امام قدس الله نفسه الزکیه اقامه شد. و شد روز نماز جمعه، اتفاقی که رهبری آن را از معجزات انقلاب اسلامی برشمردند، و تا امروز مردمی‌ترین نهاد انقلاب، نماز جمعه است، نماز جمعه یک فرهنگ است، یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب است که دشمنان نظام و انقلاب، به شدت از آن هراس دارند. در طول این ۴۱ سال دشمنی‌های استکبار با این قرارگاه بصیرت و ایمان را ملاحظه کرده‌اید، هم به مصلاها و هم نمازگزاران و هم خطباء جمعه تعرض داشته‌اند. نماز جمعه نماد مقاومت چندین ساله ملت ایران بر سر آرمانهای اسلامی و انقلابی است. نماز جمعه هم معرفت دینی و اخلاقی و اعتقادی را تقویت می‌کند و هم تریبونی مردمی، وحدت‌آفرین و بصیرت افزا است، استکبارستیز و ضد اشرافی گری است، گفتمانش انقلابی و ندای مستضعفان است، از مهمترین کارکردهای نماز جمعه ایجاد وحدت و همدلی و تلاش برای یکپارچه کردن آحاد مردم و تزریق روحیه امید است، نماز جمعه در هر هفته یک تظاهرات سیاسی و پشتیبانی عملی از نظام است، لذا می‌بینید که خیلی تلاش می‌کنند نمازهای جمعه در استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق، کم رنگ و بی رنگ و بی‌اثر باشد، نماز جمعه هم به مردم متصل است هم به امامت و ولایت در جامعه، راجع به اهمیت شرکت و اینکه هیچ قشری نباید محروم از نماز جمعه باشد روایتی دارد که امام مسلمین، زندانیانی را که به خاطر قرض به زندان افتادند نه اینکه قتل انجام داده کسی که گرفتاری مالی دارد و به زندان افتاده روز جمعه یا روز عید به نمازجمعه یا به نماز عید بیاورد و محافظ هم برایش بگذارد و وقتی که نماز را تمام کردند آنها را به زندانشان برگردانند؛ یعنی حتی زندانی هم در صورت فراهم شدن امکانات باید از نماز جمعه بهره مند شود. یکی از کارکردهای نماز جمعه پرداختن به حل معضلات اجتماعی است به قدر وسع.

امام جمعه انقلابی

اخیراً نماز جمعه را قرارگاه فرهنگی، قرارگاه ایمان و تقوا و بصیرت خواندند و امام جمعه را فرمانده قرارگاه دانستند، لذا وظیفه امام جمعه بسیار سنگین است، باید امام جمعه در محل کارش حاضر باشد، امام جمعه‌ای که غایب است در وظیفه اش سبکی کرده است. فرمانده قرارگاه باید در قرارگاه حاضر باشد، تعطیلات زیاد، نبودن در محل کار و وظیفه، کم مطالعه بودن، به روز نبودن، دشمن شناس نبودن، برنامه نداشتن و… مضر به حال دستگاه امامت جمعه است. امام جمعه متعلق به همه مردم و زبان گویای همه اقشار مردم باید باشد. امام‌جمعه خودش را خدمت گزار مردم و مطالبه کننده حقوق مردم می‌داند، وظیفه مهم دیگری که امام دارد تبیین و تفسیر بیانات رهبر معظم انقلاب و مطالبات ایشان است تا جلوی انحراف و برداشت‌های غلط را بگیرد و سعی کند با همدلی و همراهی مردم خواسته‌های رهبری در جامعه عملی شود، امام جمعه باید برای رشد دینی و فرهنگی و بالا بردن سطح دانش اسلامی مردم تلاش کند. حضرت آقا در یک بیانی فرمودند: مسئولان انقلاب در سراسر کشور ائمه جمعه هستند، پایگاه‌های هدایت و رهبری مردم در سراسر کشور و سنگرهای دفاع معنوی در مقابل دشمنان در سطح جامعه ائمه جمعه هستند. این بیان مسئولیت ائمه جمعه را سنگین‌تر می‌کند.

امام جمعه هم باید انقلابی باشد تا بتواند به کمک مردم، حافظ نظام باشد، تا بتواند کمک کار مدیران و مسئولان خدمتگزار نظام باشد، تا بتواند سنگری غیرقابل نفوذ در مقابل دشمنان انقلاب درست کند و بتواند از ارزشهای انقلابی دفاع کند، لازمه چنین قرارگاهی حضور مردم است، بخصوص جوانان و بالاخص جوانان انقلابی و با انگیزه.

آقا فرمودند که ائمه جمعه باید مردمی باشند. مردمی بودن امر مهمی است. توجه دارید مردمی بودن باکارهای سطحی نمایشی پوپولیستی و ادا درآوردن درست نمی‌شود، مردمی بودن عنوان جامعی است، روح مردمی داشتن، کاملاً قابل‌درک است، مردم به‌خوبی فرق‌ها را می‌فهمند و سره از ناسره را خوب تشخیص می‌دهند. اینکه شخص دغدغه کارهای مردم را داشته باشد و دنبال راحت‌تر شدن امور آنان باشد، اگر گره‌ای در کار است دنبال کند تا آن را حل کند، دنبال مسیرهایی باشد که رفاه مردم بیشتر شود، بی‌تکلف در بین مردم حاضر باشد و امثال این‌هاست، این‌ها مردمی بودن است، اینکه حرفی بزنیم یا کاری کنیم که بگوییم مردمی هستیم درست نیست.

من از همه دوستان و عزیزانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند این رکن رکین جایگاه و آثار وجودی خودش را داشته باشد تشکر و قدردانی می‌کنم. از ستادهای نماز جمعه در استان‌ها، از شورای سیاست‌گذاری و از همه عزیزانی که در این عرصه در کل کشور تلاش می‌کنند تقدیر و تشکر می‌کنم

کلام آخر

نکته پایانی اینکه همه عزیزان دستورات ستاد ملی کرونا را جدی بگیریم و با دقت عمل کنیم، خستگی را از تن کادر درمانی و پزشکی با رعایت بهداشت بیرون ببریم و تشکر کنیم از مجاهدت‌های آنان، همه باید بدانیم اگر با بی تدبیری جان کسی به خطر بیفتد ضمان آور است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار