تازه های خبری :
کد خبر: ۵۴۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

آزمونی بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/شمارش معکوس برای ریاست دیوان محاسبات کشور/هفته آینده روزهای سرنوشت ساز و امتحانی بزرگ و حساس در انتظار بهارستان نشینان، برای میدان ونک خیابان برزیل، دیوان محاسبات کل کشور رقم می خورد/بر اساس تبصره ٢ماده١۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید٢٠ سال سابقه کار داشته باشد/یاران احمدی‌نژاد، لطف الله فروزند و مهرداد بذرپاش با این آیین نامه حذف می شوند/فرش قرمز پارلمان برای ۴ گزینه برای ریاست دیوان و ۴ گزینه برای دادستان دیوان محاسبات کل کشور در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح هستند/نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس گفت:گزینه ریاست و دادستانی دیوان محاسبات روی میز کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات چه کسی خواهد بود؟/هر رآی نمایندگان مهری بر تایید یا رد فساد ستیزی پارلمان/٢٠سال سابقه کار یکی ار شروط انتخاب رئیس دیوان محاسبات خواهد بود/ عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور و شجاعی دادستان دیوان با ساختمان دیوان محاسبات کل کشور خداحافظی می کنند؟/مارتن بزرگ برای دیوان محاسبات کل کشور/رایزنی‌ها در راهروهای پارلمان ادامه دارد/خبرنگاران آرانیوز تا انتخاب رئیس دیوان محاسبات تمامی گزینه و رایزنی ها به صورت مخصوص رصد می کنند تا به افکار عمومی اطلاع رسانی کنیم/گزینه‌های دیوان محاسبات کل کشور شنبه صبح ٢٨ تیرماه روی پیشخوان آرانیوز منتشر می شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از نهایی شدن گزینه‌های ریاست و دادستانی دیوان محاسبات طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش آرانیوز اختصاصی، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس  با اشاره به ارسال رزومه متقاضیان ریاست و دادستان دیوان محاسبات به این کمیسیون گفت: گزینه‌های ریاست و دادستانی دیوان محاسبات این هفته در کمیته امور دیوان محاسبات، امور مالی و اموال مجلس بررسی می‌شود.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تصریح کرد: گزارش این کمیته هفته آینده به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ارائه شده و گزینه‌ها برای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات برای معرفی به صحن علنی نهایی خواهد شد.

براساس آیین‌نامه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس،کمیته امور دیوان محاسبات بعد از بررسی گزینه‌های ریاست و دادستانی 4 نفر برای ریاست و 4 نفر برای دادستانی به کمیسیون معرفی می‌کند و بعد از آن اعضای این کمیسیون از میان گزینه ها معرفی شده، دو نفر  برای ریاست و 2 نفر برای دادستانی دیوان محاسبات به صحن علنی مجلس برای انتخاب توسط نمایندگان معرفی خواهند کرد./

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد که انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد.
 

متن کامل نامه این تشکل دانشجویی به محمد باقر قالیباف به این شرح است:

جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛
نیک مستحضرید که کارآمدی مجلس و برگشت به راس امور زمانی محقق خواهد شد که ساختارهای زائد و بعضا ناکارآمد پارلمان اصلاح گردد تا قطار پارلمان که مدت هاست از مسیر مشخص در قانون اساسی و موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری خارج شده، به ریل درست بازگشته تا مردم برسر کار آمدن جبهه انقلاب را احساس کنند.
در این میان اما توجه به ساختار نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد مستقل و بدور از سیاسی کاری های معمول همچون قوه قضائیه برای انجام وظیفه نظارتی نمایندگان ملت نسبت به قوانین مصوب یکی از مهم ترین ساختارهای پارلمان است که باید اصلاح گردد. در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی مواردی را که بر اساس جلسات متعدد و مشورت با متخصصان این حوزه می‌باشد را جهت بررسی و اعمال از سوی جنابعالی در ادامه پیشنهاد می دهد :
1. قرائت گزارش بررسی ها :
باید در نظر داشت که یکی از اصول مهم در برخورد با فساد این است که مفسدین همیشه وجود نهاد نظارتی را حس کنند. در همین راستا قرائت گزارش های مختلف در حوزه های گوناگون کمک شایانی خواهد نمود. آنچه مهم است پیگیری نمایندگان ملت و الزام ریاست مجلس برای دیوان محاسبات و شخص رئیس آن به جهت قرائت های منظم از بودجه و دیگر موضوعات مطرح شده در ماده 1 قانون دیوان محاسبات کشور می باشد. الزام قرائت و ارجاع به قوه قضائیه نقش مهم نظارتی مجلس را محقق که گام بلندی در راستای برگشت مجلس به راس امور است.
2. شفافیت در برخوردها و پرونده ها:
در راستای تحقق شفافیت در تمام ساختارهای مجلس شورای اسلامی، نقش و جایگاه این شفافیت در نهاد نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات راهبردی و ضروری است. الزام دیوان به اطلاع رسانی و شفافیت برای مردم در پرونده ها و تخلفات صورت گرفته از سوی دستگاه های کشور و مسئولین عالی رتبه اقدامی است مهم که دوای درد این روزهای کشور است.
3. ارتباط مردمی
ضمن توجه به ماده 1و ماده 41 قانون دیوان محاسبات کشور که شرح وظایف این دستگاه است، ضروری است سامانه دریافت گزارشات مردمی توسعه یافته و با طراحی سامانه ای اقدام به دریافت گزارشات و تعیین شفاف مسیر پیگیری برای فرد گزارش دهنده شود. همچنین در نظر گرفتن موارد تشویقی برای افراد گزارش دهنده نیز اقدامی موثر در این راستا است.
4. انتخاب رئیس دیوان محاسبات :
اصلاح آئین نامه مجلس در دوره گذشته و ضوابط تعیین شده برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات از جمله اقدامات مهمی بوده که صورت گرفته است. از جنابعالی انتظار داریم به جهت تخصصی بودن پست مذکور و نقش مهم آن در تحقق نقش نظارتی پارلمان، امتیازات کسب شده توسط گزینه های داوطلب در کمیسیون برنامه و بودجه شفاف برای مردم و رسانه ها اعلام گردد تا مشخص شود تا چه اندازه اراده مجلس در نظارت جدی است.
انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد. انتخاب فردی با سلامت کامل در مسائل مالی و سابقه مشخص فعالیت در عرصه های نظارتی با در نظر گرفتن توان علمی و تخصصی از جمله ملاک های مهم برای نمایندگان ملت می باشد. توجه به این نکته که انتخاب ریاست دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد لازم و ضروری است چراکه اگر مجلس وارد بازی سیاسی احزاب، گروه¬ها و افراد شود قطعا در آینده استقلال دیوان برای ورود به پرونده ها و برخورد با افراد زیر سوال خواهد رفت.
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی آمادگی کامل خود برای همکاری به جهت اصلاح ساختارهای بعضا ناکارآمد پارلمان را خدمت جنابعالی اعلام نموده و امیدواریم با نگاه ویژه ریاست مجلس طرح های ارائه شده در کمیسیون های مربوطه با دستور جنابعالی به صورت ویژه بررسی و نتیجه آن به این اتحادیه اعلام گردد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بسته خبری انتخابات ریاست جمهوری ودر مسیر پاستور/ورود شوالیه هسته ای ایران معادلات انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان و اصلاح طلبان را به زد!./عباسی دوانی دانشمند بزرگ هسته ای ایرانی شاه بیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/سردرگمی جریانات سیاسی کشور و کاندیداهای ریاست جمهوری از زمان ورود و شروع تبلیغات ‌فریدون عباسی دوانی مرد هسته ای ایران ظرف ۴۸ ساعته گذشت به هم ریختند./ تماسهای شخصیتهای کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس با فریدون عباسی /بازار نظرسنجی و ارزیابی کاندیداها هر چه به زمان ثبت نام و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم داغ تر می شود./ابراهیم رئیسی/علی لاریجانی/فریدون عباسی دوانی/رستم قاسمی/ محمد باقر قالیباف/سعیدمحمد/محسن رضایی/محمد جواد ظریف/امیر حسین قاضی زاده هاشمی/برپایی ستاد انتخابات در هیات رئیسه پارلمان صدای اعتراض نمایندگان مجلس هم در آورد./بهارستان ستاد انتخاباتی شد./اصلاح طلبان به دنبال بازی پنهان؟/صف کاندیداهای اصولگرا هر روز طولانی تر می شود./ارسال دعوتنامه شورای وحدت برای ۱۰ کاندیداهای ریاست جمهوری/ضرغامی اصولگرا در دقیقه ۹۰رنگ عوض کرد و به صورت مستقل وارد گود انتخابات ریاست جمهوری شد

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار