تازه های خبری :
کد خبر: ۵۴۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
با توجه به پیامدهای سیاسی و امنیتی ترور هشام الهاشمی در عراق و نگاهی به سلسله توطئه‌های اخیر آمریکا در این کشور علیه حشد شعبی به خوبی می‌توان دریافت که سودبرندگان واقعی این اتفاق چه کسانی هستند.

به گزارش آرانیوز، «هشام الهاشمی» کارشناس سیاسی و امنیتی عراق دوشنبه شب هفته جاری نزدیک منزلش در بغداد به دست افراد ناشناسی ترور شد. صبح روز بعد این اتفاق با موجی از محکومیت‌ها در سطح نهاد و شخصیت‌های رسمی و سیاسی عراق همراه بود. دولت عراق نیز بر ضرورت شفاف‌سازی در این زمینه و مشخص شدن عاملان اصلی جنایت ترور الهاشمی تاکید کرد.

ساعاتی بعد عناصر گروه تروریستی داعش از طریق شبکه‌های مجازی اعلام کردند که این ترور کار آنها بوده است. برادر الهاشمی نیز حین تشییع پیکر هشام طی یک گفتگو ابراز داشت که تروریست‌های داعش بارها برادرش را تهدید به قتل کرده بودند و به احتمال زیاد این گروه تکفیری مسئول ترور کارشناس عراقی باشد. البته اینکه داعش مسئولیت یک جنایت تروریستی را بر عهده گرفته باشد موضوع عجیبی نیست و این روش٬ سازوکار استراتژی این گروه تروریستی است.

اما نکته قابل توجه در این میان٬ حوادث و تحولات سریع و مبهمی است که اخیراً در عراق اتفاق می‌افتد. با نگاهی به سریال اتفاقات سؤال‌برانگیز عراق طی هفته‌های گذشته از حمله معنادار نیروهای موسوم به ائتلاف مبارزه با تروریسم در این کشور علیه مواضع حشد شعبی تا اهانت گستاخانه رسانه سعودی علیه مرجعیت عالی شیعیان و پس از آن مانور نظامی غیرقانونی آمریکا در مرکز بغداد که نقض آشکار حاکمیت عراق محسوب می‌شود و اکنون ترور یک فعال سیاسی٬ شاید بتوانیم ارتباط میان آنها را از هدف مشترکی که دنبال می‌کنند بیابیم.

بیشتر بخوانید

بعد از این اتفاق٬ رسانه‌های معارض و متخاصم با گروه‌های مقاومت در عراق تلاش کردند از همان ابتدا با فرافکنی و نشر اکاذیب انگشت اتهام را به سمت این گروه‌ها بگیرند. البته اینگونه جنجال‌های رسانه‌ای جزءسازوکار اصلی این رسانه‌هاست جای تعجب نیست.

اما هر شخصی که با اوضاع امنیتی و سیاسی عراق آشنایی داشته باشد متوجه می‌شود که سودبرندگان واقعی از مرگ یک شخصیتی همانند الهاشمی گروه‌های مقاومت نیستند.

بدیهی است که مقاومت عراق و حشد شعبی مهم‌ترین مانع اجرای پروژه‌های آمریکا در این کشور هستند و دشمنی واشنگتن با آنها موضوع پوشیده‌ای نیست؛ به ویژه در این بازه زمانی و در فضای مذاکرات استراتژیک ایالات متحده با عراق. گروه‌های مردمی عراق و حشد شعبی همواره به تیم عراقی در این مذاکرات تاکید می‌کنند که اولویت بغداد اخراج آمریکایی‌ها بر اساس مصوبه پارلمان است؛ مصوبه‌ای که آمریکا با دور زدن آن در صدد ادامه حضور خود در عراق است.

بنابراین هدف اصلی آشکار ایالات متحده از بازی‌های اخیر در عراق٬ حشد شعبی است. واقعیت این است که سلسله توطئه‌های اخیر واشنگتن در بغداد همگی با هدف تحریک حشد شعبی و آغاز یک درگیری میان نیروهای آن با ائتلاف آمریکایی موسوم به مبارزه با تروریسم صورت گرفت تا آمریکا در نهایت بتواند مقاومت را عامل ایجاد ناامنی در عراق معرفی کند.

اما به هرحال حشد شعبی به لطف تدابیر فرماندهان و رهبران آگاه خود تاکنون اسیر هیچ یک از این فتنه‌های آمریکا نشده است و شاید واشنگتن قصد داشته باشد همین استراتژی تحریک را ادامه دهد یا به راهکار تازه ای برای مورد هدف قرار دادن حشد شعبی روی بیاورد.

اما در رابطه با موضوع ترور الهاشمی می‌خواهیم این مسئله را که چرا مخالفان حشد شعبی و سفارت آمریکا خیلی سریع این جنایت را متوجه مقاومت دانست مورد بررسی قرار دهیم. در این میان توجه به چند نکته ضروری است:

-اول اینکه الهاشمی بر خلاف افکار تکفیری گذشته خود٬ از این گروه‌ها جدا شده و با دولت عراق روابط خوبی برقرار و اقدام به رسوا کردن گروه‌های تروریستی و تکفیری کرده بود.

-هشام الهاشمی روابط خوبی با رهبران احزاب شیعه و حشد شعبی داشت و همواره ترور و هرگونه اقدام ضد آنها را محکوم می کرد.

- درست است که گاهی مواضع و تحلیل های الهاشمی بر خلاف نظرات رهبران حشد شعبی بود؛ اما آنها با اعتقاد به آزادی بیان همواره روابطشان را با وی حفظ می‌کردند.

اما صرف نظر از اینکه هشام الهاشمی چه کسی بود و چه رویکردهایی داشت و با توجه به اینکه ترور او می‌تواند تنش‌های جدیدی را در فضای سیاسی و امنیتی عراق ایجاد کند چه کسانی از این اتفاق سود می‌برند؟ و چرا آمریکا تا این حد در محکوم کردن ترور یک نویسنده و کارشناسی که جزءمقامات رسمی دولتی به شمار نمی آید عجله کرد؟

پاسخ این سوال خیلی سخت نیست؛ کسی که می‌خواهد عراق را از یک فتنه خارج و وارد یک فتنه جدید و درگیری‌های داخلی و قرار دادن ملت در مقابل گروه‌های مردمی کند٬ آمریکا و وابستگان آن هستند. طرف‌هایی که از آشوب و درگیری‌های عراق سود می‌برند.

نیروهای حشد شعبی همواره به ویژه در زمان هجوم تروریست‌ها به عراق٬ خیرخواهی و ملی بودن خود را به مردم این کشور ثابت کرده و هر اقدامی که انجام می‌دادند در راستای منافع ملت و دولت عراق بوده است. اکنون نیز مقاومت عراق قاطعانه در برابر اشغالگری‌های آمریکا ایستاده؛ زیرا حضور آمریکایی‌ها را در عراق مانع اصلی توسعه و تحقق منافع ملی این کشور می‌داند؛ همانطور که واشنگتن در عمل ثابت کرده هیچگاه به دنبال آرامش عراق نیست و احترام به حاکمیت این کشور هیچ معنایی برای آن ندارد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بسته خبری انتخابات ریاست جمهوری ودر مسیر پاستور/ورود شوالیه هسته ای ایران معادلات انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان و اصلاح طلبان را به زد!./عباسی دوانی دانشمند بزرگ هسته ای ایرانی شاه بیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/سردرگمی جریانات سیاسی کشور و کاندیداهای ریاست جمهوری از زمان ورود و شروع تبلیغات ‌فریدون عباسی دوانی مرد هسته ای ایران ظرف ۴۸ ساعته گذشت به هم ریختند./ تماسهای شخصیتهای کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس با فریدون عباسی /بازار نظرسنجی و ارزیابی کاندیداها هر چه به زمان ثبت نام و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم داغ تر می شود./ابراهیم رئیسی/علی لاریجانی/فریدون عباسی دوانی/رستم قاسمی/ محمد باقر قالیباف/سعیدمحمد/محسن رضایی/محمد جواد ظریف/امیر حسین قاضی زاده هاشمی/برپایی ستاد انتخابات در هیات رئیسه پارلمان صدای اعتراض نمایندگان مجلس هم در آورد./بهارستان ستاد انتخاباتی شد./اصلاح طلبان به دنبال بازی پنهان؟/صف کاندیداهای اصولگرا هر روز طولانی تر می شود./ارسال دعوتنامه شورای وحدت برای ۱۰ کاندیداهای ریاست جمهوری/ضرغامی اصولگرا در دقیقه ۹۰رنگ عوض کرد و به صورت مستقل وارد گود انتخابات ریاست جمهوری شد

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

آخرین اخبار