تازه های خبری :
کد خبر: ۵۳۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱

به گزارش آرانیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: کماکان کرونا موضوع اصلی دولت و جامعه است.

بیشتر بخوانید

وی افزود: در این مدت دستاوردهای مهمی از جمله افزایش توان علمی و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و اجتماعی شدن نظام سلامت را داشتیم. نگرانی ستاد کرونا از تداخل آنفلوآنزا و کرونا در پاییزِ پیشِ‌روست. افزایش زیرساخت‌ها و تخت‌های بیمارستان هم‌چنان ادامه دارد.

سخنگوی دولت گفت: عادی‌انگاری و‌ حضور در تجمعات غیرضرور‌ی عامل اصلی گسترش کرونا بوده است و تمام شواهد نشان می‌دهد که بی‌اهمیت جلوه دادن و شاید هم خستگی جامعه از نظر روحی از عوامل مهم آن بوده است. استفاده طرفین از ماسک 99 درصد مانع از انتقال کرونا می‌شود. متأسفانه مراعاتی که سالمندان در روزهای اول داشتند کاهش یافته و بیشتر در معرض خطر هستند. ستاد مقابله با کرونای استان تهران پیشنهاداتی برای اعمال محدودیت ارسال کردند و تصمیم‌هایی در این زمینه اتخاذ می‌شود.

ربیعی هم‌چنین بیان کرد: گفته شده که گوشی‌های تلفن همراه بالای 300 یورو ممنوع شده و‌ آنچه مطرح شده تنها صورت‌جلسه بوده و‌ هیچ ابلاغی در این زمینه صورت نگرفته و‌ تغییر رویه‌ای در واردات گوشی انجام نشده است.

وی در ادامه درباره طرح همکاری 25ساله ایران و چین اظهار داشت: در قرارداد ایران و چین هیچ موضوع مخفی وجود ندارد و در دسترس عموم هم قرار خواهد گرفت. هیچ توافقی برای واگذاری زمین و بندر و از این دست مسائل نداشتیم، مذاکرات نهایی در حال انجام است و‌ اطلاع‌رسانی خود را انجام خواهیم داد.

سخنگوی دولت درباره حادثه رخ‌داده در نطنز گفت: علت این حادثه توسط کارشناسان از ساعات اولیه به‌طور دقیق در حال بررسی است و‌ اجماع بر سر آن صورت می‌گیرد و دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی نیز اطلاع‌رسانی می‌کند. هیچ مواد رادیو‌اکتیوی‌ وجود نداشته است و‌ تأثیری بر روندهای غنی‌سازی اورانیوم نگذاشته است. فضاسازی‌ صورت‌گرفته درباره بزرگ‌نمایی قدرت رژیم صهیونیستی بیشتر وابسته به رسانه‌ها و آدم‌های وابسته به رژیم اسرائیل است، حتی مقام‌های سیاسی این رژیم نیز این فضاسازی‌ها را تأیید نکردند و‌ بیشتر اظهار کردند که "ما از این اتفاق استقبال می‌کنیم".

ربیعی در ادامه  درخصوص به جریان افتادن سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سؤال از رئیس‌جمهور حق قانونی نمایندگان است اما به‌شکل جدی نگرانیم که سؤال شتاب‌زده از رئیس‌جمهور در حالی که مجلس یازدهم کار خود را تازه آغاز کرده و‌ اشرافی بر‌ سیاست‌های دولت را پیدا نکرده باشد به حاشیه‌های غیرضرور‌ ‌دامن زده‌ باشد. پیشنهاد می‌کنیم کمیسیون‌های تخصصی وزرا توضیح دهند و‌ این سؤالات در این جلسات مطرح شود و‌ در این جلسات می‌توانیم مسیرهای مثمر ثمر ‌را دنبال کنیم. این روش (سؤال از رئیس‌جمهور) نتیجه‌بخش نیست و‌ جامعه نیاز به آرامش دارد و این اقدام را امیدبخش و‌ بجا نمی‌دانیم، بهتر است پیش از مطرح  کردن سؤال بحث روی آن صورت بگیرد و‌ کلی‌گویی مشکلی را حل نخواهد کرد. اگر این مسیر طی شود می‌توان گفت مسیر، ‌مسیر درستی است و‌ من چشم‌اندازی را برای حل مشکلات مردم در پی این سؤال‌ها نمی‌بینم.

وی هم‌چنین ادامه داد: نوع برخورد برخی با دکتر ظریف موجب حیرت مردم شد و کمتر وزیری بوده که با صفات امین و متدین از سوی رهبر انقلاب مورد تعریف قرار گیرد؛ ظریف در خط مقدم نبرد است.

وی در پاسخ به سوالی درباره واکنش و برنامه دولت به افزایش نرخ سکه و دلار گفت: تغییراتی که خصوصا در حوزه ارز صورت می‌گیرد و سکه هم تابعی از ارز است و امروز بخشی اعظمی از کالاهای وارداتی ما نیز تابعی از قیمت ارز هستند و افزایش قیمت ارز بدون تردید روی سایر قیمت‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. حتی کالاهایی که تصور نمی‌شود که به ارز ارتباطی داشته باشند، به قیمت ارز متصل هستند. حتی یک محصول کشاورزی در بحث‌های نهاده‌ها و داروها هم، متصل به قیمت ارز است و از قیمت ارز متاثر می‌شود و زمانی که عرضه و تقاضای ارز بر هم ریزد، سیاست‌گذاری‌ها در این خصوص باید کنترل شود. افزایش نرخ ارز، معلول یکسری علت‌هاست؛ اول رشد تقاضای کل و رشد نقدینگی ناشی از افزایش بود چرا که ما برای موضوع کرونا دخالت کردیم و 20 هزار میلیارد تومان وام دادیم و 25 هزار میلیارد تومان هم برای وام‌ها تزریق کردیم و عدد بزرگی حدود 75 هزار میلیارد تومان نیز به شرکت‌های آسیب‌دیده داده شد و یک نوع نقدینگی را وارد جامعه کرد. البته این برای حفظ معیشت میلیون‌ها نفر لازم و ضروری بوده است. حفظ تعادل برای معیشت و زندگی مردم و مقابله با ویروس کرونا از اقدامات واقعا سخت و طاقت‌فرسایی که شاید تصورش برای خیلی‌ها آسان نباشد، در این مدت دنبال شد.

سخنگوی دولت افزود: اگر واقعا امروز افرادی دلسوز هستند این را در دستور کار قرار دهند و بایستیم و پیرامون آن کار کنیم. موضوع دیگر کاهش عرضه کل بود که به علت سقوط چشمگیری که صادرات و واردات ما به‌ویژه در بخش خدمات بر اثر بحران کرونا پیش آمد تمام مرزهای ما بسته شد. امکان صادرات ما در دوران تحریم و دوران فشار طاقت‌فرسا که تحلیلگران حتی شرکت‌ها را کنترل می‌کردند، با تلاش و اهتمامی که صورت گرفت به سمت بازار 300-400 میلیونی منطقه خودمان و برخی از کشورهای دیگر صورت گرفت که ما انواع مختلف صادرات را آغاز کردیم، که کرونا همه را تعطیل کرد. خوشبختانه امروز همه مرزهای ما باز شده و فقط یک مرکز ترکمنستان باقی‌مانده که در حال رایزنی هستیم تا بازگشایی شود.

ربیعی گفت: از طرف دیگر ما در 2-3 ماه نتوانستیم صادرات انجام دهیم و کاهش صادرات غیرنفتی در کنار افت قیمت نفت، و کاهش صادرات نفتی به هر حال معجزه رخ نخواهد داد و این یک اتفاق است. زمانی که به این دلایل ارز کاهش می‌یابد اثر خود را می‌گذارد. اقدامی که ما انجام دادیم قطعا در کوتاه مدت شوک وارد کرد و پاسخ میان‌مدت خواهد داشت. ما صادراتمان را فعال کردیم و شاخص‌ها نشان می‌دهد که بیش از دوره گذشته فعال کرده‌ایم و در حال بازگرداندن ارزهایی که در سال 97 صادر کرده بودند، هستیم. ما مسیرهای صادراتی پیدا کرده‌ایم که با تنش‌های بین‌المللی همراه شده این مسیرهای صادراتی را با مقاومت و ایستادگی مقابل زورگویی‌ها جهانی انجام می‌دهیم. حتما با برنامه‌ای هم که در مورد صادرکنندگان تمهید شد که ارز خودشان را در سامانه نیما بفروشند و حتی برخی شرکت‌ها بتوانند از شیوه‌های تعادل استفاده کنند، قطعا وضعیت ارزی بانک مرکزی ما بسیار متفاوت شد که آقای همتی در این خصوص توضیحات بیشتر ارائه خواهد کرد.

وی بیان کرد: یادمان نرود که کرونا رشد اقتصادی جهان 8 درصد را کاهش داد و به غیر از یکی دو کشور در همه کشورها، رشد منفی شد. اقتصادهای بانشاط و پرقدرت به رشدهای منفی رسیدند. ما در این اقتصاد تحریم‌زده که البته نکات مثبتی هم برای ما داشت، توانستیم زندگی بدون نفت را بیشتر تجربه کنیم. حتی یک کشور در دنیا نمی‌توان یافت که با چنین تحریم‌های سخت، تهدید نظامی و عملیات‌های تروریستی دایمی، و با جامعه متحول‌شده و رشد یافته بتواند اوضاع را کنترل کند. به اعتقاد من با چشم‌اندازی که برای ارز به‌وجود آمده و رشد صادرات ما که از ماه خرداد از سر گرفته شده، آثار آن در مرداد و شهریور به بازار خواهد آمد. اعتقاد ما بر این است که عرضه و تقاضا را تنظیم کرده‌ایم، واردات دو هزار و 200 کالا را ممنوع کرده‌ایم. تقاضاهایی را الان کاربرد زیادی نداشت را اکنون ممنوع کرده‌ایم، در حال برگرداندن ارزها هستیم، خوشبختانه صادرات نیز صورت گرفته است. منحنی قیمت ارز حتما روند کاهشی خواهد داشت.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار