تازه های خبری :
کد خبر: ۵۳۹۰۵
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
حضور وزاری امور خارجه، صمت و بهداشت به منظور ارائه گزارش عملکرد و ارائه گزارش کمیسیون تحقیق در مورد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در دستور کار جلسات صحن مجلس در هفته جاری قرار دارد.

به گزارش آرانیوز، نشست علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رأس ساعت 8 و 6 دقیقه و با حضور 195تعداد از نمایندگان آغاز شد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس دستور کار جلسه امروز را قرائت کرد:

-گزارش وزیر امور خارجه در مورد مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی در سال جهش تولید در اجرای بند 8 ماده 23 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

 • گزارش سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد عملکرد آن وزارتخانه در سال جهش تولید در اجرای بند 8 ماده 22 آیین نامه داخلی مجلس شورای  اسلامی/
 • صحن علنی یکم تیرماه مجلس شورای اسلامی

   دستور کار جلسات علنی مجلس در روزهای یکشنبه  ۱۵ تیرماه و چهارشنبه ۱۸ تیرماه به شرح زیر اعلام شده است:

  - گزارش وزیر امور خارجه در مورد مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی در سال جهش تولید (ساعت ۸ صبح روز یکشنبه)

  - گزارش سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد عملکرد آن وزارتخانه در سال جهش تولید (ساعت ۹ روز یکشنبه)

  - گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد عملکرد آن وزارتخانه به ویژه در مقابله با ویروس کرونا (ساعت 8 صبح روز چهارشنبه)

  - بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و بهبود فضای کسب و کار

  - گزارش کمیسیون تحقیق در مورد اعتبار نامه غلامرضا تاجگردون

   - انتخاب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با پیشنهاد هیئت رئیسه دستور هفتگی مجلس./

  محمدباقر قالیباف در صحن مجلس

  دکتر محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه)مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از همکاران و نمایندگان گفت: حضور وزیر محترم امور خارجه جناب دکتر ظریف، معاونین و همکارانش را خیرمقدم عرض می کنم.

  این دهمین نشست علنی مجلس یازدهم است، تاکنون برخی وزرای دولت دوازدهم گزارشی از عملکرد وزارتخانه خود به نمایندگان مجلس ارائه کرده اند./

  محمدجواد ظریف در صحن علنی 16 اردیبهشت ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی

  محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارشی درخصوص تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت: در ابتدا باید بگویم که من اولین بار است که در مجلس جدید حضور پیدا می کنم، در اینجا باید به اعضا، رئیس و هیات رئیسه مجلس تبریک عرض کنم و برای همه نمایندگان محترم از خداوند متعال توفیق خدمت به مردم بزرگ ایران را مسئلت دارم.

  وزیر امور خارجه کشور با اشاره به تحولات بین المللی جهان و سیاست جمهوری اسلامی در قالب این تحولات، گفت: امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در روابط بین الملل است که شاید در 100 سال گذشته یا لااقل در 70 سال گذشته بعد از پایان جنگ جهانی دوم بی سابقه است. این تغییرات در روابط بین الملل بنیادین بوده و ماهیت بسیاری از مفاهیم و روابط بین الملل در حال تغییر است.

  وی ادامه داد: این تحولات از پایان امپراطوری شرق شروع شد، البته غربی ها فکر می کردند که این پایان یعنی پیروزی جبهه غرب، اما به سرعت فهمیدند که شرایط جدیدی بر روابط بین الملل حاکم شده و غرب هنوز تاوان اشتباه برداشتی که در ابتدای دهه 90 میلادی کرد، را می پردازد. آنچه که مهم است در شرایط سیال گذار بین المللی که الان 30 سال است در این شرایط قرار داریم و پایانی برای این شرایط دیده نمی شود، مهمترین نکته در این وضعیت فهم دقیق و عدم اشتباه است، هر کس در شرایط گذار در تاریخ اشتباه کرده، دچار مشکلات اساسی شده و برخی حکومت ها نیز در این وضعیت به پایان رسیدند.

  ظریف گفت: متاسفانه ایران هم در تاریخ معاصر در مقاطع گذار به دلایل مختلفی علی رغم اهمیت موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک، نتوانسته تا قبل از انقلاب اسلامی نقش بسزایی را در این شرایط ایفا کند، فرصت ها از دست رفته، شاید به خاطر آنکه در گذشته جهت گیری های جهانی شناخته نشده و کنش گری فعال و شاید انسجام داخلی نداشته است. همچنین مهمتر از تمام این مسائل این بوده که نخبگان جامعه ما در شرایط گذار نه تدبیر و نه شجاعت کافی داشته اند تا در شرایط گذار بتوانند وضعیت کشور را به شکلی مدیریت کنند تا این شرایط به نفع کشور تمام شود.

  وزیر امور خارجه افزود: امروز شرایط گذار دو مشخصه مهم دارد؛ مشخصه اول شدن مداوم یا سیالیت همه جانبه ائتلاف های کوتاه مدت و فرصت طلبانه و تحول در مفاهیم است.

  محمدرضا میرتاج الدینی

  حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه  با بیان اینکه باید از انتقال تمام نقدینگی جامعه به سمت یک بازار اجتناب کرد، گفت: این موضوع امکان دارد، تبعات منفی برای جامعه در پی داشته باشد.

  وی ادامه داد: برخی شرکت‌ها در بازار بورس گاهی به صورت صوری سرمایه خود را افزایش می‌دهند و این موضوع نگران کننده است زیرا با ایجاد نوسانات در سرمایه‌‌های مردم، ماجرای موسسات مالی و اعتباری در کشور پیش خواهد آمد.

  میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه بازار بورس از ثبات مشخصی برخوردار نیست، اظهار کرد: مردم باید با احتیاط عمل کرده و مسئولان دولتی هم به درستی بازار سرمایه و ورود نقدینگی را به بازار بورس مدیریت کنند زیرا انتقال سرمایه‌ جامعه به این شکل به صورت مستقیم به سمت واحدهای تولیدی نمی‌رود.

  نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: کارشناسان مسائل اقتصادی در  عرصه ورود نقدینگی جامعه به سمت بازار بورس نگران بوده و هشدار می‌دهند که مسئولان و مردم مراقب باشند، بنابراین با وجود اینکه موضوع بورس به صورت تخصصی در کمیسیون اقتصادی بررسی می‌شود اما ما هم در کمیسیون برنامه و بودجه حتما به آن خواهیم پرداخت./

  سید ناطر موسوی لارگانی تیتر یک

  سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس در حساب شخصی خود در فضای مجازی توضیحاتی را در رابطه با طرح سوال از رئیس جمهور ارائه کرد که متن آن به شرح زیر است:

  پنج محور سوال از رئیس جمهور تدوین و جمع آوری امضا برای به نصاب رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضاها تحویل هیئت رئیسه مجلس خواهد شد.

  منتظر پاسخ آقای روحانی به سوالات هستیم اگر پاسخ‌ها قانع کننده نباشد تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد./

  محمد صفایی دلونی

   محمد صفایی دلوئی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در جلسه امروز مجلس، گفت: آقای ظریف شما مجلس یازدهم را چگونه تصور کرده اید، شما تحولات بین المللی پسا غرب را در عمل باور ندارید. پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید.

  نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای ظریف شما بحث از وحدت ملی و موضوع فراجناحی می زنید اما درجلسه تان با کری گفته اید که اگر با ما به توافق نرسید، جریان رادیکالیسم در ایران روی کار می آید. آقای ظریف چرا به مردم دروغ می گویید، روزی که کری با پای شکسته به مذاکره آمد، رهبر انقلاب اسلامی فرمودند که او با پای شکسته به مذاکره آمده چون به مذاکره نیاز دارد، شما از مواضع مقتدرانه انقلاب اسلامی کوتاه نیایید اما شما کوتاه آمدید.

  وی ادامه داد: آمریکا ایران را تحریم کرد اما آقای عراقچی در رسانه ملی به برادران افغانستانی ما توهین می کند، این است نگاه منطقه ای و نگاه همسایه ای؛ آقای ظریف در سال 2019 نشریه اکونومیست می گوید همسایگان ایران یک هزار و 200 میلیارد دلار واردات داشتند اما سهم ایران از این میزان تنها 2 درصد بوده است. این مسئله باید مایه خجالت و شرمندگی وزارت خارجه باشد.

  صفایی افزود: متاسفانه بخش اقتصادی وزارت خارجه تعطیل است، در شرایط کنونی در دنیا 25 کشور تحریم هستند، حال دلسوزانی گفته اند که میان این کشورها اتحادیه ای ایجاد شود اما شما و وزارتخانه تان با این مسئله مخالفت کردید، آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سال گذشته در رأس هیاتی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین سفر کرد و 4 روز مذاکرات صورت گرفت و سفیر ما در تمام مذاکرات حضور داشت. وقتی توافقات بسیار خوب میان دو کشور به شما عرضه می شود، می گویید که چون آمریکایی ها قبول ندارند نمی توانیم به آن عمل کنیم. آقای ظریف این است منافع ملی!

  وی ادامه داد: آقای ظریف این فشارها حق ملت ایران نیست، اهرم فشار آمریکا باید از سر ملت ایران کوتاه شود و خواهش می کنم شما از این که کمک کننده این اهرم باشید دست بردارید./

  رمضانعلی سنگدوینی

   رمضانعلی سنگدوینی در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در رابطه با گزارش وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس، گفت: از آقای ظریف سوالی دارم ایشان اعلام کردند سیاست‌هایشان همیشه موفقیت آمیز است و دائما ژست موفقیت را می‌گیرند اما در مسیری که طی کردند منفعلانه بودند چرا که ارتباط تجاری و اقتصادی در صادرات کشور به ویژه استان گلستان تعطیل شده است.

  نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان فرزند گلستان باید بگویم که 5 ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است و علیرغم پیگیری‌ها و با وجود اینکه حدود 35 درصد مردم گلستان سنی و ترکمن هستند نمی‌توانند ارتباط اقتصادی و تجاری خوبی با ترکمن‌ها برقرار کنند با این وجود اقدامی از سوی وزارتخانه امور خارجه در راستای برقراری روابط دیپلماسی انجام نشده است، آنگاه شما از صادرات می‌گویید این صادرات کجاست.

  وی با بیان اینکه استان گلستان کشاورز‌خیز و دومین استان کشور در پرورش مرغ است، افزود: استان گلستان به ترکمنستان صادرات مرغ ندارد این در حالی است که باید پرسید چرا مشکل گازی ایران و ترکمنستان تاکنون حل نشده است در حالی که یکی از مشکلات ما در رابطه با ترکمنستان بحث گازی است.

  سنگدوینی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما به تسهیل‌گری شرایط اشاره کردید اما این تسهیل‌گری کجاست، اگر تسهیل‌گر بودید مردم استان گلستان در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برند، همچنین در کریدور شمال – جنوب استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی هیچ صادرات و وارداتی با کشورهای اوراسیا صورت نمی‌پذیرد لذا خواهش می‌کنم ژست موفقیت نگیرید.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ببینید سردار سلیمانی چه کرد و مانند سردار سلیمانی‌ها باشید که این مملکت را با همه مشکلات از دست داعش ملعون نجات دادند، گفت: به عنوان فرزند کشاورز از شما خواهش می‌کنم بحث اوراسیا و مسیر ترکمنستان و کریدور شمال به جنوب را باز کنید چرا که ما مرز هوایی، زمینی و ریلی داریم، هزینه راننده‌ها در ترکمنستان دو برابر شده است لذا خواهش می‌کنم به فکر مردم باشید و این مسیر را باز کنید./

  محمدتقی نقدعلی

  محمدتقی نقدعلی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به ماده 152 قانون اساسی، گفت: تذکرات مربوط به وزیر امور خارجه مثنوی هفتاد من است، باید محکمه ای باشد، قاضی عادلی باشد و نه فقط آقای ظریف بلکه رئیس جمهور را به خاطر خیانت هایی که به مملکت کرده، محاکمه کند.

  نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس قوه مقننه، اظهار کرد: سیاست های آقای ظریف در برجام مشهود است؛ برجامی که امضا شد به وجهی تنظیم شده که سیستم ماشه را برعلیه ما حاکم کرده است و این موضوع مخالف اصل 152 قانون اساسی است؛ اصلی که تاکید بر اقتدار، عزت و عدم سلطه قدرت های خارجی در کشورمان را گوشزد می کند.

  وی ادامه داد: آقای ظریف شرایط رهبر انقلاب را رعایت نکردند، همچنین پس از امضای برجام در روز اول اجرای این توافقنامه گفتند که تحریم ها برداشته می شود.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم، ادامه داد: روشی که امروز مجلس در پیش گرفته ره به جایی نمی برد زیرا نشستن و شنیدن حرف های وزرا راهگشا نیست؛ دیگر روی نگاه کردن به چهره مردم را نداریم زیرا دلار 21 هزار تومانی، سکه 10 میلیون تومانی و مرغ 20 هزار تومانی توانی برای پاسخگویی نگذاشته است.

  نقدعلی با اشاره به اینکه مشکلات کنونی نتیجه سیاست های آقای روحانی و تیم همراهش به شمار می رود، خاطرنشان کرد: آقای قالیباف؛ نشستن و گوش دادن به حرف های وزرا بی ثمر است، استیضاح رئیس جمهور را کلید بزنید./

  محمد حسن آصفری

  محمدحسن آصفری در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 77 قانون اساسی گفت: بر اساس این اصل تمام عهدنامه‌ها و قراردادها باید از طریق مجلس مورد تأیید قرار گیرد، حال آقای ظریف در نشست امروز اعلام کرد که کشور در حال انعقاد یک توافق 25 ساله با چین است اما متأسفانه مجلس شورای اسلامی در جریان این موضوع نیست بنابراین وظیفه رئیس، هیأت رئیسه و مجلس است که از دولت بخواهد که بندهای این قرارداد شامل چه مطالبی است و چه سرنوشتی برای 25 سال کشور رقم خواهد  خورد.

  نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا در فضای مجازی شایعه‌های بسیار گسترده‌ای در خصوص واگذاری جزیره کیش مطرح شده که اسباب نارضایتی مردم را ایجاد کرده است، آقای ظریف شما شاهد هستید که در مجلس نهم چندین بار گفتیم که اجازه بدهید که یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس به انتخاب خود نمایندگان در مذاکرات برجام حضور پیدا کنند و حتی کمیسیون امنیت کتبا این درخواست را ارائه کرد اما این مسئله محقق نشد. شاید آقای روحانی فکر می‌کرد اگر قرار است فتح‌الفتوحی باشد باید به نام دولت این مسئله ثبت شود اما امروز شاهدیم که شما از تفاهم و اتحاد صحبت می‌کنید و این مسئله با رفتار دولت جور درنمی‌آید.

  وی ادامه داد: آقای ظریف شما شاهد هستید در مجلس قبل چندین بار نمایندگان با مسئولان وزارت خارجه همراه شده و در دیدارهایی با مقامات همچون پوتین، بشاراسد، سید حسن نصرالله و نوری المالکی حضور یافتند، بعد از این سفرها نمایندگان گزارش‌های جامعی را به مجلس ارائه و اعلام کردند در این مذاکرات با این شخصیت‌ها چه گذشته و چه درخواست‌هایی مطرح شده اما بعد از آن وزارت خارجه اجازه نداد که نمایندگان همراه با وزارتخانه سفر کند تا مشخص شود که در این مذاکرات چه می‌گذرد از این رو اگر در این مذاکرات و دیدارها پشت پرده‌ای وجود دارد مجلس باید متوجه شود./

  مالک شریعتی نیاسرمالک شریعتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در خصوص گزارش محمدجواد ظریف، اظهار داشت: بنا به بند 8 اصل 43 قانون اساسی باید از سلطه بیگانه بر اقتصاد کشور جلوگیری شود که شاخص موفقیت این بند تاثیر قیمت دلار و ارزهای خارجی بر معیشت مردم است.

  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئول مستقیم دلار 20 تومانی تا حد زیادی وزارت خارجه است، بیان کرد: میزان تسلط دلار بر معیشت و اقتصاد کشور از 7 سال پیش بیشتر و شرایط بدتر شده و معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز بسیار ضعیف عمل کرده است.

  وی افزود: اگر آمریکا اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسد چرا شما در آمریکا گفتید که اگر با ما توافق نکنید رقیب ما در ایران حاکم می شود آیا این بیان شما نبود؟ آیا این التماس رأی به آمریکا نبود؟

  شریعتی ادامه داد: در منطقه دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه چیکار کرده، در تمام قراردادهای انرژی منطقه ما محکوم شده ایم. در کرسنت امارات، ترکیه و ترکمنستان. قرارداد گازی ما با پاکستان و هند به کجا رسید، چرا همه ظرفیت های کشور را به آمریکا پیوند زدید و از منطقه غافل شدید.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: آمریکا ابرقدرت نیست ولی شما آمریکا را به طمع انداختید تا زانوی خودش را بر گلوی معیشت مردم بگذارد./

  مجتبی ذوالنوری در نطق میان دستور، مجتبی ذوالنوری در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظریف تنها مخاطب مباحثی که مطرح می‌کند نیست و به رأس دولت برمی گردد، گفت: شما به عنوان فردی تأثیرگذار و یک مهره اساسی در همه مسائل شریک، سهیم و تأثیرگذار هستید بنابراین ممکن است برخی مباحث را بگویید بر عهده بنده نیست.

  نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از زحمات ارزنده ظریف و دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ریل‌گذاری و هدف‌گذاری در خصوص سیاست خارجی در دوران شما از ابتدا غلط بود و مسیر را کج ریل‌گذاری کردید و به سمتی حرکتی کردید که اهداف ملت محقق نشد.

  وی یادآور شد: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که سیاست های بالادستی و اصل نظام تکیه بر توانمندی‌های داخلی است و حل مشکلات از طریق داخل و تکیه بر منطقه است، اصل بی‌اعتمادی به آمریکا و غرب است اما شما وارونه عمل کردید و داخل و منطقه را رها کردید و کسی را که نباید به آن اعتماد کرد، تمام اعتماد را بر آن متمرکز کردید بنابراین خروجی غیر از این نمی تواند باشد.

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما مخالف دیپلماسی فعال نیستیم و مخالف رابطه با دنیا نیستیم و نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کرد اما مسیر را نباید غلط رفت و ما در این مورد تضمین نگرفتیم. اگر در این مورد آگاهی نداشتید باید به این نکته توجه می کردید که مقام معظم رهبری در طول مذاکرات بارها تذکر دادند چرا توجه نکردید و شروط یازدهگانه که تعیین کردند عملیاتی نکردید، چرا قدرت و ابزار چانه‌زنی خود را از دست دادید که امروز دنبال آنها بدوید.

  ذوالنوری خاطر نشان کرد: در ابتدای مذاکرات جان کری گفت ما اجازه نمی‌دهیم بیش از دو هزار کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده داشته باشید اما بعد از مذاکرات طولانی آن را به 300 کیلوگرم رساندید، شما بیش از 10 تن اورانیوم غنی‌سازی شده کشور را با اورانیوم خالی یا کیک زردی که باید چرخه غنی سازی را طی کند مبادله کردید و ابزار انعطاف و چانه‌زنی را از دست ملت خارج کردید، شما به عنوان بازطراحی و بهینه سازی رآکتور 40 مگاواتی آب سنگین اراک را به آن وضعیت درآوردید که دشمن خیالش راحت شود و الان می‌گویید چرا به حرفتان گوش نمی‌دهد.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم عنوان کرد: شما 19 هزار سانتریفیوژ را به 5 هزار و 100 رساندید، ابتدای مذاکرات آمریکایی‌ها در مورد 20 درصد غنی‌سازی حرف می زدند و در حقیقت فردو را از دور مذاکرات خارج کرده بودند، شما حتی نطنز را از بین بردید و وقتی مقام معظم رهبری تأکید بر حرکت متناظر و گام به گام کردند شما همه چیز را در طبق اخلاص گذاشته و بدون گرفتن تضمین تحویل دادید، آن هم در شرایطی که می دانستید طبیعت غرب و آمریکا این است که اگر می‌دانستید چرا به تذکر مقام معظم رهبری گوش ندادید که فرمودند نتیجه همه مذاکرات باید رفع کل تحریم‌ها باشد و نتیجه این بی‌توجهی خسارت محض شد، چرا ملت را به این خسارت رساندید و تحت عنوان مذاکره 3 سال منطقه را رها کردید.

  وی یادآور شد: چرا پیمان‌های دو جانبه مالی با کشورهای همسایه و کشورهایی همچون چین که باید مهمترین رابطه را با آن داشته باشیم، برقرار نکردید و به رغم تأکید مقام معظم رهبری نسبت به آنها بی‌مهری کردید تا آنجایی که مدت‌های طولانی ما در این کشور سفیر نداشتیم و دیپلماسی اقتصادی تعطیل شده بود.

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اگر در گذشته روابط با چین را رها نمی‌کردید امروز این سطح از فشار اقتصادی به مردم وارد نمی‌شد بنابراین شما باید در این زمینه پاسخگو باشید و در پیشگاه خداوند استغفار کنید./

  مهرداد ویس کرمی

  مهرداد ویس کرمی در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در قرآن آمده است که یهود و نصارا از تو راضی نخواهند شد مگر از آیین و روش آنها پیروی کنید. آقای ظریف؛ این واقعیت قرآنی در سیاست داخلی و خارجی دولت آقای روحانی چقدر مورد باور قرار گرفته است؟

  نماینده مردم خرم آباد و چگینی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تا کی باید از اعتماد به آمریکا و اروپا ضربه بخوریم و فرصت های کشور را بسوزانیم. ای کاش به جای تکیه بر نظام لیبرال که در آکادمی های غربی به جوانان ما به عنوان وحی منزل آموزش داده می شود، به خداوند اعتماد می کردیم.

  وی افزود: چرا برخی سیاستمداران ما از مبارزه با شیطان خسته شده اند و این خستگی را به جامعه اسلامی منتقل می کنند. فرصت های بزرگ پیش روی ملت ایران را به امید لبخند اروپا و آمریکا نسوزانید. بنا به وعده الهی اگر استقامت کنیم، خداوند ملائکه را به یاری می فرستد و در دل کافران رعب و وحشت ایجاد می کند. باید به جای کدخدا به خدا اعتماد کرد.

  ویس کرمی خطاب به وزیر امور خارجه ادامه داد: انتظار ما از شما این است که به جای تئوری پردازی هایی که به آن عمل نشده، بگویید در عمل برای حفظ شأن ملت ایران در برابر نظام سلطه چکار کرده اید؟ نتیجه اتلاف سرمایه های کشور در برجام چه شد و به کجا رسید؟ تا کی از ترس اینکه آمریکا ما را تهدید جلوه ندهد، نزد آمریکا و اروپا خوش رقصی خواهید کرد؟ نتییجه این همه ترس چه بوده است؟

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به ظریف گفت: آیا آنچه اتفاق افتاده نتیجه سیاست های شماست یا تفکر انقلابی؟ آیا آنچه شده است، شما کرده اید یا حاج قاسم سلیمانی؟ در کدام حیطه بوده که تئوری های حاکم بر دولت روحانی کشور را به عقب نبرده است؟ ارز، مسکن، سیاست خارجی، برجام یا حفظ کرامت مردم ایران؟

  وی اظهار داشت: آقای ظریف بفرمایید در کجا اقدام پیش دستانه انجام داده اید؟ همیشه اروپا و آمریکا کاری کرده اند و سپس ما یعنی شما یک واکنش ملتمسانه انجام داده اید و این زیبنده یک کشور انقلابی که ام القرای جهان اسلام است، نیست.

  محمود احمدی بیغش

  محمود احمدی بیغش در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت:  امروزه شاهد رویکرد منفعلانه و تک بُعدی در دولت به خصوص وزارت امور خارجه هستیم.

  نماینده مردم شازند در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه سیاست خارجی کشورمان به برجام محدود شده است، اظهار کرد: این مهم در حالی است که متاسفانه شتابزده، بدون تامین شروط رهبر انقلاب و گرفتن تضمین کافی برجام را پذیرفتیم.

  وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها دست چدنی خود را از دستکش مخملی با خروج از برجام، خارج کردند، افزود: تازه در این زمان متوجه شدیم دستمان به لحاظ پیگیری حقوقی این تخلف خالی است و سرمان کلاه رفته است.

  احمدی بیغش با اشاره به اینکه متاسفانه همچنان چشم مان به اروپا دوخته شده در حالی که این کشورها تاکنون فقط شعار سر داده اند، اظهار کرد: در این بین باید یادآور شد اروپایی ها امروزه شمشیر را از رو بسته اند و درصدد پرونده سازی علیه کشورمان در شورای حکام هستند.

  عضو مجمع نمایندگان اراک با انتقاد از مدیریت ژنرال ها گفت: وضعیت کنونی جامعه نتیجه این نوع دیدگاه مدیریتی است؛ مسئولان باید بدانند همه جهان 1+5 نیست.

  نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیپلماسی اقتصادی ناامید شده ایم، تصریح کرد: وزارت امور خارجه تلاش کند، همسایگانمان در روابط دوجانبه با آمریکا حاضر نشوند.

  وی با اشاره به اینکه مشکل امروز توهم اداره جهان از طریق توئیتر است، اظهار کرد: قطعا توئیت کردن تاثیر بین المللی دارد، اما معجزه نمی کند، موج به راه می اندازد، خصوصاً در حوزه دیپلماسی، اما وقتی هواپیمای اختصاصی در اختیار دارید، باید حضوراً برای تاثیرگذاری و رایزنی اقدام کنید.

  احمدی بیغش با اشاره به اینکه تحریم های تسلیحاتی کشورمان چندی دیگر به پایان می رسد، افزود: این مهم در حالی است که برایان هوک در حال دوره گردی برای افزایش سیاست ایران هراسی است؛ این حجم از دشمنی و رایزنی  آمریکایی ها نیازمند رویکرد فعالتری است.

  نماینده مردم شازند در مجلس خاطرنشان کرد: امیدواریم قرارداد با چین به سرانجام برجام ختم نشود، از این رو باید متن چینی، انگلیسی و فارسی آن در اختیار نمایندگان قرار گیرد./

  موسی غضنفرآبادی

  موسی غضنفرآبادی در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در نشست امروز گفت: آقای ظریف شما فرمودید دنیا در شرایط گذار است و اگر کسی این شرایط را درک نکند خسارت خواهد دید؛ سوال این است که چه کسی باید کمک کند که شرایط گذار را مدیریت کنیم و نقش وزارت امور خارجه و شخص وزیر چیست، شرایط گذار از چه زمانی و چه سالی شروع شد البته شما در شرایط گذار حرف‌هایی را زدید که نباید می زدید.

  نماینده مردم بم و ریگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه می‌گویند آمریکا چنین می‌کند و چنان می‌کند، درست نیست زیرا آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، من نمی‌خواهم شما تضعیف شوید بلکه می‌خواهم به آنهایی پیام بدهند که به اشتباهات افرادی چون شما دلخوش شده‌اند. ملت ایران مذاکره با آمریکا را ذلت می‌داند و آمریکا برای همیشه برای ملت ایران منفور و غیرقابل تحمل است.

  وی افزود: آقای ظریف شما وزیر خارجه کشوری هستید که مردان بسیار بزرگ و شجاعی داشته و دارد، از حاج قاسم سلیمانی بزرگ گرفته تا شهید همت، شهید کاظمی، شهید باقری، شهید باکری و شهید حججی، باید تا یک هفته فقط نام شهدا را بشمارم و مردان بزرگی که امروز دراین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمت می‌کنند.

  غضنفرآبادی گفت: آقای ظریف شمابا شهامت و در تراز وزیر امور خارجه ملت بزرگ، دلیر، قهرمان، هوشمند و ولایی ایران اسلامی موضع بگیرید و بدانید چنین ملتی پشت سر شما است. آقای ظریف در شرایطی که کشور ما نیاز به ارز دارد چرا برای صادرات کالا از جمله محصولات کشاورزی از جمله خرما تلاش نمی‌شود. آقای ظریف دیپلماسی باید قدرت و عظمت ملت ایران را به جهانیان نشان دهد، آقای ظریف امروز بسیار خوب صحبت کردید و تشکر می‌کنم اما امیدوارم همان‌گونه که خوب صحبت می‌کنید، خوب عمل کنید./

  ابوالفضل عمویی

   ابوالفضل عمویی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، پس از قرائت گزارش وزیر امور خارجه، گفت: سیاست خارجی هر کشوری در مسیر پیگیری اهدافش تا حدود زیادی تابع شرایط بین المللی و داخلی است و امروز به نظر می رسد با تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ما به توازن بخشی جدید در اولویت های های سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیاز داریم و نمی توانیم با ادامه روند سابق انتظار کسب منافع ملی را داشته باشیم.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا و بدعهدی اش در خروج از برجام و همچنین ناکامی و بدقولی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان درقبال ایران بر همگان روشن شده که انتظار رفع مشکلات اقتصادی مردم و رفع تحریم ها از طریق تعامل با غرب انتظار بیهوده ای است.

  وی ادامه داد: بدتر اینکه اروپایی ها هر بار با صبر و نرمش ما روبه رو می شوند زیاده خواه تر شدند و افزون طلبی می کنند که صدور قطعنامه شورای حکام نمونه آخر این افزون طلبی ها است و در مقابل هرگاه اقتدار و ایستادگی ملت ما را دیدند وادار به عقب نشینی شدند.

  عمویی خطاب به ظریف یادآورشد: آمریکا در سال های اخیر در مسیر دشمنی با ملت ما بی محابا حرکت کرده و نه فقط از تعهداتش در برجام خارج شده که به گفته خودشان سنگین ترین نظام تحریمی ممکن را برای یک کشور در مورد ملت ما به عنوان یک حرکت تروریستی اقتصادی رقم زدند و فراتر از آن با دستور ترامپ به ترور سردار رشید حاج قاسم سلیمانی کسی که به روایت دانشگاه مریلند آمریکا محبوب ترین شخصیت ایرانی بود از خطوط قرمز دولت ایران عبور کردند.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: اما متاسفانه هنوز کسانی در داخل فکر می کنند باب گفت وگو با مسئولان آمریکا باز است و اگر تحریم ها را بازگردانند آماده مذاکره مجدد هستیم و این به معنای عدم درک واقعیت های سیاسی است. گویی در فرودگاه بغداد اتفاقی نیفتاده و آن تشییع جنازه میلیونی را به فراموشی سپردند.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: انتظار ما از وزارت خارجه این است که موضوع ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را به عنوان یک واقعیت تعیین کننده در تعیین سیاست ها در نظر بگیرد و انتظار داریم وزیر همان طور که نقض تعهدات آمریکا و اروپا را محور تلاش های خود قرار می دهد پیگیر راهبرد اخراج آمریکا از منطقه به عنوان پاسخی به شهادت حاج قاسم سلیمانی در گفت وگوهای دیپلماتیک خود باشد زیرا تصویر دست های خون آلود حاج قاسم تصویری نیست که به این زودی از اذهان ما پاک شود./

  سید محمد مولوی

   محمد مولوی در جلسه علنی امروز(یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: گویا در دستگاه دیپلماسی شما ، دیپلماسی را برای دیپلماسی انتخاب کرده‌اید و این در حالی است که نظریه‌پردازی‌هایتان باید برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران به اعداد و ارقامی تبدیل شود که امیدواری ایجاد کند اما در شرایط کنونی معکوس این حالت است.

  نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سردار حاج قاسم سلیمانی  دلها را فتح کرد، بعد از این فتح‌الفتوح چه کردید؟ مگر نه اینکه مدعی هستید تسهیل‌گر امور اقتصادی هستید، اصلا در وزارت امور خارجه کارشناس اقتصادی دارید، اگر کارشناسان این وزارتخانه را به عنوان اقتصادی معرفی می‌کنید اما آنها دارای مدارک تحصیلی مرتبط با امور فرهنگی و سیاسی هستند.

  وی یادآور شد: عدد و ارقام بیانگر این است که حجم مبادلات اقتصادی ایران با کل دنیا 98 درصد است ولی با اروپا 2 درصد است، از سوی دیگر اکثر پست‌هایی که شما در اروپا دارید تکمیل شده و همچنان بر سر آنها دعوا وجود دارد، چرا با کشورهایی همچون چین، هند و عراق که حجم مبادلات ایران است بعضا در حد سفیر و کنسولگری با مشکل مواجه هستید.

  مولوی تأکید کرد: اصول77، 78 و 125 قانون اساسی بر تأمین مصالح کشور تأکید دارد، الان مدعی بودید بیشترین سفر و مراودات را با عراق دارید، آخرین سفر رئیس جمهور که به این کشور داشت و قرار بود کمیسیونی برای لایروبی اروند و مراودات مرزی تشکیل شود چه نتیجه ای داد جز اینکه نتیجه این است که الان مرز شلمچه تعطیل شده است و محور بزرگ اروندرود که زمانی محل تجارت، گردشگری و صیادی بود بی‌فایده مانده است بنابراین اگر این سیاست خارجی‌تان است باید در آن تجدیدنظر کنید چرا که آنچه می‌بینیم نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.

  نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتظارمان این است در وزارت امور خارجه که به این نام نامگذاری شده حواستان باشد قرار نیست فقط پیگیر امور خارجی‌ها باشید بلکه باید دیپلماسی خود را به دیپلماسی عمل تبدیل کنید که مبادا در تسهیل‌گری شما دلار را با حجم بالا ببینیم که کمر اقتصاد مملکت را شکسته است./

  احمد راستینه هفشجانی

   احمد راستینه هفشجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت: جامعه ایران در طول 40 سال گذشته در اوج اقتدار و عزت بوده است.

  نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در وزارت امور خارجه شاهد شکل گیری دیپلماسی اقتصادی با همکاری بخش خصوصی نبوده ایم، تصریح کرد: در واقع اراده جدی برای نقش آفرینی اقتصادی بخش خصوصی در این مجموعه وجود نداشته است.

  وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی وابسته به دولت نیست، بلکه با همکاری طیف وسیعی محقق می شود، اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این حوزه هدایت کننده است؛ در واقع اکنون باید پاسخ داده شود نقش بخش خصوصی و نهادهای مدنی در سیاست های اقتصادی وزارت خارجه کجاست؟

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه فعالیت های اقتصادی کشور با برجام شرطی شده است، افزود: هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا با شروط برجامی محدود شده است، به طوری که وقتی شورای حکام قطعنامه ای صادر می کند، شاهد افزایش بی رویه نرخ ارز هستیم.

  راستینه هفشجانی گفت: شما از کاهش فشار بر مردم سخن می گویید اما شرط های برجامی، سقوط آزاد ارز و مشکلات اقتصادی را برای مردم رقم زده است؛ به عبارتی اقتصاد دلارمحور حرکت ذلیلانه وزارت خارجه را رقم زده است.

  نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر از شهید حاج قاسم سلیمانی سخن می گویید باید یادآور شد که دیپلماسی ایشان با مقاومت نتیجه داد که این رویه در وزارت خارجه متفاوت است.

  وی با اشاره به اینکه برجام با هدف از کار انداختن چرخ های سانتریفیوژها سبب از کار انداختن چرخ های اقتصادی شد، گفت: بر این اساس دلار 20 هزار تومانی را باید دلار برجامی نامید و این موضوع همان گلابی هایی است که شما به مردم وعده دادید.

  عضو مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه باید پیام اقتدار ملت ایران را با پایان دادن به سیاست های برجامی و تقویت روابط بین المللی مبتنی بر دیپلماسی بخش خصوصی به دنیا اعلام کنید، خاطرنشان کرد: باید با خروج از برجام پیام اقتدار کشورمان را به دنیا اعلام کنیم./

  علیرضا سلیمی در نطق میان دستور

   علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در اخطاری با استناد به بند ج اصل 22 و بندهای 3، 5 و 16 اصل 3 و بند 8 اصل 43 قانون اساسی، گفت: آقای ظریف چگونه است زمانی که با 1+5 مذاکره می کنید لبخند به لب دارید اما با توپ پر به مجلس می آیید. آقای ظریف ما خودی هستیم یا خیر. این چه لحن و ادبیاتی است. شما باید تمرین کنید که حرف نماینده مردم را به گوش جان بخرید.

  تاریخ در مورد برجام قضاوت خواهد کرد

  سلیمی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: آقای ظریف فرمودید مذاکره کرده‌اید تا فشار بر معیشت مردم کمتر شود اما آیا می‌دانید دلار به 21 تومان رسیده، این نتیجه مذاکرات شما است. آیا شما و آقای رئیس جمهور نمی‌دانید قیمت مسکن به کجا رسیده؟ این نتیجه عملکرد شما است.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای رئیس جمهور هفته گذشته گفتند هر قدر فشار اقتصادی بیشتر شود باکی نیست، اما اگر آمریکایی‌ها در حوزه مسائل سیاسی اقدامی کنند آن موقع می‌توانید اقدام خاصی انجام دهید. شما فرمودید کلاه بر سر اوباما و آمریکا گذاشتید، اگر بر سر آنها کلاه گذاشتید چرا اکنون جرأت نکردید بعد از خروج آمریکا از برجام از آنها شکایت کنید. ترسیدید آنها از مکانیزم ماشه استفاده کنند.

  وی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما در رابطه با دیپلمات‌های زندانی چه کردید در حالی که بیش از یک سال و اندی در زندان هستند، جنابعالی فرمودید اصلاح طلب و اصولگرا را نمی‌شناسید اما در متینگ‌های حزبی احزاب اصلاح طلب سخنرانی قرایی داشتید و می‌دانیم چه مطالبی را گفتید.

  سلیمی افزود: شما گفتید آمریکا ابرقدرت نیست اما چرا در دانشگاه تهران، دانشگاهیان و ملت را از بمب آمریکایی ترساندید. تاریخ در مورد برجام قضاوت خواهد کرد اما نه آنگونه که شما فرمودید بلکه به گونه‌ای متفاوت./

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار