تازه های خبری :
کد خبر: ۵۳۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۱
درحالی گمرک ایران تاکنون زوایای پنهان پرونده آرد صادراتی از محل ورود موقت گندم را شفاف نکرده است که لازم است وزیر اقتصاد که پیش از این بر برخورد جدی با تخلفات تأکید کرده بود، در این خصوص پاسخ‌گو باشد.

به گزارش آرانیوز، شرکت فعال در حوزه تولید آرد در سالهای 1397 الی 1399 اقدام به خروج محموله‌های مختلف آرد از طریق رویه ورود موقت گندم کرده است، بر این اساس ابتدا طی 8 فقره پروانه ورود موقت اقدام به ورود موقت 6هزار تن گندم و در همان برهه طی 128 فقره پروانه صادراتی و از محل ورود موقت مبادرت به صادرات 11هزار تن آرد کرده است، که با کسر مقدار کالای ورود موقت از مقدار کل صادرات انجام‌شده مشخص گردید که مقدار 5هزار تن آرد را بدون داشتن مجوز ورود موقت صادر کرده است. در ادامه نیز مجدداً طی سالهای 98 و 99 طی 9 فقره پروانه ورود موقت اقدام به ورود موقت 3.8 هزار تن گندم نموده است. اما طی 265 فقره پروانه صادراتی و از محل ورود موقت مبادرت به صادرات 32هزار تن آرد از گمرک غرب تهران کرده است، به این ترتیب با کسر کالای ورود موقت از کل کالای صادرشده 28هزار تن آرد بدون مجوز صادر شده است، به این ترتیب به‌دلیل ارائه اسناد خلاف‌واقع به گمرک و به‌استناد بند خ ماده 113 قانون امور گمرکی مجموعاً قاچاق 33هزار تن آرد از نوع مجاز مشروط محرز گردید.

بیشتر بخوانید
 
گفتنی است، با وجود پیگیریهای مستمر رسانه‌ها سیستم پاسخگویی گمرک کوچکترین  واکنشی (در  تأیید یا رد این موضوع) نداشته است، تنها بازرسی وزارت‌خانه زمانی که مستقیم مورد خطاب قرار گرفت ضمن تشکر از رسانه‌ها بر برخورد با افراد متخلف تأکید کرده است.
با توجه به اینکه موضوع قاچاق آرد از محل ورود موقت یا به‌طور کلی تخلفات حوزه ورود موقت تنها به همین قلم کالا ختم نمی‌شود و در گذشته نیز ابهاماتی در این خصوص مطرح شده بود لازم است با توجه به ابعاد پیچیده و اثرگذار موضوع شخص وزیر اقتصاد که این روزها در لابه‌لای گرانی‌های افسارگسیخته حضورش ظهور و بروز چندانی ندارد، شفاف‌سازی کند.
به‌نظر می‌رسد در این پرونده مجموعه‌ای از ناهماهنگی‌ها منجر به وقوع چنین تخلفی در ابعادی به این گستردگی شده است.
در ادامه سؤالاتی در جهت رفع اشکالات احتمالی و عدم تکرار این دست پرونده‌ها طرح می‌شود و امیدواریم به‌خلاف گمرک وزیر اقتصاد در این باره شفاف‌سازی نماید.
1 ــ مشخص نیست چرا سامانه ورود موقت از زیرمجموعه‌های سامانه جامع گمرکی (که تاکنون هزینه‌های قابل‌توجهی بابت آن شده است) نتوانسته از پس تقاطع‌گیری مقدار کالای ورودموقت‌شده و کالای نهایی صادرشده برآید؟
2 ــ جدای از ضعف سامانه جامع گمرکی در شناسایی این تخلف، آیا به‌لحاظ زیرساختی منابع مالی لازم در این حوزه وجود داشته و در صورت عدم وجود منابع، چرا برای تأمین اعتبارات در راستای رفع نقایص اقدام جدی صورت نگرفته است؟ به‌طور کلی آیا در حوزه پشتیبانی سامانه مشکلاتی وجود دارد؟ اصولاً ارتقا و بروزرسانی زیرسامانه‌های مربوطه به‌عهده چه‌کسی است؟ اگر بخش خصوصی عهده‌دار این موضوع است بر اساس کدام قرارداد و تشریفات قانونی این خدمت واگذار شده است؟
3 ــ دفتر فناوری گمرک ایران در این پرونده چگونه باید عمل می‌کرد؟ آیا از سوی دفاتر فنی گمرک ایران درخواستی برای ارتقای سامانه و رفع نقایص ارائه شده بود؟ در صورت پیگیری دفاتر فنی مثل دفتر صادرات، معاونت برنامه‌ریزی چه اقدامی برای برطرف کردن چالشهای سامانه انجام داده‌اند؟ به‌طور کلی آیا به‌اعتقاد وزیر اقتصاد وقوع این نوع قاچاق مربوط به سهل‌انگاری کارمندان بوده یا یک نقصان جدی در حوزه سامانه‌ وجود دارد؟
3 ــ ظاهراً کشف پرونده منوط به تبحر و تجربه شخصی برخی کارمندان گمرک ایران بوده است، با توجه به اینکه وزیر اقتصاد پیشتر وعده حمایت از افشاگران تخلفات و فساد در زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد را داده بود آیا لازم نیست در خصوص کشف و اعلام جرم این پرونده با وجود تمام تبعات احتمالی در حوزه اداری یک‌سری اقدامات حمایتی انجام شود؟
4 ــ بعد از قریب به یک ماه از کشف و اعلام جرم موضوع در گمرک غرب تهران، دستگاههای نظارتی در گمرک ایران چه واکنشی به موضوع داشته‌اند؟ آیا هنوز زمان بررسی‌های تکمیلی برای شفاف‌سازی به پایان نرسیده است؟ در این خصوص وزیر اقتصاد گزارشی دریافت کرده است، و برای رفع نقایص نظارتی برنامه‌ای دارد؟
5 ــ نحوه پاسخگویی در زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد به‌چه‌شکل است؟ آیا اساساً در بحبوحه مشکلات عدیده اقتصاد همچون غول تورم مجالی برای پاسخ‌گویی درخصوص قاچاق وجود دارد؟
با تغییرات مثبت انجام‌شده در زمان دژپسند، در برخی زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد امید می‌رفت مشکلات در این ابروزارت‌خانه‌ محدودتر شود، با این حال باید به این نکته توجه داشت که پاسخگویی یکی از نشانه‌های بالندگی سازمان است و با عدم پاسخ‌گویی در زمان چالش صورت مسئله پاک نخواهد شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

برگزاری نیم ساعته جلسه غیر علنی پارلمان در صبح امروز/دستور کار امروز مجلس انتخاب رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی با پیشنهاد هیئت رئیسه دراجرای تبصره (۱) ماده (۴۴) آیین نامه داخلی مجلس/گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح تبصره ۱ ماده قانون آیین نامه داخلی مجلس/انتخاب اعضای هیات نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان/گزارش کمیسیون اقتصاد طرح دو فوریتی طرح اصلاح ماده (۵۴)مکرر مالیات های مستقیم/انتخاب یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی به عنوان ناظر در مجمع صندوق تامین خسارت های بدنی/انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس به عنوان ناظر در شورای پول واعتبار/انتخاب دونفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس به عنوان ناظر در هیات امنا صندوق توسعه ملی/انتخاب۳ از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس وصنایع و معادن به عنوان ناظر در شورای رقابت/بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در مورد تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال در اجرای بند ماده (۴۰) آیین نامه داخلی مجلس

آزمونی بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/شمارش معکوس برای ریاست دیوان محاسبات کشور/هفته آینده روزهای سرنوشت ساز و امتحانی بزرگ و حساس در انتظار بهارستان نشینان، برای میدان ونک خیابان برزیل، دیوان محاسبات کل کشور رقم می خورد/بر اساس تبصره ٢ماده١۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید٢٠ سال سابقه کار داشته باشد/یاران احمدی‌نژاد، لطف الله فروزند و مهرداد بذرپاش با این آیین نامه حذف می شوند/فرش قرمز پارلمان برای ۴ گزینه برای ریاست دیوان و ۴ گزینه برای دادستان دیوان محاسبات کل کشور در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح هستند/نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس گفت:گزینه ریاست و دادستانی دیوان محاسبات روی میز کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات چه کسی خواهد بود؟/هر رآی نمایندگان مهری بر تایید یا رد فساد ستیزی پارلمان/٢٠سال سابقه کار یکی ار شروط انتخاب رئیس دیوان محاسبات خواهد بود/ عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور و شجاعی دادستان دیوان با ساختمان دیوان محاسبات کل کشور خداحافظی می کنند؟/مارتن بزرگ برای دیوان محاسبات کل کشور/رایزنی‌ها در راهروهای پارلمان ادامه دارد/خبرنگاران آرانیوز تا انتخاب رئیس دیوان محاسبات تمامی گزینه و رایزنی ها به صورت مخصوص رصد می کنند تا به افکار عمومی اطلاع رسانی کنیم/گزینه‌های دیوان محاسبات کل کشور شنبه صبح ٢٨ تیرماه روی پیشخوان آرانیوز منتشر می شود