تازه های خبری :
کد خبر: ۵۲۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
منتخب مردم ایلام در مجلس، گفت: درخواست ما از هیأت رئیسه پارلمان ایجاد سازوکاری برای ورود نمایندگان متخصص به کمیسیون‌ها و جلوگیری از لابی‌گری است.

به گزارش آرانیوز، سارا فلاحی منتخب مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید در کمیسیون‌های تخصصی پارلمان افراد متخصص حضور داشته باشند، گفت: با تغییر آیین‌نامه در مجلس دهم برای انتخاب یا ورود به کمیسیون‌ها برای منتخبانی که قبلا نماینده بودند و یا در ادوار گذشته عضو کمیسیون بودند امتیازاتی در نظر گرفته شده که بنده و اکثر منتخبان جدید به این موضوع معترض هستیم چرا که ممکن است نماینده ای در ادوار گذشته بدون داشتن تخصص وارد کمیسیونی شده باشد و مجدد روند ورود غیرتخصصی به کمیسیون‌ها تداوم یابد.

وی در همین راستا افزود: در حال حاضر براساس رانتی که تبصره یک ماده 36 آیین‌نامه داخلی مجلس برای نمایندگان ادوار که در یکی از کمیسیون‌ها حضور داشته‌اند ایجاد کرده، این نمایندگان دوباره می‌توانند در همان کمیسیون‌های سابق حضور داشته باشند حتی اگر قبلا به شکل غیرتخصصی در این کمیسیون‌ها حضور داشته‌اند و منتخب جدیدی که از مدرک تحصیلی مناسب برای حضور در همان کمیسیون برخوردار است به دلیل اینکه سابقه حضور در آن را ندارد نمی‌تواند عضو آن کمیسیون شود.

منتخب مردم ایلام در مجلس یازدهم ادامه داد: با توجه به اینکه در کمیسیون‌ها کار تخصصی انجام می‌شود، بهتر است تخصص و مدرک تحصیلی منتخبان به عنوان معیار حضور افراد در نظر گرفته شود نه رانتی که آیین‌نامه برای منتخبانی که در ادوار گذشته در مجلس حضور داشته‌اند در نظر گرفته است.

فلاحی با تاکید بر اینکه قطعا حضور یک نماینده در کمیسیون تخصصی که در آن حوزه تحصیلات دارد در بررسی و چکش‌کاری طرح‌ها و لوایح موثرتر خواهد بود، گفت: در غیر این صورت اگر نماینده‌ای بدون تخصص لازم در یکی از کمیسیون‌ها حضور داشته باشد نمی‌تواند در بررسی طرح‌ها و لوایح موثر باشد و تبدیل به ماشین امضا خواهد شد و ما نمی‌خواهیم  مجلس یازدهم تبدیل به ماشین امضا شود.

وی تصریح کرد: منتخبان باید متناسب با تخصصی که دارند وارد کمیسیون‌ها شوند تا بتوانند به بررسی طرح‌ها و لوایح بپردازند نه اینکه شاهد لابی‌گری افراد برای ورود به کمیسیون‌ها باشیم.

منتخب مردم ایلام در مجلس با بیان اینکه درخواست ما از هیأت رئیسه ایجاد سازوکاری برای ورود نمایندگان متخصص به کمیسیون‌ها و جلوگیری از لابی‌گری است، اظهار داشت: آیین‌نامه عملا با این تبصره ایجاد رانت کرده و اجحاف در حق منتخبانی است که تازه وارد مجلس شده‌اند بنابراین باید این موضوع بررسی و اصلاح شود.

فلاحی خاطر نشان کرد: قرار است تا امروز در کمیسیون آیین‌نامه داخلی شرایط و معیارهای عضویت منتخبان در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و در صورت نیاز اصلاح شود

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار