تازه های خبری :
کد خبر: ۵۲۹۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: فصل دوم کاوش های دستکند ترخوران شهرستان تفرش به زودی آغاز می شود.

آرانیوز-اراک-سید محسن رحمتی در تکمیل این خبر اظهار کرد: دستکند های ترخوران تفرش نمونه‌ای از معماری دست کند زیرزمینی است که در زیر محله ترخوران و بافت فعلی این محله ایجاد شده است.

وی ادامه داد: فاز اول کاوش دست کند با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال طی انعقاد قرار داد شهرداری شهر تفرش و دانشگاه نیشابور به سرپرستی سید مهدی موسوی نیا و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی انجام گرفته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی بیان کرد: طی این فصل کاوش، فضاهایی در سه طبقه شناسایی شده که به عنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچک‌تر فضای مسکونی کاربرد داشته‌اند.

رحمتی افزود: هر چند تعیین کاربری دقیق تا انجام مطالعات بعدی با توجه به حجم وسیع و تعدد فضاهای این دستکند امکانپذیر نمی‌باشد اما امکان وجود یک سکونتگاه بزرگ زیر زمینی با فضاهای مرتبط با آن دور از ذهن نیست.

وی گفت: در فصل اول این کاوش، ۴ هزار و ۵۰۰ قطعه سفال، کاشی‌های زرین فام و لاجوردی و… به دست آمد که تا قبل از مطالعه جامع، قدمت این دستکند را می‌توان بین سده‌های ۵ تا ۱۰ هجری قمری تخمین زد.

رحمتی عنوان کرد: فاز دوم کاوش این دستکند با اعتبار حدود ۲ میلیارد ریال تأمین شده از طرف شهرداری شهرستان تفرش در حال پیگیری بوده و قرار است، پس از اخذ مجوزهای لازم از پژوهشگاه وزارت متبوع انجام پذیرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

فرش قرمز روحانی رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه برای تاجگردون/ استقبال یاران روحانی و وزرا از تاجگردون/اثاث کشی تاجگردون و پیشنهادهای داده شداز این سوی میدان بهارستان به آنسوی میدان بهارستان و یا از بهارستان به پاستور/در روز های آینده حلقه‌های تاجگردون در برخی استانها شکسته می شود/شبکه های تاجگردون زیر ذره بین نهاد های امنیتی رصد می شود/مجلس یازدهم مجلسی انقلابی با کسی تعارف ندارد/ مجلس مرداد ماه در انتظار روحانی/کابینه دولت بر لبه تیغ/هر وزیری که در این مجلس استیضاح شود باید با پاستور خداحافظی کند/ روحانی زیر تيغ بهارستان نشینان/چرا وزرای نیرو و نفت در کمیسیون انرژی ١٧مرداد حضور پیدا نکردند؟ کرونا فقط مختص این دو وزیر است؟/ وقت کشی وزیر نفت برای کمیسیون انرژی/دیدار برخی از کارشناسان ارشد و مدیران صنعت نفت با برخی از اعضای کمیسیون انرژی در لابی پارلمان طرح مشکلات در حوزه های نیروی انسانی و انتصابات رانتی/استیضاح دژپسند وزیر اقتصاد و و دارایی در مجلس کلید خورد/هفته آینده حضور همتی رئیس بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی در خصوص آشفته بازار ارز و حضور شریعتمداری وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی در خصوص عملکرد وزارت کار سامان دهی حقوق شرکت ها شستا صندوق بازنشستگی،بیکاری کارگران در خصوص کرونا/کرونایی های مجلس معرفی شدند/تست١٠٠نماینده مثبت شد!