کد خبر: ۵۱۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
دیدار ظریف با بشار اسد در سفر پیشین وزیر خارجه به دمشق

به گزارش آرانیوز، حسن هانی زاده، با بیان اینکه سفر آقای ظریف به سوریه و دیدارش با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور در شرایط کنونی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در حال حاضر سوریه عمق استراتژیک ایران و یکی از مهمترین کشورهای عضو محور مقاومت است. این کشور در حال خروج از جنگ نفس‌گیر 9 ساله است و در واقع پس از سال‌ها درگیری و مبارزه با گروه‌های تروریستی در حال حرکت به سمت آرامش است. چنانکه در حال حاضر 95 درصد از خاک این کشور از حضور گروه‌های تروریستی پاکسازی شده است.

 

وی با بیان اینکه سوریه طی این سال‌ها متحمل هزینه‌های انسانی و مادی زیادی شده است، تصریح کرد: مقابله با جریان‌های تکفیری یکی از اقدامات موثر دولت آقای بشار اسد برای حفظ محور مقاومت محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اهمیت امنیتی و سیاسی سفر ظریف به سوریه خاطرنشان کرد: این سفر در راستای گسترش همکاری‌های استراتژیک تهران و دمشق که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، انجام می‌شود.

هانی زاده به حضور برخی از نیروهای خارجی در سوریه اشاره کرد، و گفت: در حال حاضر می‌بینیم که نیروهای ترکیه در بخشی از شهر ادلب حضور دارند و تفنگداران آمریکایی نیز در شرق فرات مستقر هستند و بر روی چاه‌های نفت دولت سوریه در منطقه دیرالزور تسلط دارند و این موضوع  مانع از آن می‌شود که دولت سوریه بتواند از این ذخایر برای بازسازی خود استفاده کند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه رایزنی‌هایی بین سه کشور ایران، روسیه و سوریه در جریان است که ترکیه با گرفتن تضمین‌هایی از سوریه، نیروهای خود را از ادلب خارج کند، افزود: بنابراین به نظر می‌رسد رایزنی درباره خروج نیروهای نظامی ترکیه و آمریکا از سوریه بخشی از مأموریت ظریف در جریان این سفر است.

هانی زاده خاطر نشان کرد: وزیر امورخارجه کشورمان در این سفر به دولت بشار اسد این اطمینان را می‌دهد که ایران همواره در کنار سوریه باقی خواهد ماند و از هرگونه کمک به این کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی دریغ نخواهد کرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان اظهار کرد: در واقع باید گفت سفر مذکور برای گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف و دادن اطمینان جهت ادامه همکاری‌های تهران و دمشق در عرصه هایی همچون مبارزه با تروریسم انجام می شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

این هفته روزهای نفسگیر در پارلمان/شمارش معکوس برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور/نگاه تیز بینانه و حساس نمایندگان مجلس یازدهم به دیوان محاسبات کل کشور بیشتر شد/شرایط نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان محاسبات بر اساس ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری جزو شرایط اخذ جایگاه ریاست و دادستان دیوان محاسبات/الف ،روسای سه قوه(۱۸۰۰۰) امتیاز/ب، معاون رئیس جمهور نواب رئیس مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان(۱۷۰۰۰) امتیاز/وزرا ونمایندگان و معاونین رئیس جمهور( ۱۶۰۰۰) امتیاز/ استانداران وسفرا(۱۵۰۰۰) امتیاز/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات کل کشور چه کسی خواهد بود؟/سکاندار دیوان محاسبات بیش از وزن سیاسی، تخصص، دانش و تجربه می خواهد پاکدامنی و مبارزه با فساد مهمترین شاخصهای شخص اول دیوان محاسبات کل کشور/حذف یاران احمدی‌نژاد از گردونه ریاست دیوان محاسبات در پارلمان ادامه دارد/آزمون بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد/رایزنی و لابی در راهروهای بهارستان برای کاندیداهای دیوان محاسبات در سایه کرونا ادامه دارد/گزینه ها در صفِ نشستن بر کرسی مهم دیوان محاسبات/گزینه‌های دیوان محاسبات منتشر شد/بررسی گزینه‌های دیوان محاسبات روی میز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین اخبار