کد خبر: ۵۰۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
وزیر امور خارجه با بیان اینکه همواره محکم‌ترین دفاع را از سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته‌ام، گفت: بنده از سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی دفاعیات زیادی کردم.

به گزارش آرانیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 30 دی) پارلمان و در پاسخ به سؤال ملی حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره علت بیان مطالب بی‌اساس و هزینه‌ساز که در تضاد با منافع ملی و امنیت ملی است، از جمله توانایی آمریکا در از کار انداختن سیستم دفاعی صرفاً از طریق انداختن بمب و اتهام پولشویی به نظام، گفت: من به عنوان نماینده مردم ایران و نماینده جمهوری اسلامی ایران، همواره محکم‌ترین دفاع را از سیاست‌های جمهوری اسلامی داشته‌ام.

وی افزود: ما در تحلیل‌ها باید مجتهد باشیم، اما در عمل باید همواره مجری سیاست‌های جمهوری اسلامی باشیم، دفاع بنده از سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را در هند و دوحه دیده‌اید که دفاعیات زیادی را از جمهوری اسلامی کردم.

بیشتر بخوانید

ویر امر خارجه تصریح کرد: هیچ‌گاه کار خود را سخت نمی‌کنم که حرفم برای جمهوری اسلامی مشکل ایجاد کند، دو حرف من درباره موشک و پولشویی را بزرگ کرده‌اند، بنده درباره موشکی توضیح دادم که این حرفم طبق فرمایش بنیانگذار انقلاب اسلامی، مبنی بر اینکه فرهنگ ایثار و شهادت کشور را حفظ می‌کند، نه سلاح و موشک بیان شده است.

ظریف ادامه داد: بنده در دانشگاه تهران از توانمندی دفاعی کشورمان دفاع و حمایت کردم.

ظریف با بیان اینکه صحبت من را درباره موضوع موشکی و موضوع پولشویی بزرگ کرده‌اند، افزود: در خصوص حوزه موشکی من نکته‌ای را متذکر شدم که امام خمینی(ره) در همان اوایل انقلاب تأکید داشتند "آنچه که ما را حفظ می کند فرهنگ ایثار و شهادت مردم است، نه سلاح".

وزیر امور خارجه تصریح کرد: متاسفانه نوار این فیلم را هم تقطیع کردند و اگر نوار کامل این فیلم شنیده شود، متوجه می‌شوید که گفته‌ام آنچه که ما را در برابر هجمه‌های دشمن و آمریکا حفظ می‌کند، سلاح ما نیست، بلکه فرهنگ جهاد و شهادت است، این اعتقادی است که از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری آموخته‌ام، اگر اشتباه است، بفرمایید تا خودم را تصحیح کنم.

ظریف ادامه داد: دوستان نیروهای مسلح می‌دانند که هیچ‌کس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل دفاع نکرده است، اظهارات من در دانشگاه "زلاندنو" خطاب به آمریکایی‌ها مشخص است که گفته‌ام با پول شما توان موشکی مملکتم را از بین نخواهم برد.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه منافعی در این میان برای گروهی وجود دارد که قوه‌قضائیه و وزیر اقتصاد بارها به آن اشاره کرده‌اند، گفت: حتی در همان مصاحبه نیز عنوان کرده‌ام دولت و نظام از هرگونه پولشویی مبرا است.

ظریف با یادآوری اینکه امروز دشمن کل ملت را نشانه گرفته است، به ترور سردار شهید سلیمانی و فاجعه کشته شدن تعدادی از هموطنانم در کرمان و همچنین فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره و اضافه کرد: این اتفاقات تلخ باید ما را به هم نزدیک کند.

وی اضافه کرد: در سفری که به هند داشتم، در 430 شهر این کشور برای سردار شهید سلیمانی عزاداری می‌کردند و ما باید این وحدت را حفظ بکنیم و در یک جهت حرکت کنیم.

وزیر امور خارجه در بخش دوم اظهاراتش تأکید کرد: آمریکایی‌ها در تحلیل‌های خود عنوان کردند، اگر ما بتوانیم با یک روشی فردو را خراب کنیم پس از آن چه خواهیم کرد و چه اتفاقی رخ خواهد داد، قطعا با چنین اقداماتی مردم متحدتر و منسجم‌تر خواهند شد، به همین دلیل است که مقام معظم رهبری فرمودند شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای انقلاب و مقاومت قوی‌تر است.

ظریف ادامه داد: آنچه من گفتم نفی موضوعی نبود، بلکه اثبات آن بود، آمریکا ظرف دو سال گذشته دو تریلیون دلار هزینه نظامی کرده این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران سالانه 16 میلیارد دلار صرف هزینه نظامی می‌کند، چه چیزی این قدرت نابرابر را برابر می‌کند.

وی، با تأکید بر اینکه ایالات متحده از مردم ایران ترس دارد، بار دیگر با اشاره به فرمایشات امام (ره) تأکید کرد: آن‌ها از مردم شما می‌ترسند، نه سلاح شما در این زمینه کار خود را بلد هستم و شما نگران این موضوعات نباشید.

وزیر امور خارجه با طرح این سؤال که چه چیزی پس از شهادت سردار سلیمانی قدرت ایران را نشان داد، گفت: حضور مردم در صحنه نشان داد که مردم ایران چقدر با هم متحد هستند و این است پیام قدرت و نظام ما.

ظریف درباره موضوع پولشویی نیز تصریح کرد: من تأکید کردم که نظام ما از پولشویی مبرا است، اما گروهی هستند که از پولشویی سود می‌برند.

وی تصریح کرد: وقتی بانک کونلوم 6 درصد هزینه تبادل مالی دریافت می‌کند، اما این تبادل مالی بین 15 تا 20 درصد برای کشور هزینه برمی‌دارد، باید مشخص شود که این 14 درصد به جیب چه کسانی می‌رود، آیا این روند جز به جیب پولشویان جای دیگری می‌رود.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: تحریم مادر پولشویی است و امروز گروهی زالوصفت از خون مردم تغذیه می‌کنند و این جنایت آمریکا علیه مردم ایران است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: