کد خبر: ۵۰۵۱۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه رویکرد شورای نگهبان کاهش بی‌دلیل داوطلبان انتخابات مجلس نیست، گفت: ۹۰ درصد نمایندگان ردصلاحیت‌شده به‌دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند.

به گزارش آرانیوز، هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی‌‌‌اش در فضای مجازی اعلام کرده است که  90 درصد نمایندگان ردصلاحیت‌شده به‌دلایل غیرسیاسی تایید نشده‌اند.

بیشتر بخوانید

متن کامل یادداشت طحان‌نظیف به شرح زیر است:

همانطور که پیشتر گفتم این روزها اعضای شورای نگهبان در حال بررسی شکایات داوطلبان از نتایج بررسی صلاحیت‌ها هستند. پیش از این بررسی صلاحیت داوطلبان در دو مرحله هیئت‌های اجرایی وزارت کشور و هیئت‌های استانی و هیئت مرکزی شورای نگهبان انجام شده و در واقع این مقطع، سومین مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان می‌باشد. بسیاری از داوطلبانی که رد یا عدم احراز صلاحیت شده بودند در هنگام ثبت شکایت خود مدارک و مستنداتی را دالّ بر اثبات صلاحیت خویش ضمیمه کرده بودند که همه آنها نیز در حال بررسی و انطباق با مستندات پرونده‌هاست. طبیعتاً در مرحله رسیدگی به شکایات مواردی که احیاناً اشتباه شده باشد، یا مدارک جدید، مستندات قبلی را مخدوش نماید، یا قابل اغماض باشد مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد و نتایج هیئت مرکزی تغییر می‌کند. مواردی نیز که نتواند نظر هیئت مرکزی را مخدوش نماید مورد تأیید قرار می‌گیرد.

من نیز در بررسی پرونده‌ها تلاشم این بود که گزارش‌های غیر معتبر یا مخدوش را به هیچ عنوان ملاک قرار ندهم. حتی در مواردی که پرونده و یا مستندات آن ابهامی داشت با خود داوطلب تماس گرفتم و بدون معرفی، مندرجات در پرونده را از او سؤال کردم. از داوطلبی که گزارش‌های سوئی در پرونده او درج شده بود خواستم سوء‌پیشینه خود را به دفتر نظارت استان تحویل دهد تا دلیلی برای تأیید صلاحیتش داشته باشم. همکاران ما نیز در ستاد دریافت شکایات تهران با مشاوره حقوقی به داوطلبان، برای تأیید صلاحیت آنان کمک می‌کردند، رویکرد شورا در این خصوص کاهش بی‌دلیل داوطلبان نیست.

این روزها تعدادی از داوطلبان از جمله نمایندگان فعلی مجلس که در مراحل قبلی رد‌صلاحیت شده بودند به شورا می‌آیند. موارد پرونده‌شان با خود آنها در میان گذاشته شد و آنها اکنون می‌توانند دلایل را به اطلاع مردم برسانند. حدود 90 درصد از نمایندگان رد‌صلاحیت شده به دلایل غیرسیاسی تأیید نشده‌اند و بارها گفته شده شورای نگهبان به دلایل قانونی از اعلام عمومی دلایل منع شده ولی هر داوطلبی که بخواهد می‌تواند مستندات و محتوای پرونده‌اش را با دیگران مطرح کند. همچون روزهای گذشته برخی از این نمایندگان امروز نیز به شورا آمدند و مطالب‌شان شنیده شد و مستندات پرونده ها در اختیارشان گذاشته شد. اگر نسبت به بخش‌هایی از مستندات ایراد داشته باشند، بررسی‌های بیشتری از سوی مراجع قانونی صورت می‌گیرد و در جلسات بعدی در کنار گزارش‌ها، مستندات مربوطه نیز عرضه می‌شود. رد یا تأیید نمایندگان در حال شورای نگهبان اثری نمی‌کند. مهم این است آنچه قانون می‌گوید عمل شود. خواسته مردم همین است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: