کد خبر: ۴۸۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
رئیس‌کل گمرک ایران گفت: در ۶ماهه نخست امسال ۷۰میلیون تُن کالا به کشورهای مختلف صادر شده و نسبت به مدت مشابه ۲۲درصد رشد داشته که نشان از بی‌اثر بودن تحریم‌های دشمن دارد.

به گزارش آرانیوز، مهدی میراشرفی در حاشیه بازدید از مرز چذابه با آرزوی قبولی زیارت برای زائران حسینی(ع) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در گمرک جمهوری اسلامی ایران افتخار داریم که در 3 مرز شلمچه، چذابه و مهران به‌صورت شبانه‌روزی با تمهیداتی که از سال گذشته تاکنون اندیشیده شد به زائران حسینی خدمات‌رسانی داریم و در گمرک خسروی در طول روز به زائران خدمات ارائه می‌دهیم.

وی افزود: مرزها مجهز به دستگاه‌های ایکس‌ری چمدانی و پالتی شده که کمترین ایستایی و توقف را برای زائران دارد تا به بهترین نحو بتوانیم کنترل‌های لازم را انجام دهیم که این راهپیمایی اربعین با کمترین مشکل انجام شود.

رئیس‌کل گمرک ایران عنوان کرد: خوشبختانه با پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته و کسب تجربه از سال‌های گذشته در خدمت‌رسانی به زائرین شاهد عدم معطلی در عبور و مرور از مرزها هستیم.

میراشرفی بیان کرد: نیروهای مستقر در مرز همیشه فعالند ولی برای ایام اربعین حسینی که مراجعه به مرزها افزایش دارد از سایر گمرکات نیروها را به مرزها مأمور می‌کنیم.

وی ادامه داد: از تمامی گمرکات کشور نیروهای خود را در ایام‌ پیاده‌روی اربعین و روزهای پایانی ماه صفر به چهار مرز شلمچه، چذابه، مهران و خسروی اعزام‌ می‌کنیم تا بتوانند برای سهولت، سرعت و کنترل بیشتر و بهتر به زائران خدمات ارائه کنند.

میراشرفی یادآور شد: طبق قانون گمرک مسئولیت و مدیریت هماهنگ مرزی را به‌عهده دارد و خوشبختانه در این مدت نیز همه همکاران، نهادها و سازمان‌ها هماهنگی ویژه‌ای در ایام‌ اربعین برای خدمت‌رسانی با یکدیگر دارند.

وی بابیان این‌که به‌تدریج وضعیت زیرساخت‌ها مناسب‌تر می‌شود تا در سنوات آینده خدمت‌رسانی بهتری انجام شود خاطرنشان کرد: در خصوص ورود و خروج ارز و سایر کالاهای ممنوعه اطلاع‌رسانی شده و زائران بدون گزارش مشکلات در حال خروج هستند.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به انجام تشریفات خروج موقت خودروها از یک ماه قبل ابراز کرد: از هم‌وطنان درخواست داریم کسانی که برگه خروج موقت سواری از گمرک را دارند اگر عراق به‌دلیل ترافیک از ورود خودروی آن‌ها ممانعت می‌کند اصلاً اصرار به ورود نداشته باشند چون این‌ ممانعت عمدتاً برای مدیریت جمعیت است.

میراشرفی اضافه کرد: در 6ماهه نخست امسال 70‌ میلیون تُن کالا به کشورهای مختلف صادر شده که نسبت به مدت مشابه 22 درصد رشد داشته است.

وی افزود: بدخواهان این کشور فکر می‌کردند با تحریم‌های ظالمانه می‌توانند این کشور را محدود کنند، هرچند تروریسم اقتصادی آمریکا شاید آسیبی به بخشی‌هایی از اقتصاد وارد کند ولی این کشور آن‌قدر بضاعت دارد که رشد 22درصدی صادرات نسبت به سال گذشته را رقم بزند.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به ارزش 20 میلیارد و 900 میلیون دلاری صادرات غیرنفتی گفت: همچنین 16 میلیون تُن واردات کالا به‌ارزش 21/3 میلیارد دلار داشتیم.

بیشتر بخوانید

میراشرفی ادامه داد: از 16 میلیون تُن کالای وارداتی 10 میلیون تُن کالای اساسی و همچنین 6 میلیون تُن نیز مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید بوده است؛ خوشبختانه واردات  کشور به‌سمت کالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید حرکت می‌کند.

وی عنوان کرد: معمولاً بعد از ایام اربعین راهپیمایی 28 صفر را داریم که شاید حجم آن به‌اندازه فعلی نباشد اما گاهی مواقع در چهار مرز با برخی محدودیت‌ها از نظر سرویس تجاری روبه‌رو هستیم ‌و پس از این دو راهپیمایی به روال عادی صادرات و واردات بازمی‌گردیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها