تازه های خبری :
کد خبر: ۴۸۴۰۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
سردار رحیم نوعی اقدم فرمانده قرارگاه حضرت زینب (س) در جنگ سوریه در یادداشتی به نقش راهبردی سردار سلیمانی در مقابله با داعش پرداخت.

به گزارش آرانیوز، سردار رحیم نوعی اقدم فرمانده قرارگاه حضرت زینب(س) در سوریه و از همرزمان سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، طی یادداشتی به 8 ویژگی فرماندهی سردار سلیمانی در جبهه مقاومت اشاره کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

جنگ در سوریه و جبهه مقاومت به دلیل فرماندهی سردار سلیمانی تفاوت‌های ویژه‌ای با دیگر جنگ‌های جهان پیدا کرده بود. فرماندهی سردار سلیمانی خاص و متفاوت است. بنده در این یادداشت تلاش کرده‌ام به 8 ویژگی فرماندهی ایشان در جنگ سوریه بپردازم.

اولین موضوعی که در فرماندهی سردار سلیمانی تجلی داشت و خود را به رُخ می‌کشید، توکل به پروردگار متعال و توسل به اهل بیت علیهم السلام بود. فرماندهی حاج قاسم در به‌کارگیری توان‌ها، غیرفیزیکی بود. او بیشتر بر ایمان و اعتقادات تاکید داشت و آن را محور قرار می‌داد. سردار سلیمانی بیش از همه، فرهنگ و ادبیات مقاومت را به کار می‌گرفت تا ابزار را. به نظر من ایشان اعتقاد داشت که فرمانده کل قوا در سوریه، حضرت زینب (س) بود و او برای انجام امور فرماندهی از ایشان فرمان می‌گرفت.

حاج قاسم وقتی به درب حرم حضرت زینب (س) می‌رسید، زانو به زمین می‌زد، آستان حرم را می‌بوسید و سپس وارد حرم می‌شد. این ویژگی از مشخصات ممتازی است که فرماندهان ارتش‌های دنیا ندارند. اگر در یک کلمه بخواهم بگویم که سردار سلیمانی چگونه پیروزی‌ در جنگ با داعش را به دست آورد، باید گفت که خدا آن پیروزی‌ را به سردار سلیمانی داد. توکل و توسل او در تمامی شرایط باعث پیروزی او شد.

دومین ویژگی سردار سلیمانی دشمن‌شناسی عملیاتی است. سردار سلیمانی ادبیات و شیوه‌های دشمن را به دقت می‌شناخت. او رفتار دشمن در برابر حرکات ما را پیش‌بینی می‌کرد و تشخیص می‌داد. لذا طرح‌ریزی عملیات‌ها را به‌گونه‌ای انجام می‌داد که با هر اقدام احتمالی دشمن، بتوانیم پاسخ محکمی بدهیم. اگر قرار بود به منطقه‌ای حمله شود، عکس‌العمل احتمالی دشمن را تشخیص و در طرح‌ریزی‌ پیش از حمله مدنظر قرار می‌داد. بنابراین باید بگویم که سردار سلیمانی از نبوغ خاصی در طرح‌ریزی عملیاتی برخوردار است.

سومین موضوع در فرماندهی سردار سلیمانی، قبول خطر و برداشتن گام‌های بلند است. باتوجه به اینکه در جنگ سوریه، مسلحین با مردم ارتباط داشتند و به‌کارگیری تاکتیک غافلگیری اطلاعاتی در عملیات‌ها به خوبی جوابگو نبود، سردار سلیمانی عملیات‌هایی را طراحی می‌کرد که نیروهای خودی ضمن ناامن ساختن عقبه دشمن، می‌توانستند به عمق نیروهای دشمن نفوذ کنند. او در جنگ سوریه اگرچه از تجارب و درس‌های دفاع مقدس استفاده کرد، اما دفاع متفاوتی را به نمایش گذاشت که مبتنی بر همین ویژگی بود.

چهارمین ویژگی فرماندهی سردار سلیمانی، فرماندهی در صحنه نبرد و یا به عبارت دیگر فرماندهی از نزدیک است. سردار سلیمانی در سوریه مدام در صحنه‌های نبرد و درگیری حضور داشت. این حضور تنها مختص شرایط عادی نبود، بلکه در شرایط سخت حضور بیشتری در جبهه‌ها و خطوط مقدم داشت. در هیچ یک از ارتش‌های دنیا نداریم که بالاترین رده فرماندهی در جلوترین نقطه‌ نبرد آن هم در شرایط سخت حضور پیدا کند و نیروهای خودی را برای تسلط بر دشمن فرماندهی کند.

پنجمین ویژگی به‌کارگیری نیروهای متحد مقاومت بود. تمامی سلیقه‌ها، فرهنگ‌ها، ادبیات‌ها و حتی عقیده‌ها در بین نیروهای سردار سلیمانی حضور داشتند. در میان نیروهای تحت امر حاج قاسم شیعیان، اهل تسنن، مسیحیان و... حضور داشتند. او همه آن‌ها را در یک قالب و برای یک هدف مشترک سازماندهی می‌کرد، در شرایط سخت به صحنه می‌آورد و مدیریت می‌کرد.

ششمین ویژگی سردار سلیمانی در صحنه نبرد، به نمایش گذاشتن شهامت، ایثار و از خودگذشتگی بود. سردار سلیمانی با این روحیه، رعب قدرت نیروهای خودی را دل دشمن می‌انداخت و نیروهای خودی را قوی‌دل و ایمانشان را مضاعف می‌کرد. رفتارهای سردار سلیمانی که تجلی ایثار، شهامت و شجاعت بود، دشمن را به وحشت می‌انداخت. در نتیجه این نمایش در بدنه نیروها در لحظه هجوم و مقاومت تسری پیدا می‌کرد. این ویژگی روحیه دشمن را به شدت تخریب می‌کرد و روحیه نیروهای خود را تقویت می‌کرد.

فرماندهی بر قلب‌های نیروها هفتمین ویژگی فرماندهی سردار سلیمانی است. نه تنها ایرانی‌ها که ملت‌های مسلمان منطقه به شدت به سردار سلیمانی عشق می‌ورزند و او بر قلب‌ها فرماندهی می‌کند. 

و در نهایت هشتمین ویژگی فرماندهی سردار سلیمانی، استقامت در شرایط سخت است. او در سخت‌ترین شرایط بر خود و اطرافیانش مسلط می‌شد و فرماندهی مطمئن اعمال می‌کرد. یک روز ایشان به بنده گفتند که اگر در هر سطحی هواپیمای آمریکایی را دیدید، با هرچه در توان دارید به سویش شلیک کنید، هرچند که می‌دانید که گلوله‌تان به آن هواپیما نمی‌رسد. چراکه خلبان آن جنگنده شما را می‌بیند و وقتی که می‌بیند فرار نمی‌کنید، او وحشت می‌کند و می‌داند که شما اهل ایستادگی و نبرد هستید و شکست‌ناپذیرید.

نظیر فرماندهی سردار سلیمانی در هیچ کدام از ارتش‌های دنیا دیده نمی‌شود. نفس او الهام گرفته از ایمان به اهل بیت (ع)، امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب اسلامی است. افتخار می‌کنیم که فرمانده قهرمان ما اعتقادی است. او فرماندهی مخلص است که اخلاق‌مدارانه فرماندهی می‌کند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

فرش قرمز روحانی رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه برای تاجگردون/ استقبال یاران روحانی و وزرا از تاجگردون/اثاث کشی تاجگردون و پیشنهادهای داده شداز این سوی میدان بهارستان به آنسوی میدان بهارستان و یا از بهارستان به پاستور/در روز های آینده حلقه‌های تاجگردون در برخی استانها شکسته می شود/شبکه های تاجگردون زیر ذره بین نهاد های امنیتی رصد می شود/مجلس یازدهم مجلسی انقلابی با کسی تعارف ندارد/ مجلس مرداد ماه در انتظار روحانی/کابینه دولت بر لبه تیغ/هر وزیری که در این مجلس استیضاح شود باید با پاستور خداحافظی کند/ روحانی زیر تيغ بهارستان نشینان/چرا وزرای نیرو و نفت در کمیسیون انرژی ١٧مرداد حضور پیدا نکردند؟ کرونا فقط مختص این دو وزیر است؟/ وقت کشی وزیر نفت برای کمیسیون انرژی/دیدار برخی از کارشناسان ارشد و مدیران صنعت نفت با برخی از اعضای کمیسیون انرژی در لابی پارلمان طرح مشکلات در حوزه های نیروی انسانی و انتصابات رانتی/استیضاح دژپسند وزیر اقتصاد و و دارایی در مجلس کلید خورد/هفته آینده حضور همتی رئیس بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی در خصوص آشفته بازار ارز و حضور شریعتمداری وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی در خصوص عملکرد وزارت کار سامان دهی حقوق شرکت ها شستا صندوق بازنشستگی،بیکاری کارگران در خصوص کرونا/کرونایی های مجلس معرفی شدند/تست١٠٠نماینده مثبت شد!