کد خبر: ۴۸۱۰۸
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
عضو کمیسیون عمران مجلس:
عضو کمیسیون عمران مجلس تسهیل‌گری دولت، حمایت از بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ارزان قیمت مسکن به اقشار آسیب‌پذیر را لازم و ضروری خواند و گفت: دارایی‌های بسیاری از انبوه‌سازان کشور توسط بانک‌ها قبضه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی افتخاری  با بیان اینکه دولت با حمایت از بخش خصوصی و ارائه تسهیلات به اقشار آسیب‌پذیر می‌تواند در حوزه مسکن تحول ایجاد کند اظهار داشت: دارایی‌های بسیاری از انبوه‌سازان کشور توسط بانک‌ها قبضه شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس کنار کشیدن دولت از صحنه ساخت و ساز مسکن و لزوم ورود جدی بخش خصوصی به این حوزه را از الزامات امروز کشور خواند و عنوان کرد: در حال حاضر بسیاری از انبوه‌سازان به علل مختلف اجازه فعالیت ندارند و در سایه بی‌توجهی و عدم حمایت دولت فشار زیادی توسط بانک‌ها به آنان وارد می‌شود.

افتخاری ارائه تسهیلات ارزان قیمت به اقشار آسیب‌پذیر و فاقد مسکن توسط دولت و تعیین تکلیف پرونده ساماندهی بافت‌های فرسوده را خواستار شد و تصریح کرد: از دولت انتظار داریم به وضعیت مسکن دهک‌های کم‌درآمد جامعه توجه بیشتری داشته باشد و برای ساماندهی این اوضاع پرآشوب در حوزه مسکن فکری بکند.

بیشتر بخوانید
طرح‌های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است

انبوه سازان ایرانی 200 هزار خانه در سوریه می سازند

انبوه سازان زیادی گودبرداری‎ها را پُر کردند

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس با بیان اینکه عرصه ساخت و ساز و مسکن بیش از 160 گروه شغلی را به خود مشغول می‌کند از ظرفیت بی‌بدیل این حوزه در ایجاد اشتغال سخن گفت و افزود: ظرفیت بسیار خوبی توسط دولت گذشته در بحث مسکن مهر ایجاد شد که انتظار داریم مسئولان از آن برای حل مشکل مسکن مردم استفاده کنند.

وی با بیان اینکه گرانی مسکن و موضوعات پیرامون آن همیشه از دغدغه‌های مجلس و کمیسیون عمران بوده و هست اظهار داشت: ایجاد مسکن برای محرومان و طبقات آسیب‌پذیر جامعه ضرورتی است که در قانون اساسی به آن تأکید شده است بنابراین تمام دولت‌ها باید به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشند و برنامه‌های خود را پیاده کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه دولت یکی از دلایل عدم به نتیجه رسیدن کامل پروژه‌های مسکن مهر در کشور را مهیا نبودن زیرساخت‌های آن اعلام کرده است ابراز داشت: مسکن اجتماعی، بافت فرسوده و نظایر این‌ها از جمله وعده‌هایی است که دولت برای حل مشکل مسکن داده که امیدواریم عملی شود.

افتخاری دو مقوله مشهود بودن کمبود مسکن در کشور و نیاز به ساخت حدود 700 هزار واحد مسکونی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: دولت ادعا می‌کند میلیون‌ها واحد مسکونی در کشور ساخته اما مردم هیچ رغبتی برای خرید آن‌ها ندارند و تمامی این واحدها نیز بدون مشتری و بلااستفاده مانده است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس وضعیت بد اقتصادی حاکم بر کشور را علت اصلی عدم وجود رونق در بخش خرید و فروش مسکن دانست و گفت: دولت طبق توافقی که با مجلس و کمیسیون عمران داشت قرار بود یک بسته پیشنهادی را برای حل معضل مسکن در کشور ارائه دهد که البته تاکنون این کار را انجام نداده است.

وی به موضوع قطع یارانه‌های نقدی برخی از دهک‌های کم ‌درآمد جامعه که اخیراً توسط دولت انجام شده نیز اشاره کرد و بیان داشت: دولت طبق مصوبه مجلس مکلف به شناسایی و حذف یارانه اقشار پردرآمد است بنابراین انتظار داریم این کار را با دقت بیشتری به طوری‌که در خلال آن آسیبی به افراد ضعیف وارد نشود انجام دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس بروز یکسری اشتباهات در نحوه شناسایی دهک‌های پردرآمد را مورد تأکید قرار داد و ضمن درخواست از دولت جهت رفع این نواقص عنوان کرد: اگر مردم به صورت داوطلبانه به سایتی که دولت اعلام کرده بود می‌رفتند و اطلاعات مالی و درآمدی خود را تکمیل می‌کردند امروز با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: