تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۹۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
مدیرکل منابع طبیعی گیلان:
مدیرکل منابع طبیعی گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان صنوبرکاری انجام می شود، گفت: سه نهالستان نیز به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند.

صنوبرکاری در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی گیلان/ فعالیت ۳ نهالستان

 

محسن یوسف پور ظهر پنجشنبه در جلسه اجرای طرح زراعت چوب که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد با اشاره به اینکه استان گیلان صنایع زیادی وابسته به چوب دارد، اظهار کرد: به همین واسطه باید توجه و برنامه‌ریزی بیشتری در زمینه زراعت و تولید چوب در استان گیلان شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سهم استان گیلان در زمینه اجرای طرح زراعت چوب تا پایان برنامه ششم توسعه شش هزار و ۶۰۰ هکتار است، افزود: یکی از برنامه ها در این زمینه توسعه زراعت چوب و آموزش مردم و کشاورزان گیلانی برای ورود به این زمینه است.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان به اجرای طرح تنفس جنگل در استان های شمالی از سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای حفاظت و حراست از پوشش گیاهی جنگل‌های استان‌های شمالی اجرا شده و اجازه قطع درخت داده نمی شود.

کارخانجات گیلان نیازمند سالانه یک میلیون تن چوب

وی با اشاره به فعالیت کارخانجات سلولزی، ام دی اف و پالت سازی در استان گیلان، تصریح کرد: برای تأمین مواد اولیه این کارخانجات نیازمند توجه بیشتر به تولید چوب هستیم.

یوسف‌پور با بیان اینکه سالانه کارخانجات استان گیلان نیازمند یک میلیون تن چوب هستند، بیان کرد: در صورت عدم تأمین نیاز این کارخانجات، نیازمند تأمین چوب از طریق واردات هستیم که با توجه به قیمت ارز و مشکلات ناشی از تحریم به صرفه نخواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان و متولیان امر بهترین راهکار برای تأمین چوب مورد نیاز کارخانجات را توسعه زراعت چوب می دانند، اظهار کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت صنوبر در استان گیلان ۳۰۰ هزار هکتار است که با توجه به نیاز کارخانجات نیازمند افزایش سطح صنوبرکاری هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان بر ضرورت کاهش توسعه زراعت صنوبر و کاهش واردات در این زمینه تأکید کرد و افزود: کشاروزان در بیش از ۴۰ هزار هکتار از مستثنیات زراعت می کنند که در تلاشیم تا از طریق پرداخت تسهیلات و طرح‌های تشویقی، کشاورزان را به زراعت صنوبر ترغیب کنیم.

وی دادامه داد: در حال حاضر سه نهالستان تخصصی در زمینه پرورش صنوبر در استان گیلان فعالیت می کنند که دو نهالستان در کیاشهر و یک نهالستان در رشت به زراعت چوب استان گیلان کمک می کنند.

لزوم توجه بیشتر به زراعت صنوبر

صنوبرکار موفق گیلانی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه متاسفانه به دلیل کم توجهی جایگاه استان گیلان در زمینه زراعت صنوبر به رتبه سوم در کشور تنزل یافته است، اظهار کرد: برای حفاظت از جنگل باید در این زمینه اقدامات موثرتری انجام شود.

احمد مولایی با اشاره به اینکه باید به دغدغه‌های کشاورزان در این زمینه توجه شود، افزود: باید از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه زراعت صنوبر استفاده شود.

وی شهرستان صومعه سرا قطب تولید صنوبر در کشور و استان گیلان دانست و تصریح کرد: باید با برگزاری جشنواره صنوبر در این شهرستان زمینه ها ترعیب و تشویق کشاورزی به فعالیت در زیمنه زراعت چوب را فراهم کنیم.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بهار انتخاباتی که با آفت های رسانه ای سعی در تخریب ثمره آن دارند/به فضل الهی اسماعیل جلیلی با اقتدار به عرصه انتخابات مجلس دوره یازدهم شرکت می‌کند/اهتزاز پرچم کاندیداتوری اسماعیل جلیلی بر فراز مسجد سلیمان، لالی، اندیکا هفتگل/پرونده برخی رسانه‌های معاند در استان و شهرستانها که درصدد تخریب جلیلی می‌باشند روی میز دادستان/دلسردی مردم نسبت به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک خیانت به کشور و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری است/استقبال فرهیختگان، خانواده معظم شهدا، جانبازان، مدافعین حرم و مردم ولایتمدار لالی،اندیکا از جلیلی برای ورود به انتخابات مجلس دوره یازدهم/رمزگشایی از یک تخریب از یک جریان خاص زیر ذره بین مراجع قضایی در حال رصد است/حضور جلیلی چهره محبوب مردمی لرزه بر اندام رقبای این دوره مجلس خواهد انداخت/شهر اولین ها و اثر انگشت های طلائی مردم مسجد سلیمان، اندیکا، لالی، هفتگل برای اسماعیل جلیلی محفوظ است

آخرین اخبار