تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
توسط دفتر تبلیغات اسلامی؛
رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تأسیس اندیشکده اربعین در این پژوهشگاه برای ارتباط بهتر با نخبگان جهان اسلام در آینده خبر داد.

اندیشکده اربعین تأسیس می‌شود/ فرصتی طلایی برای تشیع

 

نشست شورای مشاورین کنگره بین‌المللی اربعین با همکاری مراکز مختلف علمی و فرهنگی از جمله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در تالار امام مهدی(عج) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام اصفهانیان دبیرکل کنگره بین‌المللی اربعین و مدیرعامل مؤسسه اصحاب الحسین(ع) به بیان اهداف این کنگره در سال جاری پرداخت و اظهار داشت: جریان عظیم اربعین پدیده‌ای الهی است و در زمانه‌ای واقع شد و شروع به موج اندازی در عالم کرد که دقیقاً نقشه راهبردی آمریکایی‌ها برای جریان مذهبی در خاورمیانه به‌وسیله داعش کلید خورده بود.

وی بزرگترین برنامه ائتلاف بخش غیبت کبری را اربعین دانست و گفت: حضور جریان علمی در فضای اربعین ضرورت داشته که توسط مجموعه‌های مختلف ساماندهی شده است و امیدواریم جریان‌های شکل گرفته در یک پازل واحد، خدمت رسانی داشته باشند.

دبیر کل کنگره بین‌المللی اربعین با بیان این که بایستی همکاری‌های گسترده علمی و هنری را به شکل مردم نهاد سامان دهیم، تصریح کرد: معنا ندارد که ظرفیت عظیمی مانند اربعین باشد اما مسائل جهان اسلام روز به روز متعدد شود، در صورتی که در اتحاد، ظرفیت حل مشکل است.

وی با بیان این که در فضای اربعینی امسال در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مهرماه در دانشگاه نجف برنامه علمی خواهیم داشت، افزود: در روزهای ۲۰ تا ۲۲ مهرماه در مسیر پیاده‌روی اربعین خواهیم بود و بنا داریم با کمک اساتید حاضر در فضای کنگره در مواکب حاضر در مسیر پیاده روی به صورت گروه‌های ۳ و ۴ نفره مباحث را دامن بزنند و به بحث امت سازی پرداخته شود؛ در نهایت چهارشنبه ۲۴ مهرماه این ظرفیت در قالب مراسمی به آستان مقدس حسینی ارائه خواهد شد.

ارتباط با نخبگان جهان اسلام

سپس رجبعلی اسفندیار رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به راه‌اندازی قطب‌های فکری و فرهنگی در دفتر تبلیغات اسلامی و پیگیری بحث مسئله محوری پرداخت و از تأسیس اندیشکده اربعین در این پژوهشگاه در آینده خبر داد.

وی با بیان این که با تأسیس این اندیشکده بنایی بر تأسیس سازمان نیست بلکه یک شورای سیاست‌گذاری است که قدم‌هایی برای اربعین بردارد، گفت: نخبگان با برنامه‌ریزی مراکز علمی می‌توانند در این کنگره عظیم با هم مرتبط شوند و این ارتباط زمینه پژوهش‌های مختلف در خصوص اربعین را فراهم می‌کند.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: بخش زیادی از اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه در فضای پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند؛ بنا بر ساماندهی داریم تا از این ظرفیت استفاده کنیم و به گونه‌ای نخبگان خود را با نخبگان جهان اسلام مرتبط کنیم.

اربعین یک آیینه تمام عیار برای تشیع است

در ادامه، حسن عبدی پور رئیس اداره بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: این پژوهشگاه قصد دارد اندیشکده اربعین را تأسیس کند که مقدمات آن در حال انجام است و طبیعتاً این اندیشکده یک مجموعه علمی فراسازمانی خواهد بود که اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) و همه مراکز علمی بتوانند در این اندیشکده حضور داشته باشند.

وی با بیان این که اربعین فرصتی طلایی برای تشیع است، گفت: بایستی همه امکانات خود را بسیج کنیم تا از ظرفیت اربعین که یک آیینه تمام عیار برای تشیع است، زیبایی‌های تشیع در ایام اربعین دیده می‌شود.

رئیس اداره بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مراسم پیاده روی اربعین را از بین برنده دسیسه‌های دشمنان دانست و تصریح کرد: با همه آسیب‌ها و مشکلاتی که بعضاً دیده می‌شود، دریای معنویتی که در اربعین شکل می‌گیرد، هر دسیسه و کینه را از بین می‌برد.

وی افزود: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همه مراکز علمی دین پژوهی یک سری تولیداتی داشته‌اند و اکنون پلتفرمی به نام اربعین تأسیس شده و ما باید داشته‌های خود را به نوعی نشان دهیم.

حضور اساتید و نخبگان در مسیر پیاده روی اربعین

در ادامه این نشست، فؤاد ایزدی مدیرکل مجمع اساتید مسلمانان جهان با بیان اینکه این مجمع متشکل از اساتید زبان‌دان داخلی و خارجی است، بر ظرفیت شناسایی اساتید در محیط اربعین تأکید کرد و اظهار داشت: مراسم پیاده روی اربعین، فضایی برای شناسایی اساتید سراسر جهان را فراهم می‌کند.

وی گفت: حدود ۱۴۰۰ عمود در مسیر اربعین وجود دارد که برای هر ۱۰۰ عمود فضایی در نظر گرفته شده و اساتید حضور دارند.

مدیرکل مجمع اساتید مسلمانان جهان تصریح کرد: موکب‌هایی را که می‌خواهیم همکاری داشته باشند، شناسایی شده و می‌شوند و بیشتر باید روی موکب‌هایی تمرکز کنیم که اساتید قصد دارند زمانی را در آنها بگذرانند.

وی با اشاره به این که در عمودهای مشخص دو استاد دانشگاه حضور دارند، افزود: در هر مکانی که مشخص شده، یک استاد عرب زبان و یک استاد انگلیسی زبان حضور خواهند داشت.

ایزدی ضمن بیان درخواست‌هایی گفت: اگر پیشنهادی برای این کار مد نظر حاضران در جلسه است، استفاده می‌کنیم و اگر اساتیدی برای این کار مفید هستند، معرفی شوند.

در این مراسم، حجت الاسلام ربانی مشاور رئیس جامعه المصطفی در این مراسم، بر ضرورت شناسایی آسیب‌های مراسم اربعین تأکید کرد و گفت: شناسایی آسیب‌ها می‌تواند بهره مندی از فرصت‌ها را بیشتر کند.

اربعین تهاجم جبهه اسلام به جبهه کفر می‌باشد

سپس، حجت الاسلام رضایی مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به این که در جامعه المصطفی، اربعین یک برنامه اصلی است، اظهار داشت: در این ایام، تقریباً این نهاد حوزوی تعطیل می‌شود و بعید است که بالاتر از این بتوان به یک برنامه اسلامی اهمیت داد.

وی با بیان این که هر ساله پنج شش هزار نفر از جامعه المصطفی برای پیاده روی اربعین اعزام می‌شوند، گفت: اربعین تهاجم جبهه اسلام به جبهه کفر می‌باشد و مرکز تربیت نیرو است.

مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: امیدواریم روزی برسد که زوار غیر ایرانی اربعین به حدی باشند که زائران ایرانی و عراقی به چشم نیایند، نه این که کم شوند، بلکه غیر ایرانی‌ها زیاد شوند.

وی اربعین را زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی(عج) دانست و افزود: اربعین سبب خدشه‌دار شدن اعصاب دشمن شده و با تمام توان می‌خواهند امنیت را به هم بزنند و این جریان معنوی را به انحراف بکشند.

حجت الاسلام رضایی با بیان این که جامعه المصطفی برنامه‌های متعددی برای معرفی این جریان‌ها دارد، گفت: برگزاری دوره‌های مهارتی تربیت مدیر کاروان اربعین و انتشار اخبار و جریان‌های مختلف از شبکه‌های اینترنتی و مجازی در میان آحاد مردم عالم، از جمله این برنامه‌ها است.

وی در پایان با بیان این که جامعه المصطفی راهنمای زائران برای مراکزی که زوارِ دیگر کشورها می‌آیند را در اختیار دارد، از درخواست ده‌ها موکب مبنی بر حضور مبلغینی به زبان‌های مختلف را داشته‌اند.

در این نشست، حسینی، نماینده وزارت خارجه به بیان ظرفیت‌ها و ملاحظات سیاسی امنیتی سال جاری اربعین پرداخت و با بیان این که مرز شلمچه برای زائران خارجی در نظر گرفته شده است، گفت: امسال هزینه روادید لغو شد و به سفر زائران کمک کرد.

افزایش معرفت زائران ترکیه در فرصت پیاده روی اربعین

در ادامه این نشست، حجت الاسلام ترابی، نماینده مؤسسه الکوثر ترکیه اظهار داشت: این مؤسسه هر ساله کنفرانس اربعین را در ترکیه برگزار می‌کند و برای پیاده روی اربعین سازماندهی کاروان را داریم.

وی به برخی از فعالیت‌های این مؤسسه در راستای بزرگداشت اربعین حسینی پرداخت و گفت: چاپ کتاب و زیارتنامه در خصوص اربعین و تولید نرم افزار اربعین برای تلفن همراه به زبان ترکی استانبولی از جمله فعالیت‌ها در راستای اربعین است.

نماینده مؤسسه الکوثر ترکیه با بیان این که بایستی روی شبهات و انحرافات کار شود، تصریح کرد: متأسفانه کتاب‌هایی منتشر می‌شود که مراسم اربعین را جشنواره گردشگری تلقی می‌کنند.

وی بر افزایش معرفت زائران در فرصت پیاده روی اربعین تأکید و خاطرنشان کرد: بایستی زیارت همراه با معرفت را سر و سامان دهیم و با یک دیدگاه سازمانی به این مسئله بپردازیم که این مسئله نیاز به هم اندیشی دارد.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار