تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
وزیر خارجه ایران در پیامی روز جمعه نوشته، گردن‌کشی‌های آمریکا اکنون رشوه‌دهی، باج‌خواهی و دزدی دریایی را شامل می‌شود.
 

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر همتای کوبایی خودش را مخاطب قرار داد و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه کوبا، چین، روسیه، سوریه و ایران را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پیام توئیتری وزیر خارجه کوبا که روز گذشته تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کرده بود نوشت: «#تروریسم اقتصادی #آمریکا علیه کوبا، چین، روسیه، سوریه، ایران و ... عامدانه شهروندان را هدف گرفته و به دنبال دستیابی به اهداف نامشروع سیاسی از طریق ارعاب مردم بی‌گناه است. حالا دیگر رفتارهای شرورانه ایالات متحده، دزدی دریایی، رشوه و اخاذی را هم در بر می‌گیرد. به کوبا ادای احترام می‌کنیم و در کنار آن می‌ایستیم.»

«برونو رودریگز»، وزیر امور خارجه کوبا روز پنجشنبه تحریم‌های آمریکا علیه شبکه انتقال نفت ایران را محکوم کرده و نوشته بود: «تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های دریانوردی ایران مصداق دیگری از نقض قوانین بین‌المللی است. اقدامات زورگویانه آمریکا برای جلوگیری از انتقال محموله‌های نفت ایران، بر ملت‌های برادر ایران و سوریه اثر می‌گذارد و صلح را در آن منطقه ناپایدار به خطر می‌اندازد.»

آقای ظریف در پیام خودش در پاسخ به رودریگز به اقدامات اخیر دولت آمریکا علیه نفتکش «آدریان‌دریا» اشاره کرده است.

دولت آمریکا بعد از تصمیم دولت محلی جبل‌الطارق در آزادی نفتکش «آدریان‌دریا» (با نام قبلی «گریس‌1») آشکارا گفته که قصد دارد این کشتی را توقیف کند. آمریکا به موجب قوانین بین‌المللی تردد دریایی حق توقیف کشتی‌ یک کشور دیگر را در دریاهای آزاد یا در آب‌های کشوری دیگر را ندارد.

جمهوری اسلامی ایران تلاش دولت آمریکا برای توقیف «آدریان‌دریا» را «دزدی دریایی» توصیف کرده است. گزارش‌های رسانه‌ها در روزهای گذشته حاکی است دولت آمریکا برای محقق کردن هدف خود تلاش کرده با ارعاب و تطمیع ناخدای این ابرنفتکش، آن را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که حاضر به اجرای قوانین آمریکا و توقیف آن است. 

روزنامه فایننشال‌تایمز روز چهارشنبه گزارش داده «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی به ناخدای هندی‌تبار آدریان‌دریا به او گفته چنانچه با برنامه واشنگتن برای توقیف نفتکش همراهی کند چندین میلیون‌ دلار پاداش خواهد گرفت. هوک ناخدای این نفتکش را تهدید کرده عدم همکاری با آمریکا موجب دشوار شدن زندگی او خواهد شد.

ناخدای آدریان‌دریا درخواست دولت آمریکا را رد کرده و یک روز بعد در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌‌داری آمریکا قرار گرفت.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بهار انتخاباتی که با آفت های رسانه ای سعی در تخریب ثمره آن دارند/به فضل الهی اسماعیل جلیلی با اقتدار به عرصه انتخابات مجلس دوره یازدهم شرکت می‌کند/اهتزاز پرچم کاندیداتوری اسماعیل جلیلی بر فراز مسجد سلیمان، لالی، اندیکا هفتگل/پرونده برخی رسانه‌های معاند در استان و شهرستانها که درصدد تخریب جلیلی می‌باشند روی میز دادستان/دلسردی مردم نسبت به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک خیانت به کشور و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری است/استقبال فرهیختگان، خانواده معظم شهدا، جانبازان، مدافعین حرم و مردم ولایتمدار لالی،اندیکا از جلیلی برای ورود به انتخابات مجلس دوره یازدهم/رمزگشایی از یک تخریب از یک جریان خاص زیر ذره بین مراجع قضایی در حال رصد است/حضور جلیلی چهره محبوب مردمی لرزه بر اندام رقبای این دوره مجلس خواهد انداخت/شهر اولین ها و اثر انگشت های طلائی مردم مسجد سلیمان، اندیکا، لالی، هفتگل برای اسماعیل جلیلی محفوظ است

آخرین اخبار