تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۴۹۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
حداقل حقوق پرداختی به کارکنان طی چند سال اخیر تا سه برابر شده و به یک میلیون و 563هزار تومان در سال جاری رسیده است؛ رقمی که با وجود چند برابر شدن همچنان در برابر هزینه‌های مردم قابل توجه نیست و افزایش حقوق سالانه نتوانسته رضایت کاملی بین کارکنان ایجاد کند.

به گزارش آرانیوز، هزینه‌ جاری دولت در هر سال بالاترین سهم را در مصارف بودجه داشته و تا چند برابر بودجه عمرانی است. این بخش از مصارف با توجه به روند رشد حقوق در هر سال نیز رشد داشته و عمدتا به تامین منابع حقوق و دستمزد، اختصاص دارد.
بررسی روند تغییر بودجه جاری از سال 1392که دولت یازدهم از اواسط آن اداره کشور را در دست گرفت تا سال جاری نشان می‌دهد که اعتبارات هزینه‌ای دولت از حدود 120هزار میلیارد تومان در سال 1392به350هزار میلیارد تومان افزایش داشته که حدود 2.9برابر شده است.
با توجه به این‌که بیش از 80درصد اعتبارات هزینه‌ای مربوط به پرداختی حقوق کارکنان و بازنشستگان است، درصد افزایش حقوق در سال تاثیر قابل توجهی در رشد اعتبارات هزینه‌ای دارد. این درحالی است که حداقل حقوق کارکنان از حدود 490هزار تومان در سال 1392به یک میلیون و 563هزار تومان در سال جاری رسیده که بیانگر رشد 3.1برابری آن است.
متوسط حقوق کارکنان دولت در سال 1392، یک میلیون و 470هزار تومان بود که در سال گذشته تا سه میلیون و 300هزار تومان رسیده و برای سال جاری نیز پرداختی‌ها به گونه‌ای است که از حقوق حداقل تا20میلیون و بیشتر نیز پرداختی انجام می‌شود.
آنچه در سال‌های گذشته به عنوان حقوق فرهنگیان پرداخت شده نشان می‌دهد که از حدود یک میلیون و 250هزار تومان در سال 1392به سه میلیون و 200هزار تومان در سال گذشته رسیده که رشد 2.6برابری داشته است.
حقوقی که برای افرذدا تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می‌شود در این سال‌ها از حدود 71هزار تومان به 262هزار تومان رسیده که بیانگر 3.7برابر است.
به گزارش ایسنا، اما مروری بر میزان رشد حقوق کارکنان در چند سال اخیر نشان می‌دهد که 20درصد در سال 1393معادل 14درصد در سال 1394معادل 12درصد در سال 1395معادل 10درصد در سال 1396و10درصد در سال 1397بوده که برای سال جاری با توجه به افزایش تورم و افزایش هزینه‌ها دولت پیشنهاد افزایش 20درصدی را به مجلس ارائه کرد که در نهایت موافقتی با آن انجام نشده و مجلس افزایش یکسان400هزار تومانی و حداکثر تا 10درصد را مصوب کرد که با وجود گذشت چندماه از سال جاری همچنان تفاهمی بین دولت و مجلس در پرداخت حقوق‌ها وجود ندارد.

100/

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بهار انتخاباتی که با آفت های رسانه ای سعی در تخریب ثمره آن دارند/به فضل الهی اسماعیل جلیلی با اقتدار به عرصه انتخابات مجلس دوره یازدهم شرکت می‌کند/اهتزاز پرچم کاندیداتوری اسماعیل جلیلی بر فراز مسجد سلیمان، لالی، اندیکا هفتگل/پرونده برخی رسانه‌های معاند در استان و شهرستانها که درصدد تخریب جلیلی می‌باشند روی میز دادستان/دلسردی مردم نسبت به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک خیانت به کشور و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری است/استقبال فرهیختگان، خانواده معظم شهدا، جانبازان، مدافعین حرم و مردم ولایتمدار لالی،اندیکا از جلیلی برای ورود به انتخابات مجلس دوره یازدهم/رمزگشایی از یک تخریب از یک جریان خاص زیر ذره بین مراجع قضایی در حال رصد است/حضور جلیلی چهره محبوب مردمی لرزه بر اندام رقبای این دوره مجلس خواهد انداخت/شهر اولین ها و اثر انگشت های طلائی مردم مسجد سلیمان، اندیکا، لالی، هفتگل برای اسماعیل جلیلی محفوظ است

آخرین اخبار