تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
همزمان با روز خبرنگار بود که رئیس‌جمهور اعلام کرد هدیه‌اش به خبرنگاران اعطای یک سال اینترنت رایگان است اما درباره کم‌وکیف اعطای این هدیه هنوز ابهاماتی وجود دارد.

آیا "اینترنت رایگان" به همه خبرنگاران تعلق می‌گیرد + ابهامات

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در حاشیه جلسه دولت و همزمان با روز خبرنگار بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشور از اعطای اینترنت رایگان به خبرنگاران و زوجهای جوان خبر داد؛ قرار شد کم‌وکیف اعطای این هدیه توسط وزیر ارتباطات مشخص شود که او هم در جمع خبرنگاران به‌صورت کلی به این هدیه اشاره کرد و از جزئیات چیزی نگفت.

یک روز بعد از روز خبرنگار، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار پستی در صفحه توئیتری خود از راه‌اندازی سایت ثبت‌نام دریافت اینترنت رایگان برای زوج‌های جوان و خبرنگاران خبر داد و اعلام کرد: تمامی خبرنگاران و همه کسانی که از تاریخ 12 الی 19 مرداد 98 (هفته ازدواج آسمانی) ازدواج کرده‌اند، می‌توانند هدیه را دریافت کنند.

اما بعد از مراجعه خبرنگاران به این سامانه، اشکالاتی در اجرای طرح و ثبت‌نام خبرنگاران ایجاد شده است از جمله اینکه ظاهراً صرفاً مشترکان همراه اول می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند یا شرایط احراز خبرنگاری در آن با چه دستورالعملی صورت می‌گیرد همچنین از جزئیات حجم بسته اعطایی در ماه و نحوه فعال‌سازی آن اطلاعی در دسترس نیست.

البته در زمان ثبت‌نام، قوانینی هم برای خبرنگاران ذکر شده بود که شامل موارد زیر بود:

سرویس هدیه خبرنگار تنها به خبرنگاران مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق خواهد گرفت. 

با توجه به اینکه فرایند تأیید اطلاعات و طی مراحل قانونی آن با کمی تأخیر همراه خواهد بود، ممکن است سرویس اهدایی با کمی تأخیر فعال شود.

سرویس هدیه خبرنگار تنها برای افرادی که مالک خط تلفن همراه باشند قابل استفاده است.

سرویس هدیه خبرنگاری برای افراد واجد شرایط تنها یک بار قابل استفاده خواهد بود و امکان تمدید سرویس وجود نخواهد داشت.

هر فرد واجد شرایط فقط امکان فعال‌سازی هدیه خبرنگاری به‌روی یک اپراتور را دارا خواهد بود.

سرویس هدیه خبرنگاری قابلیت انتقال به غیر و یا تغییر اپراتور را نخواهد داشت.

در صورت انتقال مالکیت خط، سرویس هدیه خبرنگار لغو خواهد شد.

در صورت سو‌ءاستفاده‌های احتمالی، اپراتور حق قطع یا محدود کردن سرویس هدیه را خواهد داشت.

در حال حاضر و در پی ثبت‌نام خبرنگارانی که اپراتور تلفن همراه آنها، همراه اول نیست، پیامکی مبنی بر تأیید آنها ارسال نشده اما برای سایر خبرنگاران ثبت‌نامی،‌ پیامکی ارسال شده و قرار است بسته یک‌ساله آنها از فردا چهارشنبه 23 مرداد ماه فعال شود.

به‌دنبال همین ابهامات بود که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی اطلاعیه‌ای که در پایگاه سامانه جامع رسانه‌های کشور منتشر شده اعلام کرد «با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر اهدای اینترنت رایگان یک‌ساله به خبرنگاران، مدیران مسئول محترم رسانه‌هایی که در حال فعالیت هستند (فعال بودن رسانه‌های برخط و نظم در انتشار بالای 50درصد برای رسانه‌های مکتوب) می‌توانند اسامی خبرنگاران خود را برای دریافت اینترنت رایگان ثبت کنند.

بر این اساس مدیران مسئول محترم تا پایان مرداد ماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه جامع رسانه‌های کشور به‌نشانی e-rasaneh.ir و ورود به پنل کاربری خود، نسبت به تکمیل یا ویرایش فرم درخواست اینترنت رایگان خبرنگاران بر اساس «اولویت» اقدام کنند. اسامی اعلامی از سوی هر رسانه، پس از ارسال به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با هدف شفاف‌سازی، منتشر خواهد شد.

همچنین خبرنگاران اعلامی باید مالک شماره تلفن همراه درج‌شده در لیست تکمیل‌شده باشند و مسئولیت اسامی افرادی که در لیست‌های اعلامی هر رسانه به‌عنوان «خبرنگار» درج شده با مدیر مسئول است.

همچنین خبرنگارانی که به‌صورت آزاد فعالیت می‌کنند، می‌توانند در بخش «خبرنگاران» سامانه جامع رسانه‌ها، ثبت‌نام کنند تا پس از بررسی اداره خبرنگاران، فهرست اسامی ایشان نیز برای اقدام به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال شود.

بدیهی است فهرست ارسالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با فهرست مندرج در سامانه جامع رسانه‌های کشور، تطبیق داده خواهد شد و با توجه به مرجعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص احراز هویت خبرنگاران و اصحاب رسانه، اسامی افراد خارج از لیست اعلامی، مورد تأیید این وزارتخانه نخواهد بود».

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

فرش قرمز روحانی رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه برای تاجگردون/ استقبال یاران روحانی و وزرا از تاجگردون/اثاث کشی تاجگردون و پیشنهادهای داده شداز این سوی میدان بهارستان به آنسوی میدان بهارستان و یا از بهارستان به پاستور/در روز های آینده حلقه‌های تاجگردون در برخی استانها شکسته می شود/شبکه های تاجگردون زیر ذره بین نهاد های امنیتی رصد می شود/مجلس یازدهم مجلسی انقلابی با کسی تعارف ندارد/ مجلس مرداد ماه در انتظار روحانی/کابینه دولت بر لبه تیغ/هر وزیری که در این مجلس استیضاح شود باید با پاستور خداحافظی کند/ روحانی زیر تيغ بهارستان نشینان/چرا وزرای نیرو و نفت در کمیسیون انرژی ١٧مرداد حضور پیدا نکردند؟ کرونا فقط مختص این دو وزیر است؟/ وقت کشی وزیر نفت برای کمیسیون انرژی/دیدار برخی از کارشناسان ارشد و مدیران صنعت نفت با برخی از اعضای کمیسیون انرژی در لابی پارلمان طرح مشکلات در حوزه های نیروی انسانی و انتصابات رانتی/استیضاح دژپسند وزیر اقتصاد و و دارایی در مجلس کلید خورد/هفته آینده حضور همتی رئیس بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی در خصوص آشفته بازار ارز و حضور شریعتمداری وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی در خصوص عملکرد وزارت کار سامان دهی حقوق شرکت ها شستا صندوق بازنشستگی،بیکاری کارگران در خصوص کرونا/کرونایی های مجلس معرفی شدند/تست١٠٠نماینده مثبت شد!