تازه های خبری :
کد خبر: ۴۷۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
اصلاح‌طلبان که از ریزش آرای خود نگران‌اند، به بهانه نبود انتخابات آزاد، بر طبل تحریم و پایین آمدن مشارکت می‌کوبند در حالی‌که سابقه فعالیت انتخاباتی‌شان نشان می‌دهد که در‌نهایت با یک لیست انتخاباتی پُر و پیمان در عرصه حاضر خواهند شد.

به گزارش آرانیوز؛ محمدعلی سافلی: این روزها نحوه حضور یا عدم شرکت اصلاح‌طلبان در رقابت‌های مجلس یازدهم، موضوعی است که نقل محافل درونی این جریان شده و به گفته تاج‌زاده، اختلاف درباره انتخابات در هیچ‌دوره‌ای بین اصلاح‌طلبان در این حد بالا نبوده است.

طیف تندروی این جریان به شرکت نکردن در انتخابات به بهانه ردصلاحیت‌ها دامن می‌زند، طرحی که مصطفی تاج‌زاده و سعید حجاریان بیش از همه آن را مطرح کردند اما اکثریت این جریان تاحدود زیادی با نظر تندورها برای تحریم انتخابات مخالف است. 

بیشتر بخوانید

یکی دیگر از بحث‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان، دمیدن در آتش "مشارکت پایین مردمی در انتخابات" است. آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت در مصاحبه‌ای گفته "طبق نظرسنجی‌هایی که شنیدم، جسته‌گریخته درصد مشارکت پایین است. در واقع میل به مشارکت پایین آمده...". 

به تازگی علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت هم به صف مخالفانِ حضور بی‌قید و شرط در انتخابات پیوسته و در مصاحبه‌ای چنین اظهار داشته "مردم می‌گویند وقتی محصول رأی‌شان را ندیده‌اند چرا باید در انتخابات شرکت کنند؟ ما به این حرف مردم توجه داریم به همین دلیل است که فعلا نمی‌توانیم بگوییم در مورد حضور یا عدم‌حضور در انتخابات به تصمیم قطعی رسیده‌ایم. تصمیم قطعی ما در بحث انتخابات منوط به این است که آنهایی که انتخابات را بلااثر کردند باید شرایطی را فراهم کنند که مردم تفاوت را احساس کنند و نتیجه حضورشان پای صندوق‌های رأی را ببینند."

ندیده شدن محصول و نتیجه انتخابات‌ها سخن درستی است که از زبان دبیرکل حزب اراده ملت بیان شده؛ چراکه در انتخابات سال 94 مجلس، ریاست‌جمهوری سال 96 و شوراهای شهر، کاندیداها با انبوهی از وعده و وعید روی کار آمدند. به‌ویژه در انتخابات ریاست‌جمهوری که اصلاح‌طلبان بزرگ‌ترین حامی حسن روحانی بودند، شرایط اقتصادی و بین‌المللی ایران به‌مراتب دشوارتر از 4 سال اول دولت وی شد اما اصلاح‌طلبان تنها به بی‌حاصلی رای مردم اشاره می‌کند و نمی‌گویند که دلیل احتمال پایین آمدن مشارکت مردم، عملکرد ضعیف نمایندگان جریان اصلاحات در مجلس، دولت و شورای شهر است نه نهادهای ناظر انتخاباتی. 

 
اگر سال 98، در انتخابات مجلس با کاهش نرخ مشارکت روبه‌رو باشیم، قطعا به عملکرد ضعیف اصلاح طلبان در مجلس برمی‌گردد نه نظارت استصوابی شورای نگهبان. مثال آن هم انتخابات سال 81 شورای شهر دوم است که به‌رغم حضور همه گروه‌ها و دسته‌جات حتی لیست ملی-مذهبی‌ها و نهضت آزادی، نرخ مشارکت به زیر 50 درصد آمد.
 
 

تمام بیش از 40 انتخاباتی که در جمهوری اسلامی برگزار شده، نرخ مشارکت مردم حضور فعال آنها را نشان می‌دهد و پرشکوه بودن انتخابات ربطی به عملکرد نهادهای نظارتی و یا کاندیداتوری اصلاح طلبان ندارد. برعکس، آنچه ممکن است مشارکت اجتماعی را در عرصه انتخابات پایین بیارود، عملکرد ضعیف منتخبان دور قبلی است. 

مثال آن هم انتخابات سال 81 شورای شهر دوم است که به‌رغم حضور همه گروه‌ها و دسته‌جات حتی لیست ملی-مذهبی‌ها و نهضت آزادی، نرخ مشارکت به زیر 50 درصد آمد و پیروز قاطع آن انتخابات در تهران، اصولگرایان بودند. در واقع بلااثر شدن انتخابات، تقصیر عملکرد افراد حاضر در قدرت است!

عملکرد ضعیف نیروهای جریان اصلاح‌طلب در مجلس و فراکسیون امید و همچنین شورای شهر تهران که منجر به انتخاب سه شهردار در عرض کمتر از دو سال شد و اکثریت شهروندان را از عملکرد شهرداری تهران ناراضی کرد، احتمال بازماندن آنها از بهارستان را جدی کرده است و یکی از انتقادات اصلی که اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته به خودشان داشتند، عدم نظارت بر عملکرد منتخبانشان در مجلس و شورای شهر بود.

امری که عارف نیز بر آن معترف است و در دیدار با اعضای دفتر سیاسی حزب ندای ایرانیان گفته بود "تاکنون هم شورای عالی اصلاح طلبان نظارت جدی بر عملکرد شورای اسلامی کلانشهرها و فراکسیون امید نداشته است." شکوری‌راد هم اگرچه این موضوع را قبول دارد ولی بهانه‌اش فراهم نبودن شرایط است!!: "من در این زمینه اشتباه، کوتاهی و کم‌کاری اصلاح‌طلبان را می‌پذیرم اما این بدان معنا نیست که نمی‌خواستند این کار را بکنند. واقعا شرایط برای کنشگری سیاسی در ایران دشوار است. ما حزبی تشکیل داده‌ایم تا کنشگر سیاسی باشیم اما شرایط برای ما هم هموار نیست!!..."

بنظر می‌رسد اصلاح‌طلبان که برای انتخابات امسال هنوز به جمع‌بندی نرسیده و از ریزش آراء خود نگران‌اند، به بهانه نبود انتخابات آزاد، بر طبل شرکت نکردن و پایین آمدن مشارکت می‌کوبند در حالی‌که سابقه فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان نشان می‌دهد به‌رغم همه مخالفت‌ها با شرکت نکردن، دست آخر با یک لیست انتخاباتی پُر و پیمان در عرصه حاضر می‌شوند. 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

برگزاری نیم ساعته جلسه غیر علنی پارلمان در صبح امروز/دستور کار امروز مجلس انتخاب رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی با پیشنهاد هیئت رئیسه دراجرای تبصره (۱) ماده (۴۴) آیین نامه داخلی مجلس/گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح تبصره ۱ ماده قانون آیین نامه داخلی مجلس/انتخاب اعضای هیات نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان/گزارش کمیسیون اقتصاد طرح دو فوریتی طرح اصلاح ماده (۵۴)مکرر مالیات های مستقیم/انتخاب یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی به عنوان ناظر در مجمع صندوق تامین خسارت های بدنی/انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس به عنوان ناظر در شورای پول واعتبار/انتخاب دونفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس به عنوان ناظر در هیات امنا صندوق توسعه ملی/انتخاب۳ از اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه و محاسبات مجلس وصنایع و معادن به عنوان ناظر در شورای رقابت/بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در مورد تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال در اجرای بند ماده (۴۰) آیین نامه داخلی مجلس

آزمونی بزرگ در انتظار مجلس یازدهم/شمارش معکوس برای ریاست دیوان محاسبات کشور/هفته آینده روزهای سرنوشت ساز و امتحانی بزرگ و حساس در انتظار بهارستان نشینان، برای میدان ونک خیابان برزیل، دیوان محاسبات کل کشور رقم می خورد/بر اساس تبصره ٢ماده١۵ قانون طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شرط لازم برای ریاست دیوان محاسبات باید٢٠ سال سابقه کار داشته باشد/یاران احمدی‌نژاد، لطف الله فروزند و مهرداد بذرپاش با این آیین نامه حذف می شوند/فرش قرمز پارلمان برای ۴ گزینه برای ریاست دیوان و ۴ گزینه برای دادستان دیوان محاسبات کل کشور در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح هستند/نائب رئیس کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس گفت:گزینه ریاست و دادستانی دیوان محاسبات روی میز کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان/پاسدار بیت المال در دیوان محاسبات چه کسی خواهد بود؟/هر رآی نمایندگان مهری بر تایید یا رد فساد ستیزی پارلمان/٢٠سال سابقه کار یکی ار شروط انتخاب رئیس دیوان محاسبات خواهد بود/ عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور و شجاعی دادستان دیوان با ساختمان دیوان محاسبات کل کشور خداحافظی می کنند؟/مارتن بزرگ برای دیوان محاسبات کل کشور/رایزنی‌ها در راهروهای پارلمان ادامه دارد/خبرنگاران آرانیوز تا انتخاب رئیس دیوان محاسبات تمامی گزینه و رایزنی ها به صورت مخصوص رصد می کنند تا به افکار عمومی اطلاع رسانی کنیم/گزینه‌های دیوان محاسبات کل کشور شنبه صبح ٢٨ تیرماه روی پیشخوان آرانیوز منتشر می شود