تازه های خبری :
کد خبر: ۴۴۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
بندرعباس - مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از اجرای ۱۳ سال طرح نوروزی ساماندهی و تسهیل سفرهای دریایی بدون تلفات انسانی در پایتخت دریایی کشور خبر داد.

۱۳ سال اجرای طرح نوروزی دریایی بدون تلفات انسانی در هرمزگان

اله مراد عفیفی پور در آئین تجلیل و تکریم ۲۰۰ نفر از خادمان سفرهای دریایی نوروز ۹۸ که به میزبانی بندر شهید رجایی و با حضور معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، اظهار داشت: گردش مالی و منابع مالی که در بحث سفرها و گردشگری دریایی صرف می‌شود، بسیار بالاست و باید برای استفاده حداکثری از این پتانسیل‌ها بیشتر کار کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان بنادر برای تحقق شعار سال «رونق تولید»، افزود: رونق تولید خدمات گردشگری دریایی یکی از نیازهای ضروری اقتصاد کشور و گامی مهم برای پاسخگویی به نیاز هموطنان است که در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم.

عفیفی پور در تشریح عملکرد اداره کل بنادر و دریانوردی در اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۹۸ تصریح کرد: این طرح از ۲۵ اسفند ۹۷ آغاز تا ۱۵ فروردین ۹۸ فعالیت داشت و اقدامات متعددی نیز چندین ماه قبل از شروع طرح صورت گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: برگزاری رزمایش بزرگ جستجو و نجات دریایی و اطفای حریق، آموزش مهمانداران، فرماندهان و خدمه شناورها، دوره‌های رادار، بروز رسانی علمی و مهارتی خدمه شناورهای مسافری و مهمانداران، توجیه و اعزام بازرسان ایمنی به بنادر، استفاده از مهمانداران آقا و خانم بر روی شناورهای مسافری و لندیگکرافت ها از جمله اقدامات انجام شده بود.

وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار آقایان مهماندار روی شناورهای لندینگ کرافت مستقر شدند که همانند نقشتأثیرگذار مهمانداران خانم روی شناورهای مسافری، این اقدام در تأمین ایمنی عملیات جابجایی خودروهای مهمانان نوروزی و انضباط بخشی به این ترددها تأثیر مثبتی داشت.

عفیفی پور اظهار داشت: به منظور تکمیل ظرفیت‌های گردشگری دریایی، پروژه احداث زیرساخت‌های اسکله‌های تفریحی در هفت نقطه گردشگری از جزیره قشم به انجام رسید که باعث استقبال چشمگیر هموطنان برای تجربه کردن گشت‌های تفریحی در جنگل‌های حرا شد.

وی اضافه کرد: بازدید وزیر راه و شهرسازی از اسکله گردشگری و افتتاح رسمی طرح تسهیل سفرهای دریایی، دیدار چهره به چهره با مهمانان نوروزی، ارائه خدمات جستجو و نجات به شناورهای مسافری و گردشگران دریایی توسط هفت فروند شناور ناجی، ۲۴ تیم همیار ناجی در طول اجرای طرح، استقرار ۲۱ تیم غواصی در بنادر و مناطق گردشگری و جلوگیری از تردد شناورهای غیرمجاز با همکاری دریابانی از دیگر اقدامات انجام شده بود.

این مقام مسئول گفت: ارائه خدمات ۲۴ ساعته به مسافران در پایانه‌های دریایی به ویژه بنادر پل، لافت، چارک و آفتاب، کنترل و پایش مستمر مسیرهای دریایی، همراهی مردم بومی در جمع آوری زباله از خورهای گردشگری، اهدای جلیقه نجات به مهمانان نوروزی، اسکان ۵۰ خانواده از مهمانان نوروزی در شهرک شهید باهنر بندرعباس به دلیل شرایط نامساعد جوی اقدامات دیگری بود که در ایام نوروز صورت گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: طی ایام نوروزی امسال، تعداد ۱۱۹ شناور با ظرفیت ۵ هزار و ۹۶۱ صندلی و حمل درجای دو هزار و ۸۸۰ دستگاه خودرو به مسافران و گردشگران نوروزی خدمات رسانی کردند.

وی اضافه کرد: در دوره زمانی بیست روزه طرح نوروزی، سه میلیون و ۷۹۲ هزار نفر سفر دریایی و جابجایی ۹۵۸ هزار نفر گردشگر در استان هرمزگان به ثبت رسید که در بخش تعداد سفرها، ۱۰.۸ درصد و در بخش گردشگری دریایی رشد ۱۴.۹ درصدی داشته‌ایم. علاوه بر این، ۵۹۲ هزار دستگاه خودرو نیز از طریق شناورهای لندینگ کرافت ترابری شد که درهمسنجی با مدت مشابه سال گذشته رشد شش دهم درصدی را شاهد بودیم.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: طی این مدت، ۱۳ مورد شرایط اضطرار پیش آمد که خوشبختانه به ۱۷۵ نفر دریانورد و مسافر و گردشگر مضطر، توسط شناورهای ناجی و تیم‌های مردمی همیار ناجی به خوبی خدمات رسانی شد.

وی در پایان با اشاره به نقش بی بدیل رسانه‌ها در فرهنگسازی ایمنی سفرهای دریایی تصریح کرد: از خدمه شناورهای مسافری و لندینگ کرافت ها و تعاونی‌های مسافری و گردشگری که ۲۴ ساعته خدمات مناسبی را به هموطنان در مسیرهای داخلی و گردشگران و مسافران در مسیرهای بین المللی ارائه کردند، همچنین حضور فعال رسانه‌ها به خصوص در ایام تعطیلی روزنامه‌ها، فعالیت خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی و همچنین اداره کل هواشناسی هرمزگان تشکر می‌کنم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار