تازه های خبری :
کد خبر: ۴۴۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
مطهرنیا کارشناس مسائل منطقه‌ای معتقد است که سفر روحانی به عراق تلاش‌های آمریکا برای به انزوا کشاندن ایران را خنثی کرد.

به گزارش آرانیوز، «مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی درباره سفر حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان به عراق اظهار داشت: دولت دوازدهم باتوجه به جریان برجام و مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای ناشی از آن در دستگاه دیپلماسی، درگیر روندها و کلان‌روندهایی بود که متوجه اثرات برجام و خروج آمریکا از برجام بوده است و سفر روحانی به عراق می‌تواند بازگشایی دور جدیدی از حرکت‌های وزارت امور خارجه در ارتباط با مسائل منطقه محسوب شود.

وی افزود: توافق‌نامه‌های متفاوتی که در ارتباط با مسائل زیست‌محیطی، اقتصادی و همکاری‌های سیاسی بین دو دولت ایران و عراق  منعقد شده، مهم است  چراکه تلاش‌های آمریکا برای به انزوا کشاندن ایران را خنثی کرد.

این کارشناس مسائل منطقه‌ای گفت: یکی دیگر از بخش‌های مهم این سفر قبول دیدار حجت‌الاسلام روحانی و تیم همراه توسط آیت‌الله سیستانی بود. این دیدار حاوی پیام‌های خاصی از منظر حوزه علمیه نجف و مرجعیت شیعه در نجف بود لذا باید گفت که دستاوردهای گوناگونی در این زمینه قابل ردیابی است و در مجموع این سفر تنها توانست گوشه‌هایی از تلاش دولت برای کاهش فشارهای درونی و بیرونی در عرصه سیاست خارجی را مورد عنایت قرار دهد و آیا اینکه دولت خواهد توانست در آینده با توجه به این سفر فشار بین‌المللی ناشی از تلاش برای محاصره‌ منطقه‌ای ایران را کاهش دهد، خود مسئله‌ای است که باید در آینده و با توجه به سال داغ 1398 منتظر آن بود.

وی همچنین عنوان کرد: نخست وزیر عراق و مسئولان حاکم بر ساختار قدرت عراق، خواهان آن هستند که عراق نقش فعال‌تری را به‌ویژه در حوزه اقتصاد منطقه‌ای ایفا کند. اگرچه عراق به‌عنوان یک کشور پر از بحران از منظر تهران محسوب می‌شود، اما اکنون ارزش پول ملی عراق بالاتر از ارزش پول ملی ایران به‌عنوان یک کشور دارای تاریخ و تمدن طولانی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مطهرنیا در پایان عنوان کرد: آمریکا با مبادلات امنیتی و اقتصادی که با دولت عراق دارد، اهرم‌های فشار قابل توجهی را هم در عراق از آن خود کرده است، لذا باید این شاخصه و مؤلفه محدودکننده روابط تهران ــ بغداد را نیز مورد نظر قرار دارد لذا حفظ وضع موجود و اندک گسترشی در این ارتباط خود امری قابل قبول است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار