تازه های خبری :
کد خبر: ۴۴۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
انتخبات مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار خواهد شد که به احتمال فراوان قانون جدید انتخابات که در حال بررسی توسط خود نمایندگان ملت در پارلمان است اجرایی خواهد شد.
به گزارش آرانیوز، یکی از مهمترین دغدغه های بسیاری از فعالین سیاسی در کشور اعم از نمایندگان و برخی مسئولین و سیاسیون این بوده که دیگر یک نماینده نتواند بیش از سه دوره در مجلس حضور پیدا کند تا شاهد حضور جوانتر ها در خانه ملت باشیم.

به گزارش افکارنیوز، مخالفین این طرح اما معتقدند که نماینده ای که چندین دوره در مجلس بوده تجربه بسیار خوبی از قانون گذاری دارد و باید از وی باز هم استفاده کرد.
این در حالی است که کولیوند از نمایندگان مجلس درباره آخرین وضعیت لایحه قانون جامع انتخابات می گوید : لایحه قانون جامع انتخابات در اختیار کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس قرار گرفته و باید کارگروهی برای آن تشکیل شود و بررسی را آغاز کرد.

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس صرفا در مورد قانون انتخابات مجلس است اما لایحه جامع قانون انتخابات شامل قوانین انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، شوراها و بخش اجرائی انتخابات خبرگان رهبری می‌شود که بررسی آن زمان بر است.

وی افزود: ممنوعیت کاندیداتوری نمایندگانی که 3 دوره متوالی در مجلس بوده‌اند به همراه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات به شورای نگهبان می‌رود.

کولیوند با اشاره به ممنوعیت کاندیداتوری نمایندگانی که 3 دوره متوالی در مجلس بوده‌اند، ادامه داد: ارزیابی من این است که الحاقیه صحن ابهاماتی دارد، برای مثال نمایندگانی که یک سال نماینده بوده‌اند سپس سفیر یا وزیر شده اند، آیا یک دوره کامل در مجلس بوده‌اند یا خیر؟ از طرف دیگر نماینده‌ای که میان دوره‌ای به مجلس آمده نیز یک دوره برایش محسوب می‌شود یا خیر؟ به نظرم این الحاقیه باید در کمیسیون بررسی می‌شد اما از آنجایی که در صحن رای آورده، شورای نگهبان باید نظر بدهد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات به یازدهمین دوره انتخابات مجلس برسد که برای این مهم باید نهایتا تا 2 تیرماه 98 تکلیف این طرح مشخص شود، یعنی 6 ماه قبل از ثبت نام کاندیداها برای انتخابات که استعفاها که شروع می‌شود.

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کارگروه بررسی لایحه جامع انتخابات که بیش از 160 ماده است به انتخابات سال جاری نمی رسد، در لایحه دولت به استانی شدن انتخابات مجلس اشاره نشده است.

به نظر می رسد به احتمال فراوان انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی با این قانون جدید همراه خواهد بود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار