تازه های خبری :
کد خبر: ۴۲۶۳۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان:
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان عنوان کرد: کمبود بارش در پاییز و پیش بینی کمبود بارش در زمستان باعث تشدید محدودیت های آبی در استان شده است.
هوشنگ ملایی در هشتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب که با حضور استاندار هرمزگان و دیگر مسئولان استانی انجام شد بیان کرد: در ۲۱ ماه گذشته هیچگونه بارش تاثیر گذاری در حوزه آبریز سد های استان نداشته که این امر مشکلات زیادی را به همراه داشته است.

وی در ادامه اظهار کرد: در صورت بارش مناسب در فصل زمستان و وجود آب در مخزن سدهای استقلال، شمیل ، نیان و آبگیری سد سرنی میتوان به تابستانی با تنش کمتر امیدوار بود.

این مقام مسئول با ارائه گزارشی از شرایط و وضعیت منابع آب های زیر زمینی استان هرمزگان گفت: با توجه به وجود ۵۴ دشت ممنوعه در استان همچنین شرایط بحرانی دشت میناب توانستیم بعد از چهار دهه انتقال آب از میناب به بندرعباس را متوقف کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در ادامه افزود: تعداد ۱۲ هزار و ۳۳۲ چاه، چشمه و قنات در بندرعباس، میناب و خمیر وجود دارد که غالب انها غیر قابل بهره برداری هستند.

ملایی با تاکید بر اینکه تعداد چاه ها تنها در استان طی ۴۵ سال اخیر به ۲۳ هزار عدد رسیده تصریح کرد: افزایش ۱۹۰ درصدی شوری آبخوان این بحران را برای ما پر رنگتر می کند.

وی در ادامه در خصوص اعلام بارندگی در استان اعلام کرد: کاهش بارندگی سال آبی ۹۶-۹۷ استان هرمزگان نسبت به دوره دراز مدت منفی ۹۵ درصد و کاهش بارندگی حوزه های آبریز سدهای استان نسبت به بلند مدت منفی ۹۲ درصد بوده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان درباره تغییرات حجم جریانهای سطحی سالانه استان گفت: در میزان جریان های سطحی سالانه نیز با ۶۵ درصد کاهش رو به رو هستیم.

این مقام مسئول در یاداوری منابع تامین آب شرب شهرهای بندرعباس و بندر خمیر نیز عنوان کرد: در حال حاضر با میزان تولید هزار و ۵۸۰ لیتر برثانیه آب بندرعباس و خمیر از چاههای زیر دست سد  نیان، چاههای حاشیه سد شمیل، چاه قنات سد شمیل و سیستم جمع آوری نشت آب سد شمیل تامین می شود.

ملایی در بخش دیگری از این نشست در خصوص چاه های فاقد پروانه استان و بررسی موضوع نحوه پلمپ و انسداد چاهها بیان کرد: چاه هایی هستند که قبل از سال ۸۵ حفر شده اند که در آمار وزارت نیرو وجود دارند و براساس قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه (مصوب سال ۸۹ مجلس) مشمول پروانه هستند.

وی افزود: آمار این چاه ها در استان هرمزگان ۴۰۰۴ حلقه است که ۲۰۹۳حلقه از این چاهها تا کنون شناسایی و تشکیل پرونده انجام شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در ۷۲۱حلقه از چاهها وضعیت اراضی نامشخص است که، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی بایستی تعیین تکلیف نمایند همچنین اراضی تحت پوشش۳۰۴ حلقه از چاهها ( به وسعت ۱۸۲۱ هکتار) اراضی ملی اعلام شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در مورد چاه های فرم پنج تشریح کرد: آمار این چاه ها در استان هرمزگان ۴۳۰۱ حلقه است، تعدادکل پرونده فرم۵ برابر ۴۳۰۱ فقره بوده که ۹۵۶ فقره مختومه شده و باقیمانده ۳۳۴۵ فقره میباشد و از این تعداد ۴۵۹ فقره توسط کمیسیون آب زیرزمینی با حضور قاضی ، به فرم یک  اعاده شده اند و مشمول دریافت مجوز شده اند.

ملایی یادآور شد: عملکرد تعیین تکلیف چاه های فرم ۵ در کل استان، کمیسیون آب زیر زمینی با حضور قاضی دارای رای صادره قاضی کمیسیون ۴۰ درصد مبنی بر اعاده به فرم یک و۶۰ درصد مبنی بر رد اعتراض است.

وی با اشاره به انسداد ۱۰۷ چاه و پلمپ ۹۷۸ در سال ۹۷ اظهارداشت: پرونده های زیادی به بخش قضایی برای تعیین تکلیف فرستاده شده است که تاکنون تعداد کل احکام و دستورات قضائی اخذ شده  تا پایان آبان ماه سال جاری هزار و ۵۸۷ فقره بوده است.

این مقام مسئول در ادامه این جلسه و بررسی سومین دستورالعمل که ارائه برنامه منابع و مصارف آب سد جگین و بررسی درخواست فرمانداری جاسک در خصوص تامین آب اراضی شبکه آبیاری جگین بود مطرح کرد: برنامه تامین آب شرب از سد جگین در سال آبی ۹۸-۹۷ در حوزه آب شرب از سد جگین ۳ میلیون مترمکعب، میزان آب کشاورزی ۵۰ میلیون مترمکعب و میزان تبخیر سالیانه ۱۹ میلیون مترمکعب است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با تاکید بر اتمام و تکمیل تصفیه خانه شهر میناب در راستای تامین آب شرب مردم این شهر بیان کرد: نیاز مصرفی شهر میناب ۲۰۰ لیتر بر ثانیه است که بر اساس پیش بینی ها با اتمام تصفیه خانه میناب و رفع کمبود بودجه هزار میلیارد ریالی این برنامه محقق شود.

ملایی در پایان عنوان کرد: بخشی از سد سرنی برای آبگیری در صورت بارش اماده انتقال آب است که میتوان بسیاری از مشکلات آبی شهر میناب را رفع کرد.

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد جلسه ای با حضور برخی از اعضای این شورا با استاندار هرمزگان تشکیل و در خصوص برخی از مشکلات مشترک بین دستگاهی تصمیمات لازم اتخاذ شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار