تازه های خبری :
کد خبر: ۴۰۲۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۳
قانون منع به کارگیری بازنشستگان که به تصویب مجلس رسیده نشان می دهد حتی شهردار تهران نیز با سمت خود باید خداحافظی کند.
به گزارش اختصاصی آرانیوز، قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در اردیبهشت ماه سال 95 به‌تصویب مجلس رسید و بعد از آن 2 مرتبه در سال 96 و 97 توسط نمایندگان مجلس اصلاح شد، از زمان تصویب این قانون تا به الان مهم‌ترین چالشی که درباره آن وجود داشته بحث تبصره یک ماده واحده این قانون است که بازنشستگانی را که به‌واسطه انتصاب یا انتخاب در یکی از سمت‌های یاد شده در ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازان آنها به‌کارگیری می‌شوند از شمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، مستثنا می‌کند. در 2 دوره اصلاح این قانون، بندهای «د» و «ه» ماده 71 قانون خدمات کشوری که مربوط به استانداران، سفرا و معاونان وزرا بود حذف شده است و طبق بندهای «الف، ب، ج» این ماده شاغلان سیاسی رده‌های بالاتر را در بر می‌گیرد.

از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس در جریان بررسی پیشنهاد اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان به این ابهام که آیا شهرداری شامل ماده 5 قانون خدمات کشوری که در ماده واحده این مصوبه به آن اشاره شده، می‌شود یا خیر گفته شهرداری شامل این ماده است و قابل مستثنا شدن نیست.

همچنین نعمتی از اعضای هیات رئیسه مجلس نیز در خصوص ادامه کار افشانی در شهرداری تهران بیان داشتهاین قانون هیچ استثنایی ندارد و مدیران در برابر این قانون یکسان هستند. نماینده مردم تهران گفت: طبق این قانون به‌جز مدیرانی که مشخص شده‌اند، دیگران باید بازنشسته شوند.

وی افزود: قانون در این باره مشخص است، بنابراین بنده فکر می‌کنم در صورت ارسال استفساریه شهرداری یا شورای شهر تهران جواب مجلس این خواهد بود که افشانی باید بازنشسته شود.

همچنین داریوش قنبری که معاون پارلمانی شهردار تهران است درباره ادامه حضور افشانی در سمت شهردار تهران اظهار داشت: بزودی استفساریه را به مجلس می‌فرستیم و باید ببینیم جایگاه شهردار مانند اعضای کابینه دولت هست یا خیر.

وی افزود: استفساریه ما آماده است اما هنوز آن را به مجلس ارائه نداده‌ایم. ما منتظریم اصلاحیه این قانون که بتازگی به‌تصویب مجلس رسیده به‌صورت قطعی از سوی شورای نگهبان تعیین تکلیف شود و پس از آن استفساریه را به مجلس بفرستیم.

قنبری تصریح کرد: یکی از برنامه‌ها و راهکارهای ما این بود که از بخش «اجازات خاصه رهبری» استفاده کنیم که در آخرین اصلاحات این بخش از قانون حذف شد.

معاون شهردار تهران گفت: با توجه به اصلاحات جدید، ما هفته آینده یا پس از تعطیلات دوم تابستانی مجلس استفساریه خودمان را به مجلس خواهیم فرستاد. استفساریه ما طرح این پرسش نیست که آیا این قانون شامل شهردار تهران است یا نه، استفساریه به این شکل خواهد بود که آیا شهردار تهران با توجه به حضورش در کابینه دولت، جایگاهش مانند وزرا و معاونان رئیس‌جمهور مستثناست یا خیر که ما فکر می‌کنیم از آنجا که شهردار تهران عضو کابینه است باید شامل این استثنائات شود و در نهایت به‌نظر می‌رسد با وجود آخرین اصلاحات قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، هنوز تکلیف شهردار تهران در این قانون مشخص نیست و باید تا آخرین لحظه رأی‌گیری مجلس درباره استفساریه شهرداری صبر کرد.

باید منتظر ماند و دید مجلس چه جوابی به استفساریه شهرداری تهران خواهد داد و آیا افشانی از شهرداری تهران خواهد رفت.

تکلیف 2724 کارمند شهرداری که حقوق می گرفتند اما اداره نمی آمدند مشخص شد

محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران اسفندماه سال گذشته از کارمندانی در شهرداری تهران خبر داده بود که در شهرداری تهران حضور ندارند، ولی حقوق می‌گیرند.

 به گفته معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران  این افراد 2724 نفر کارمند در شهرداری تهران بودند که از دوره قبل مدیریت شهری وجود داشتند که کارت حضور و غیاب نمی‌زدند، اما حقوق کامل می‌گرفتند.

وی ادامه داد: با اقداماتی که انجام شد، در حال حاضر تعداد این افراد به 216 نفر رسیده‌اند. 

این‌ها نیز شامل افرادی هستند که به بیماری صعب‌العلاج یا خاص مبتلا هستند و امکان حضور ندارند. 

همچنین افرادی که به‌عنوان «نگهبان» برخی اماکن متعلق به شهرداری تهران هستند و نصب دستگاه برایشان به صرفه نیست، در این دسته افراد قرار می‌گیرند.

برای تعیین تکلیف این افراد، عملکرد آن‌ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. اگر این افراد در سر کار خود حاضر شده باشند و تخلف انضباطی نداشته باشند، با افتخار به همکاری با آن‌ها ادامه خواهیم داد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بهار انتخاباتی که با آفت های رسانه ای سعی در تخریب ثمره آن دارند/به فضل الهی اسماعیل جلیلی با اقتدار به عرصه انتخابات مجلس دوره یازدهم شرکت می‌کند/اهتزاز پرچم کاندیداتوری اسماعیل جلیلی بر فراز مسجد سلیمان، لالی، اندیکا هفتگل/پرونده برخی رسانه‌های معاند در استان و شهرستانها که درصدد تخریب جلیلی می‌باشند روی میز دادستان/دلسردی مردم نسبت به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک خیانت به کشور و آرمان‌های امام راحل و مقام معظم رهبری است/استقبال فرهیختگان، خانواده معظم شهدا، جانبازان، مدافعین حرم و مردم ولایتمدار لالی،اندیکا از جلیلی برای ورود به انتخابات مجلس دوره یازدهم/رمزگشایی از یک تخریب از یک جریان خاص زیر ذره بین مراجع قضایی در حال رصد است/حضور جلیلی چهره محبوب مردمی لرزه بر اندام رقبای این دوره مجلس خواهد انداخت/شهر اولین ها و اثر انگشت های طلائی مردم مسجد سلیمان، اندیکا، لالی، هفتگل برای اسماعیل جلیلی محفوظ است

آخرین اخبار