به گزارش آرانیوز، در بخشی از این نشست، بیژن مقدم، روزنامه نگار پیش کسوت و سردبیر سایت الف شروع به سخن کرد و گفت: مسئله با این سوال آغاز می شود که چرا روابط عمومی ها روزهای سختی را پشت سر می گذارند و مسئولیت روابط عمومی ها از این جهت سخت شده است. اولین موضوع، پدیده انباشت مسئله است. در گذشته با تک مسئله ها مواجه بودیم. مثلا قیمت مرغ گران می شد، وارداتی می کردند و قیمت ارزان می شد.  اما امروز با مجموعه ای از مسایل مواجهیم که حل کردن آنها بسیار سخت شده است .
 
نکته بعدی غافلگیری درباره شبکه فعال مجازی است. غافلگیر شده ایم و مقهور او هستیم. میل جامعه به شفاف سازی در مقابل میل دستگاه ها به پنهان کاری است. آنها علاقمند به شفافیت نیستند. لذاست که ناتوانی در مدیریت و اقناع افکار عمومی را در روابط عمومی ها می بینیم. نهایت هنر را باید در اقناع به کار گیریم. شاید بتوانیم افکار عمومی را قانع کنیم نه اینکه به ابهامات اضافه کنیم.

او ادامه داد: ضعف در انعکاس خبر خوب و غلبه افکار بد در شبکه رسانه ای کشور را شاهدیم. ذات ژورنالیسم میل به خبر بد است که بخشی مربوط به آموزه های ژورنالیسم غربی است. به همین دلیل در انعکاس خبر خوب، شکار آن و فهم خبر خوب دچار مشکل هستیم. نکته بعدی شعارهایی است که داده می‌شود بدون آنکه لوازم آن مهیا کنیم .

در حوزه رسانه، دولت وفضای  روشنفکری شعار می دهیم.« هر شهروند یک خبرنگار»، طبیعی است بدون آموزش قواعد حرفه ای ، اخلاق و حقوق، ابزار به کار گرفته می شود و جامعه به سمت آشفته بازار فضای مجازی می رود.   رسانه‌های رسمی ومطبوعات  ما در دهه های قبل ،از  ویژگی تخصص گرایی، آموزش، طی کردن مراحل و یادگرفتن اخلاق، حقوق و... برخوردار بودند . 

مقدم به آسیب های نظریه شهروند-خبرنگار پرداخت و گفت: وقتی می گوییم هر شهروند یک خبرنگار، یعنی همه می توانند خبرنگار باشند در حالی که هیچ آموزشی ندیده اند. اخباری که منتشر می شود منبع ندارد، چون اصلا آموزش وجود نداشته است. اطلاعات ناقص است. معمولا بی شناسنامه و بی هویت هستند. شبکه هایی  هستند که دنبال شفافیت هستند و شعار شفافیت سر میدهند ،اما کسی حاضر نیست بگوید مالک آن من هستم و پاسخگو خواهم بود.

تغییر ذائقه مخاطب در این شبکه ها به بدترین شکل صورت گرفته است. اقبال به روزنامه خوانی و کتاب از بین رفته چون شبکه های اجتماعی مخاطب را سطحی کرده و حوصله را از همه گرفته است. یک مطلب در صفحه موبایل بسیار کوتاه منتشر می شود. این متن کوتاه چه دانشی اضافه می کند؟ چه بسا خودمان این را خواسته ایم.

این روزنامه نگار قدیمی سئوالی را مطرح کرد: برای اقناع افکار عمومی باید چه کرد؟ بهترین کار این است هیچ بخشی کارامدی را به دیگری واگذار نکند. مردم ناراحتند که بروز آن را در شبکه ها، خیابان و کامنتها می بینیم. هر کسی به یک دلیلی ناراحت است. . هر دستگاهی در هر جایی که مسئولیت دارد اگر تصمیم بگیرد حوزه خود را اصلاح کند، یک  انقلاب است. تا زمانی مسئله کارامدی حل نشود، با ذائقه تلخ مردم مواجهیم. نمونه اش آب خرمشهر، مگر مردم خرمشهر مشکلشان مربوط به امروز است؟ خیلی سال است این مشکل را دارند. باید مردم به خیابان می آمدند و بعد یک  مسوول دولتی بگوید کار چند ساله را دوماهه انجام دادیم!!. آیا کام مردم شیرین شد؟ نه چون بموقع انجام نشد . گویی مردم حقی را به زور گرفتند. سوال این است چرا قبلا  این کارها انجام نمی شد؟ ا

مسئله و مشکل  عمده ما در همه بخشها کارامدی است. بخش زیادی از کارامدی هم بر عهده روابط عمومی هاست. نگاه ها از بیرون به روابط عمومی،همواره  تشریفاتی وسیستمی در خدمت !مدیریت بوده است.در حالیکه  روابط عمومی اگر نسبت به مدیر خود صریح و عصیانگر باشد به مدیر خدمت کرده است. اگر روابط عمومی بگوید کارمندی با ارباب رجوع بد رفتار کرده، به مجموعه خدمت شده است.

به لوازم شفافیت پایبند باشیم 


مقدم به ارتباط بین رسانه و روابط عمومی پرداخت و گفت: در اقناع افکار عمومی، باید از رسانه ها درست بهره گرفت نه آنکه آنها را بخریم. رسانه باید همراه باشد ، توجیه باشد اما خودش کارش را انجام دهد. الان می گوییم چرا دولت نمی تواند کارهای خود را به خوبی منعکس کند. این ضعف پوشش خبر خوب است. وقتی دستمان پرباشد و کارامدی داشته باشیم می توانیم این کارها را در اختیار رسانه ها قرار دهیم.

او توضیح داد: باید صداقت داشت. با لاپوشانی و مخفی کاری، کار خراب می شود. به شفافیت، پای بند باشیم. شفافیت یک مطالبه اجتماعی است. در 20 سال پیش، عده معدودی می گفتند. ولی الان یک مطالبه عمومی است، با این حال مقاومت در دستگاه ها وجود دارد چون پشت کار خراب است. قرار بود در سامانه‌ای حقوق مدیران اعلام شود. چرا نشد ؟ وقتی لوازم شفافیت را قبول کردیم، آن وقت دیگر پرداخت اضافی صورت نمی گیرد.

مقدم گفت: بسیاری از بحرانها قبل از رسیدن به کف خیابان، قابل فهم و رصد  است. حسگرهای روابط عمومی ها قبل از همه می توانند فعال شوند. خیلی  از مسایل قابل پیش بینی است. در هپکو، تعطیلی پیش آمد. تظاهرات بود، نگرانی خانواده ها را داشتیم. بعد پول تزریق شد .آیا قبل از این نمی شد کاری کرد؟  روابط عمومی باید مدیر را از قبل حساس می کرد. 


دکتر کردونی مدیرکل روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دقایقی از نشست وارد بحث شد و گفت: بحث آب خرمشهر از 20 سال پیش مطرح بود. از همان موقع تیترهای تند نوشته می شد. چرا این همه سال مطالبه به حق مردم خوزستان پاسخ داده نشد. دولتها آمدند و رفتند. کسی که مورد سئوال است، نخبه گان ملی هستند که نگاهشان به حاشیه، از بالا به پایین است و دغدغه هایشان از حد تهران فراتر نمی رود. رسانه ها هرگز مسئله آب خوزستان را به عنوان مسئله آب ملی مطرح نمی کردند. رسانه های ملی ما چرا قبلا درباره آب خوزستان تیتر نمی زدند؟ بخش رسانه در پیگیری مطالبات مردم حاشیه باید چه کند؟

مشکل ، فاصله مسولان از زندگی واقعی مردم است

مقدم پاسخ داد: زمانی مسئولان به روستاها می رفتند و گندم برای روستاییان درو می کردند. الان فقط یک ابراز همدردی برای کلاه گذاشتن سر مردم را داریم. عین این مسئله در رسانه ها هم هست. روزمرگی رسانه اجازه پیگیری یک موضوع را نمی دهد. هم رسانه خسته می شود و هم مخاطب. تیتر یک را حوادث بیرونی می سازند. آیا اهواز را می شود هر روز تیتر یک کرد؟ ذات رسانه، با مشکل روزمرگی و فر اموشی  همیشه همراه بوده است. اما رسانه قرار نیست در خوزستان آبرسانی کند. مشکل ما فاصله مسولان از زندگی واقعی مردم است . وزیری که مشکل را شنید، باید برود یک هفته در اهواز زندگی کند. باید به وزیر گفت زن و بچه ات را بردار برو خوزستان  آنوقت ببینید چه اتفاقی می افتد. اگر آقایان به خرمشهر رفته بودند بحث آب خرمشهر زودتر حل می شد.

او در پاسخ به سئوالی درباره آسیب شناسی رسانه ها گفت: باید آسیب شناسی در قالب گفتگو صورت بگیرد. به ویژه در حوزه های مربوط به شفافیت و مبارزه با فساد. خود رسانه ها به درجاتی به این مسایل آلوده اند. دستگاه ها رسانه ها را آلوده می کنند. چه به شکل باجگیری و خبرمنفی به قصد گرفتن امتیاز و چه اثر روابط عمومی ها بر رسانه ها.

با ناامیدی کامل درباره رسانه ها حرف می زنم
محمد مهاجری، روزنامه نگار پیشکسوت و سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین نیز در این نشست گفت: اولین باری که نقش آفرینی مهم رسانه یادم می آید، سال 57 است. لیستی از بانک مرکزی منتشر شد که تعدادی از عوامل حکومت، پول مملکت را برداشتند و در رفتند. ازهاری، شریف امامی و افراد دیگری در لیست بودند.. از همان موقع در ذهن من جا گرفت که رسانه یعنی افشاگری. بی خود وقتمان را تلف نکنیم که با رسانه کار مثبت انجام دهیم. اگر کسی می خواهد کار مثبت کند، جای آن در رسانه نیست. روابط عمومی هم یعنی ماله کشی. هر جایی رئیسی اشتباه کرد، بیاید ماله بکشد.

مهاجری با بیان خاطره ای درباره عملکرد رسانه ها گفت: در شورای سردبیری کیهان بودم، خسته به خانه آمدم، همسرم گفت امروز دندان چه کسی را شکستی؟ این بزرگترین ضربه به من بود. یعنی او کارکرد همسرش را تخریب و دندان شکستن می دانست.

وی افزود: تنها خبر خوب و مثبت در این مملکت این است که یارانه را چه زمانی می پردازند!حتی خبر آب وهوا هم مثبت نیست. درخبر می آید که گرمای اهواز 49 درجه است، می گویند دروغ می گویید 70 درجه است.

او ادامه داد:فضای مجازی که همه از آن می نالند، همه ما را مدیریت می کند. اگر علم روابط عمومی مدیریت افکار عمومی است، مال 150 سال پیش است. امروز افکارعمومی در دست ما نیست.

افشاگری و تمام شدن آدمها
سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در افشاگری اخیر سر پول گرفتن دو مجری تلویزیونی از یک موسسه مالی و اعتباری، نتیجه این شد که اینها تمام شدند، افزودکار رسانه ایجابی نیست. این را به تجربه در رسانه های مختلف می گویم. تجربه ای که من به آن در 3سالهای طولانی رسیده ام این است. خود را خسته نمی کنم با رسانه، پیام مثبت بدهم. شما بولتن های گران چند صد صفحه ای رنگی منتشر می کنید و می گویید چقدر موفقیم، ولی قسم می خورم خودتان نمی خوانید.

او توضیح داد:سه چهار سال قبل آقای ربیعی به من می گفت فلان سایت به من گفته 50 میلیون بده وگرنه خرابت می کنم. در یک نشست رسانه ای همکاری پیش من نشسته بود. گفت آقای قالیباف به ما آرم طرح ترافیک نداد، دو خبر علیه او زدیم، آرم طرح ترافیک داد. به این ترتیب حق بدهید که بگویم رسانه یعنی گوشتکوب، چکش، پتک، یعنی وسیله ای برای زدن و بی آبرو کردن.

مهاجری توضیح داد: کسانی که دنبال قانون برای رسانه هستند، راه به جایی نمی برند. زمانی آیت الله مظاهری در اصفهان می گفت حقوق در خانواده فایده ای ندارد. اگر به دنبال این باشید با قانون در خانواده زندگی کنید، کلاهتان پس معرکه است. قانون مال حیوان است نه انسان. برای انسان، اخلاق را آورده اند. تا وقتی دنبال قانون هستیم، فضای رسانه ای سالم شکل نمی گیرد.

یاس مفرط در رسانه ها
مهاجری در ادامه گفت: من درباره یاس آفرینی در رسانه حرف می زنم. اگر روزنامه ای تیتر منفی نداشته باشد، رغبت می کنید بخوانید؟ مثلا دیروز مقام معظم رهبری سخنرانی داشتند. متن کامل  را خواندم. می دانستم از این جمله تیتر می زنند که ایشان درباره اتحادیه اروپا توصیه کردند شما مذاکره کنید ولی بسته های آنان را نپذیرید. یقین داشتیم کیهان و فارس می نویسند بسته های اروپایی ها را نپذیرید. روزنامه ایران می نویسد با اروپا مذاکره کنید. و همین هم شد.

مهاجری گفت:  از درخت سیب فقط میوه سیب بدست می آید و از درخت گلابی، میوه گلابی. شما اگر باغبان ورزیده ای باشید،این دو درخت را به هم پیوند می زنید و بعد از آن همین درخت هم سیب می دهد و هم گلابی.کار رسانه دروغ است. گاهی کسی می آید به این دروغ، اخلاق را پیوند می زند. این پیوند بسیار سخت است و اگر مثل باغبان ماهر بتواند کاری کند که پیوندش موفق از کار درآید نتیجه اش در رسانه بسیار عالی است.

وی افزود: من عمدا بدترین حالت را ترسیم کردم تا شما حالتهای خوب را پیدا کنید و امیدوارتر از من شوید. نمی توان گفت همه رسانه ها دروغ می گویند، با این حال راست گفتن در رسانه مشتری ندارد. رسانه، ابزار جنگ روانی است. در جنگ حلوا خیرات نمی کنند. نزنید می خورید، بزنید هم می خورید. بهترین شکل این است که شما چک اول را بزنید.

سئوالی از او درباره صاحب رسانه مطرح شد و گفته شد آیا صاحبان رسانه سیاستمدارانند یا روشنفکرها؟. مهاجری در پاسخ گفت: نمی توان گفت صاحب رسانه، روشنفکر است یا سیاستمدار. چون ممکن است هر دو اینها باشد یا اصلا نباشد. زمانی که روزنامه نگاری دست سیاستمداران می افتد، خراب می شود. روزنامه ای به نام ایران و خبرگزاری ایرنا داریم که تابلو وابستگی به دولت رادارند. ولی در این کشور رسانه های بزرگ و کوچک زیادی داریم که صاحب شان اعلام هویت نمی کند. رسانه ای درست می کنید باید با افتخار آرم سپاه را بالایش بزنید. همه ما ریزه خوار سپاه هستیم، ولی باید آرم را روی تابلو این رسانه بزنیم.

عضو شورای سردبیری خبرگزاری خبرآنلاین ادامه داد: اگر بالای خبرگزاری فارس و تسنیم آرم سپاه را بزنید دیگر نمی توانید هر حرفی را آنجا بزنید. باید سپاه رسانه داشته باشد، چون در قانون اساسی حفظ دستاوردهای انقلاب را بر عهده آن گذاشته اند. با این وصف فارس و تسنیم و رسانه های دیگر متعلق به این نهاد مقدس چرا باید بی تابلو باشند. رسانه های مستقل هم باید تکلیف خودشان را مشخص کنند. نمی شود ژست استقلال بگیرند و به شیر دولت هم وصل باشند.

گرفتاریهای اصحاب رسانه

سردبیر روزنامه ایران نیز در این جلسه گفت: اهالی رسانه در هزارتوی معیشت و مسائل اقتصادی و ... گرفتارند بنابراین دیگر مجالی برای اندیشیدن و کارهای منطقی ندارند چه برسد به اینکه بخواهند به داد مردم برسند.

«جواد دلیری» افزود: سیطره روزمرگی در مطبوعات سبب شده تا اهالی این صنف فرصتی برای اندیشیدن نداشته باشند و نتیجه آن بی اعتمادی مخاطبان به مطبوعات است.
وی ادامه داد: باید کاری کنیم تا بار دیگر مطبوعات، «رسانه رسمی» کشور شوند، البته تا تحقق این هدف راه طولانی پیش رو داریم.
به گفته وی، در شرایط کنونی مسئولان پیش از اینکه خبری را در رسانه های رسمی کشور منتشر کنند اقدام به انتشار آن در صفحات مجازی خود می کنند؛ زیرا معتقدند اگر «فالوور» بگیرند به مراتب بهتر است.
سردبیر روزنامه ایران ادامه داد: نیازمند گفت وگوی ملی داریم تا بتوانیم اعتماد نسبت به مطبوعات را به جامعه برگردانیم؛ البته رسانه ها نیز باید برای اعتماد اقدامات لازم را انجام دهند.

 

رسانه ها همه را به یک چوب نرانند


سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از این نشست گفت: مرحوم آیت الله طالقانی در نماز جمعه آیه ای خواندند که در خاطرم مانده. اگر با قومی دشمنی دارید شما از مسیر تقوا و عدالت خارج نشوید. عدالت را رعایت کنید. مشکل ما اینجاست از عدالت خارج می شویم. نکته دیگر این است که زمانی امام محمد هاشمی رئیس صدا و سیما را می خواهند. آقای هاشمی به احمدآقا می گوید چرا احضار شدم؟ مرحوم احمدآقا می گوید امام از شما به خاطر کلیشه در اخبار بسیار دلخورند. ساعت 2 و 10 دقیقه رادیو را بردم که اخبار بشنوند. امام فرمودند الان می دانم چه کسی دارد صحبت می کند. امام آقای هاشمی را بسیارتوبیخ کردند و حتی عنوان کردند پخش اخبار "مستهجن" است. این نشان می دهد مدیران رسانه ای هم حتی نمی دانستند رسانه را چطور به کار بگیرند.

کلانتری ادامه داد: نمی توان گفت همه رسانه ها تخریبگر یا متملقند. باید گفت بخشی از رسانه ها اینطورند یا غلو می کنند. بعضی وقتها غلو مثبت یا منفی است. مهمترین نقش رسانه ها، بخشی از ملت سازی و جامعه سازی است. هدایت جامعه را رسانه باید بداند. باید احساس شود رسانه نبض جامعه است و نقاط قوت و ضعف را می گوید. ما حاضریم برای تخریب رقیب، آبروی او را ببریم، آبروی نظام را ببریم، همه را دزد کنیم. به شدت رسانه های ما سیاست زده شده اند. رسانه باید اعتدال را رعایت کند. اخلاق رسانه ای رعایت نمی شود. اخلاق رسانه ای یعنی انصاف و عدالت را داشته باشیم. یعنی صداقت داشته باشیم. خیلی جاها دروغ می گوییم و مسلمانی را کنار گذاشته ایم.

او با اشاره به اینکه در نقل قولها باید رعایت امانت شود، گفت: برخی رسانه ها خلاف واقع می گویند. نقد عادلانه باید بشود و از گسترش نفاق و تملق و چاپلوسی در جامعه پرهیز شود. رسانه ای که کار کارشناسی می کند، باید تقدیر شود. برخی روزنامه ها را می خوانیم و در جمع بندی، به راهکار و نگرش مثبت می رسیم. برخی یاد گرفته اند ضریبی از راستی و دروغ را به روزنامه ها می دهند.

معاون وزیر ادامه داد: با همه دلمشغولی ها، باید وحدت ملی را گسترش دهیم و کاری کنیم اعتماد و امید مردم توسعه یابد. حتما باید نقد شود. اگر مسئولی بد عمل کرد باید به او نقد کرد ولی اینطور نشود که همه را به یک چوب برانند. گاهی در جمع دوستانه و خانوادگی، هجمه های زیادی می آید و تخریب و ترویج فساد می شود که نمی دانیم چه بگوییم. ما با هر گونه فساد و رشوه و سوءاستفاده مخالفیم. ما سعی می کنیم تخلف در تعاونی ها نباشد، سعی در اصلاح رفتار اینها داریم ولی فضا آنقدر مشوش می شود که هر کسی غیر از آن حرف بزند، به فرصت طلبی و وابستگی متهم می شد. بیاییم فضایی به وجود بیاوریم که سره از ناسره جدا شود و مردم احساس کنند مردم می تواند تنویر افکار عمومی را داشته باشد.

کلانتری در پایان سخنانش گفت: یکی از مسایل مهم، مرز بندی بین رسانه و فضای مجازی است. مرزبندی نشدن فضای مجازی مشکل ساز است. خیلی وقتها مردم به اخبار فضای مجازی اهمیت نمی دهند ولی به روزنامه هایی که نظارت می شود، اعتماد بیشتری دارند. چون می گویند نظارت می شود و قابل پیگیری است.

 

علیرضا معزی» دبیر شورای اطلاع رسانی دولت  نیز در این نشست با بیان اینکه وظیفه دولت ایجاد شفافیت و گزارش‌دهی به مردم است، گفت: مرزهای باریک بین شفافیت و افشاگری مشخص نشده و کنشگران ارتباطی دولت و روزنامه‌نگاران باید این مسئله را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه تلقی دولتمردان و نظر مردم از رسانه بسیار متفاوت است، پرداختن به مساله رسانه را در کشور ضروری دانست و گفت: دولت‌های توسعه یافته، دولت‌های دارای نظام ارتباطی سامان‌یافته هستند که بر اساس اهداف، ضروریات، مقتضیات و هنجارها شکل می‌گیرد و نحوه ارتباط با احزاب، گروه‌ها و مردم مشخص می‌شود. سامان رسانه‌ای دولت برای ارتباط برقرار کردن با مردم با این اقتضائات تعریف می‌شود.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت افزود: ما در ایران فاقد یک نظام ارتباطی مدون تعریف شده بین دولت و ملت هستیم.

وی در ادامه گفت: در یک سامان ارتباطی، به صورت عینی و تجربی می‌توان دو شکل ارتباطی را دید. یکی مربوط به دولت به صورت رسمی است که باید دنبال شود. یکی دیگر مبحث اطلاع‌رسانی و اطلاعات به مثابه خدمات دولت به مردم است که مدیریت افکار عمومی برای برندسازی دولت در این قالب می‌گنجد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت منظور از تیم اطلاع‌رسانی دولت را اطلاع‌رسانی رسمی دولت و ارائه اطلاعات به مثابه خدمت دولت و مدیریت افکار عمومی به عنوان برند دولت دانست و تصریح کرد: کنش سیاسی دولت نباید توسط دولت دنبال شود. هرگاه دولت خود را درگیر این بحث کرده، از نیازهای مردم دور می شود.

معزی با بیان اینکه سایت‌های دولت عمدتاً خبری هستند، گفت: ما اطلاعات را به مردم در قالب خبر می‌دهیم در صورتی که اطلاعات تعریف مجزایی از خبر دارد. در بسیاری از کشورها اطلاعات درباره خدمات داده می‌شود ولی در ایران، اخباری ارائه می‌شود که عمدتا فرد محور هستند.

این نشست با پرسش حاضران از سخنران ها به پایان رسید.

انتهای پیام/