کد خبر: ۱۰۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱
بانک مرکزی تاکید کرد پرداخت وجوه سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج که از سیزدهم بهمن ماه از سوی بانک پارسیان آغاز شده است، بر پایه شیوه نامه تعیین شده از سوی این نهاد مالی پیش خواهد رفت.

شیوه نامه بانک مرکزی درباره سپرده گذاران ثامن الحجج اعلام شد

به گزارش آرانیوز، تعاونی اعتباری غیرمجاز ثامن الحجج از چندی پیش به دلیل مشکل مالی و رعایت نکردن ضوابط بانکی با بحران روبرو شد و شورای پول و اعتبار در نشست بیست و نهم دی ماه برای تعیین تکلیف تعاونی، تصمیم گیری کرد.
 برای اجرای این طرح و تشریح فرایند انجام کار در چارچوب و رویه ای واحد، شیوه نامه ای تدوین و به بانک عامل و تعاونی اعتبار ثامن الحجج ابلاغ شده است.
در رحله نخست تودیع وجوه سپرده گذاران، پرداخت سپرده های خرد این تعاونی اعتبار در اولویت قرار دارد و تودیع سپرده ها تا سقف های 30 میلیون ریال، 50 میلیون ریال و 100میلیون ریال، بر پایه شیوه نامه بانک مرکزی خواهد بود.
این مبالغ در سه مرحله از سوی شعبه های بانک پارسیان در سراسر کشور پرداخت می شود که این بانک درباره چگونگی و ترتیب پرداخت اطلاعیه هایی می دهد.
در این زمینه، سپرده گذاران توجه کنند که در مرحله نخست، سپرده های خرد فقط به اشخاص حقیقی دارای حساب های تک امضا پرداخت می شود.
سپرده گذاران دارای شرایط باید با در دست داشتن مدارک مربوط به حساب و اوراق شناسایی هویتی به شعبه مربوط در تعاونی بروند و پس از بستن حساب و ابطال دفترچه، «گواهی تسویه حساب سپرده نزد تعاونی اعتبار ثامن الحجج» را به شعبه های بانک پارسیان ارائه کنند.
تسهیلات سپرده گذارانی که در قبال سپرده های خود تا سقف 100 میلیون ریال تسهیلات دریافت کرده اند، از سوی همان شعبه تعاونی تسویه و مبلغ خالص قابل پرداخت در گواهی تسویه حساب سپرده نوشته می شود.
اطلاعات دریافت شده از تعاونی، ملاک بازپرداخت سپرده هاست و هرگونه مغایرت در اطلاعات مشتریان مانند مشخصات هویتی، شماره حساب، مبلغ سپرده و... یا کسری مدارک مورد نیاز باعث توقف پرداخت می شود.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل فرایند پرداخت سپرده ها و رسیدگی به شکایت سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج، به دو شیوه اقدام می کند: ثبت شکایت و انتقاد مردمی در نشانیwww.cbi.ir بخش «تماس با ما» و زیربخش «پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی» و همچنین تلفن پیامگیر به شماره 29954855 و سامانه پیام کوتاه 2000411.
همچنین سپرده گذاران این تعاونی برای آگاهی از برنامه های بانک پارسیان در این زمینه می توانند به تارنمای این بانک به نشانی www.parsian-Bank.ir مراجعه کنند.
در اطلاعیه های بعدی بانک مرکزی درباره تعیین تکلیف وجوه سپرده های مشترک، سپرده های اشخاص حقوقی و سپرده های با مبالغ بالاتر تعاونی یادشده آگاهی رسانی می شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار