کد خبر: ۱۰۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد‌: عربستان سعودی نه تنها منافعش بلکه حیاتش را در ادامه تنش و درگیری می‌داند.

جابرانصاری: سیاست عقیم عربستان بحران‌های داخلی و خارجی‌اش را حل نمی‌کند

به گزارش آرانیوز، حسین جابرانصاری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در ادامه افزود: عربستان سعودی سعی می‌کند مجموعه مشکلات داخلی اش را هم از طریق فرافکنی و صادر کردن آن به خارج از عربستان حل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه متأسفانه شاهد برخورد تند، ‌سرکوب و اعدام با خواسته‌های اصلاحی و آزادی‌خواهانه در عربستان هستیم، گفت: عربستان سعودی نه تنها منافع خود را بلکه حیات خود را در ادامه تنش‌ها و درگیری‌ها می‌داند. نمونه این اقدام را در گردن زدن و اعدام شهید آیت‌الله نمر الباقر النمر می‌بینیم. همه این اقدامات حاکی از آن است که عربستان سعودی در حالی که خود را در انواع بحران‌های داخلی و بیرونی می‌بیند سیاستی مبتنی بر افزایش تنش و درگیری در منطقه دنبال می‌کند.

 

وررود به سفارت عربستان اولین اتفاقی نیست که در دنیا در مورد نمایندگی‌های دیپلماتیک می‌افتد

جابرانصاری با اشاره به ورود برخی افراد به سفارت عربستان در کشورمان و نمایندگی‌های این کشور، گفت: این اقدام اولین اتفاقی نیست که در دنیا در مورد نمایندگی‌های دیپلماتیک می‌افتد.

 

وی ادامه داد: آنچه اهمیت دارد این است که دولت میزبان به تعهدات قانونی خود بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی عمل کند و جمهوری اسلامی ایران به وظایف خود در این زمینه برای کنترل امواج احساسات گسترده مردمی که به وجود آمده عمل کرده است.

 

ایران متعهد به حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه ایران متعهد به حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی است، خاطرنشان کرد: با این وجود عربستان سعودی به دلیل اینکه حیات خود و منافعش را در بحران آفرینی می‌بیند از این موضوع هم به عنوان بهانه‌ای برای افزایش تنش و درگیری استفاده کرده است.

 

وی گفت: فکر می‌کنیم که جامعه بین‌المللی،‌کشورهای منطقه و جهان با اتخاذ سیاست‌های مناسب به عربستان سعودی اجازه نخواهند داد که تنش‌آفرینی و درگیری‌ها را در منطقه ادامه دهد چرا که این روند باعث بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه شده است. در همین راستا به نظر نمی‌رسد که آنها بتوانند همین سیاست‌ها را دنبال کرده و به نتایج اسفناکی بیش از آنکه تاکنون رسیده‌اند برسند.

 

دیپلمات‌های ما هنوز از عربستان خارج نشده‌اند

وی با بیان این که دیپلمات‌های ما هنوز از عربستان خارج نشده‌اند، افزود: به آن‌ها 48 ساعت فرصت داده شده و در حال حاضر در حال انجام ترتیبات لازم برای انتقال محترمانه آن‌ها به داخل کشور هستیم.

 

ایران در مسیر سیاست تنش آفرینی عربستان حرکت نمی‌کند

وی با اشاره به اقدام شب گذشته عربستان جهت قطع روابط دیپلماتیک با تهران سیاست‌های عربستان در منطقه و عرصه‌ی بین‌المللی را انزوا طلبانه و در راستای تنش آفرینی عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر سیاست تنش آفرینی عربستان حرکت نمی‌کند و نیازی به تنش آفرینی و درگیری برای خود در عرصه‌ی سیاست داخلی و خارجی احساس نمی‌کند.

جابرانصاری در این نشست مطبوعاتی که بیشتر سوالات مربوط به تحولات رابطه ایران و عربستان بود در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دستگاه دیپلماسی کشور چه اقداماتی را انجام خواهد داد که از تکرار وقایعی همچون اتفاقی که در روز شنبه در برابر سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد رخ داد جلوگیری کند،گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه خود را متعهد به رعایت تعهدات بین‌المللی بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی در راستای حفظ امنیت مکان‌های دیپلماتیک و دیپلمات‌ها می‌دانند و در این رابطه فعالیت و تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: در رابطه با اتفاقات اخیر هم وزارت خارجه و هم دیگر نهادهای قانونی کشور از جمله نهادهای انتظامی و قضایی تدابیر لازم را برای کنترل حادثه اتفاق افتاده و برخورد قانونی با متخلفانی که از حدود قانونی خارج شده‌اند اتخاذ کرده‌اند و ما با صراحت و قاطعیت اعلام می‌کنیم که ایران نسبت به حفظ حرمت و مراعات قواین بین‌المللی برای حفاظت از کلیات مراکز دیپلماتیک اقدامات لازم را به صورت طبیعی انجام داده و خواهد داد.

 

عربستان زمانی اعلام قطع رابطه کرد که هیچ‌گونه تهدیدی متوجه دیپلمات‌های سعودی نبوده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اقدام شب گذشته عربستان گفت: اقدام عربستان هنگامی رخ داد که همه‌ی امور تحت کنترل بود و هیچگونه تهدیدی متوجه دیپلماتهای سعودی نبوده است.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه دولت عربستان به دنبال بهانه جویی برای ادامه سیاست‌های نابخردانه خود در راستای افزایش تنش در منطقه است ادامه داد : ایران ضمن اتخاذ تدابیر لازم، پیگیری و رایزنی‌های دیپلماتیک مناسب با دیگر کشورهای جهان و منطقه انجام داده که این سیاست مبتنی بر تخریب و ویرانی عربستان، امکان موفقیت را پیدا نکند.

 

عربستان به سمت انزوای بیشتر حرکت می‌کند

جابرانصاری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که به نظر می رسد بر اساس اخبار منتشر شده عربستان سعودی در تلاش است که سیاست‌ خود در ارتباط با ایران را به دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تحمیل کند و ایران در راستای عدم تاثیرپذیری کشورهای منطقه از این سیاست چه تدابیری را اتخاذ کرده است، خاطرنشان کرد:‌ عربستان سعودی به دلیل حمایت از تروریست و جریان‌های تکفیری احساس می‌کند که در فضای منطقه‌ای و یبن‌المللی در انزوا قرار دارد و در حال حاضر نیز سیاست‌هایش در سمت و سویی به پیش می‌رود که باعث انزوای بیشترش می‌شود.

 

با بسیاری از دولت‌های منطقه روابط در سطح عالی داریم

وی با بیان این که عربستان سعودی در راستای این که خود را از انزوا و تنهایی خارج کند در حال انجام اقدامات غیر مبتنی بر واقعیت است و فشارهایی را در این راستا به برخی از دولت‌های منطقه وارد می‌کند تصریح کرد:‌ ایران سیاست‌ آشکار و روشنی را در زمینه‌ی گسترش تعامل و همکاری خود با کشورهای دیگر دنبال می‌کند و با بسیاری از دولت‌های منطقه روابطش در سطح عالی است.

این دیپلمات عالی رتبه‌ کشورمان ادامه داد:‌ امیدواریم با اتخاذ تدابیر درست سیاست‌های عقیم عربستان سعودی اجازه موفقیت بیشتر پیدا نکند.

 

رایزنی‌ با کشورهای مختلف را در دستور کار داریم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در همین زمینه اعلام کرد:‌ ایران در چارچوب سیاست‌های خود رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی را با کشورهای مختلف در دستور کار دارد و در همین راستا اقدام کرده است چنان چه روز گذشته آقای ظریف با تعدادی از وزرای خارجی کشورهای عربی، اروپایی و همچنین آقای بان‌کی مون و خانم موگرینی به صورت تلفنی گفت و گو کردند و این سیاست ادامه خواهد داشت.

جابرانصاری در پاسخ به این سوال که عربستان سعودی اعلام کرده در ارتباط با اتفاقات روز شنبه در تهران گزارشی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد داد و از دیگر سو با توجه به اینکه این اقدام عربستان در راستای قطع تعامل با ایران قابل پیش بینی بود چرا وزارت خارجه از قبل در این ارتباط تدبیری در نظر نگرفته بود گفت: موضوعی که اشاره کردیم در چارچوب همان سیاستی است که عربستان آن را دنبال می‌کند و من در سخنان قبلی به آن اشاره کردم.

وی با بیان این که عربستان سعودی در همان چارچوب از نظر روانی و سیاسی خود را در انزوا می‌بیند و همراهی در منطق و دنیا ندارد تصریح کرد: در همان چارچوب و اتخاذ چنین رفتارها و سیاست‌هایی تلاش می‌کند برای اقدامات غیر منطقی خود پوشش منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کند.

 

برخوردهای قانونی با خاطیان اقدامات مقابل سفارت عربستان انجام شده است

جابرانصاری با بیان اینکه ایران بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی به وظایف ذاتی خود برای حفظ امنیت مکان‌های دیپلماتیک و همچنین دیپلمات‌ها در تهران عمل کرده است ادامه داد: برخوردهای قانونی با افرادی که در روز شنبه انجام به اقدامات غیر قانونی کردند صورت گرفته است . این افراد دستگیر شدند به مراجع قضایی تحویل داده شدند و از دیگر سو اقدامات مناسب برای مدیریت بحران و پس از بحران صورت گرفته است و همان طور که اشاره کردم ایران به وظایف قانونی خود برای حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک عمل کرده و دولت عربستان سعودی با این اقدامات و موج آفرینی‌های سیاسی نمی‌تواند سیاست‌های غیرمنطقی خود را به دیگران تحمیل کند و مواضع اولیه که از سوی برخی از کشورها در مورد اقدام عربستان اتخاذ شده در درون خود توجه به این موضوع را دارد.

 

بعد از برجام رژیم صهیونیستی و عربستان تمام تلاش خود را برای تخریب روندهای موجود به کار گرفته است

انصاری در ادامه نشست خبری این هفته خود که بر خلاف نشست‌های قبلی فقط یک سوال در ارتباط با اجرای برجام از او پرسیده شد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که به نظر شما چه رابطه‌ای بین اقدام نابخردانه اخیر عربستان و اجرای برجام که عربستان همواره مخالت آن بوده وجود دارد؟ تصریح کرد: این ارتباط وجود دارد چراکه همانطور که شما می‌دانید دو کانون منطقه‌ای از جمله رژیم صهیونیستی و دولت عربستان سعودی در تمامی دو سال گذشته به دلیل این که منافع و حیات خود را در ادامه درگیری در منطقه می‌دانند تمام تلاش خود را به کار گرفتند که توافق برجام حاصل نشود و بعد از توافق برجام تا لحظه‌ اجرای آن تمام تلاش خود را برای تخریب روندهای موجود در این ارتباط در عرصه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی به کارگرفته و می‌گیرند.

 

امیدواریم شرکای توافق برجام زمینه را برای پیشرفت و اجرای این توافق بین‌المللی فراهم کنند

وی با برشمردن برخی از این اقدامات از جمله استفاده عربستان از دلارهای گسترده نفتی برای تخریب روند این موضوع خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم با تدابیر صحیحی که در جریان است شرکای توافق برجام زمینه را برای پیشرفت و اجرای این توافق بین‌المللی فراهم کنند.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: ایران با حسن نیت باید بخش‌های مهمی از تعهدات خود را انجام داده و انجام آخرین تعهدات و اقدامات منوط به رفتار گروه مقابل است .

جابرانصاری به تشکیل کمیته‌ای در شوری عالی امنیت ملی کشورمان برای نظارت بر روند اجرای برجام اشاره کرد و گفت: هرگونه تصمیمی که این کمیته اتخاذ کند و مسیر ادامه برجام را تعیین کند وزارت خارجه به عنوان مجری در همین چارچوب عمل می‌کند.

جابرانصاری در پاسخ به این سوال که به نظر وی دقیقا چه زمانی اجرای برجام در دی ماه آغاز خواهد شد تاکید کرد:‌ اجازه دهید که در موضوع تاریخ مشخص کردن متوقف نشویم همانطور که پیش از این گفتم مهم روند اجرای تعهدات است و اگر تعهدات و مسیر مشخص شده به دقت طی شود ما به نقطه‌ی نهایی شروع اجرای برجام که رفع تحریم‌ها از طرف مقابل است خواهیم رسید.

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر در همین چارچوب تاکید کرد: تصمیمات در ارتباط با برجام در کمیته مشخص شده در شورای عالی امنیت ملی به شکل ملی و اجماعی اتخاذ می‌شود و وزارت خارجه نیز بر اساس تصمیمات این کمیته به عنوان مجری عمل خواهد کرد.

 

بحران سوریه نمونه‌ای دیگر از شکست سیاست‌ عربستان است

خبرنگاری از سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان پرسید تنش ایجاد شده بین ایران و عربستان چه تاثیری بر حل بحران سوریه و روند طی شده در این مسیر خواهد گذاشت که جابرانصاری در پاسخ تصریح کرد:‌ بحران سوریه نمونه‌ای دیگر از شکست سیاست‌ عربستان مبتنی بر ایجاد بحران در منطقه و موجودیت کشورها است .

جابرانصاری با اشاره به نقش عربستان در ایجاد بحران در سوریه تصریح کرد:‌ بحران سوریه دارای برخی از زمینه‌های داخلی بود و از دیگر سو برخی از بازیگران منطقه‌ای از جمله عربستان، سیاست افزایش تنش و درگیری داخلی و جنگ در این کشور را دنبال کردند .

وی با بیان این که شکست این گونه سیاست‌ها اثبات شده است به برگزاری نشست‌های بین‌المللی برای حل بحران سوریه و تصمیمات اتخاذ شده در این چارچوب برای خروج از بحران اشاره کرد و افزود: تا هنگامی که اراده واضح و اجماعی جامعه بین‌الملل برای اولویت قائل شدن جهت مبارزه با تروریسم امکان بروز قطعی پیدا نکند برخی از بازیگران منطقه‌ای از جمله عربستان سیاست خود را در ادامه این درگیری‌ها می‌دانند.

 

سیاست عقیم عربستان بحران‌های داخلی و خارجی این کشور را حل نمی‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد:‌ این سیاست عقیم عربستان بحرانهای داخلی و خارجی این کشور را حل نمی‌کند بلکه باعث افزایش درگیری‌ها و مسائل می‌شود و ما امیدواریم با همکاری جامعه بین‌المللی از جمله کشورهای منطقه و اتخاذ سیاست‌های واحد در جهت کاهش تنش‌ها و برخورد با کانون‌های تنش زا امکان خروج از این وضعیت فراهم شود.

 

اگر سیاست عربستان منطبق بر منطق بود نیازی به میانجی‌گری برای حل مشکلات نداشتیم

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش تنش بین ایران و عربستان آیا حل این تنش نیاز به واسطه‌ای از سوی کشورهای منطقه و بین‌المللی دارد؟ اظهار کرد: اگر سیاست عربستان منطبق بر منطق و عقلانیت بود هیچ نیازی به میانجی‌گری برای حل مشکلات موجود وجود نداشت و تا زمانی که سیاست عربستان بر بنیان‌های اشاره شده استوار باشد همانطور که پیش از این نیز چند بار تاکید کردم طبیعتا هیچ امکانی برای تحول در این رابطه وجود ندارد.

این دیپلمات عالی رتبه‌ کشورمان افزود: آنچه که در پیگیری‌های دیپلماتیک و رایزنی‌های ایران رخ می‌دهد این است که مدیریت امور به نحوی باشد که سیاست‌های تنش آفرینی عربستان موفق نباشد و ما در همین مسیر سیاست‌ خود را ادامه می‌دهیم.

جابرانصاری خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تمام امکانات خود برای تعامل با کشورهای جهان استفاده می‌کند و اجازه موفقیت سیاست‌های تنش آفرین را نمی‌دهد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار