چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ -March 20 19: 05: 14 2019
کد خبر: ۴۰۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
نخست وزیر عراق از نامزدی خود برای تصدی ریاست دولت آینده عراق کناره گیری کرد.
به گزارش آرانیوز به نقل از شبکه تلویزیونی الفرات، حیدر العبادی نخست وزیر عراق چند روز بعد از درخواست مرجعیت عالی دینی عراق برای عدم تایید نامزدهای آزموده شده گذشته در پست نخست وزیری اعلام کرد که از نامزدی خود برای تصدی ریاست دولت برای دومین بار پیاپی کناره گیری می کند.

مرجعیت دینی عالی عراق دوشنبه گذشته اعلام کرد که از انتخاب کسی که در طول سال‌های گذشته بر سر قدرت بوده است، برای عهده داری منصب دولتی حمایت نمی‌کند.

العبادی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: بدنبال نامزدی برای دور دوم نخست وزیری نبود و به آن چشم ندوختم اما برخی به من توصیه کردند که این کار را انجام دهم زیرا ما دستاوردهای امنیتی و اقتصادی کسب کردیم ولی ای کاش با توجه به درگیری سیاسی که بر سر پست نخست وزیری دیدم، با این نظر همراه نمی شدم.

وی افزود: ما بدنبال چنگ زدن به قدرت نیستیم بلکه خواهان تسرع در تشکیل دولت هستیم. وعده اقدامی غیرمنتظره داده بودم و امروز این تصمیم را گرفتم.

العبادی در عین حال تصریح کرد: یک چهارم ائتلاف النصر به ریاست من با نامزدی من مخالفت نیست بلکه مردد است و من اصرار بر این امر ندارم.

وی گفت: ائتلاف النصر قدرتمند است و به طرح ملی خود برای اصلاح اوضاع عراق و عبور از طائفه گرایی ادامه می دهد.

العبادی بر پایبندی خود به توصیه ها و فرامین مرجعیت عالی دینی عراق تاکید کرد.

العبادی بار دیگر خواستار تسریع در معرفی اعضای هیئت رئیسه پارلمان و رئیس جمهور و تشکیل بزرگترین فراکسیون و مامور کردن نامزد این فراکسیون برای تشکیل دولت - بدور از سهم خواهی های طائفه ای- در سایه تلاش با روحیه ای ملی در این زمینه شد.

وی درباره "تداوم اختلاف های سیاسی" هشدار داد و گفت که این وضعیت "فرصتی به تروریسم برای بازگشت و حمله به شهرها می دهد.

العبادی گفت: تاکنون اوضاع امنیتی تحت کنترل است و دستگاههای اطلاعاتی ما به گروهک های تروریستی نفوذ کرده اند.

وی درباره مشکل آب بصره و سفر اخیرش به این استان گفت: آب اکنون در بصره برای این استان کفایت می کند اما باید موضوع انشعابات غیرمجاز از لوله های انتقال آب و موانع در اینجا و آنجا برداشته شود.

وی گفت: این دولت به خدمات رسانی و برعهده گرفتن مسوولیت هایش تا روز آخر عمر خود و تا زمان تشکیل دولت جدید ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار