دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ -March 25 22: 42: 39 2019
کد خبر: ۳۶۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
رئیس‌جمهور از وزارت امور خارجه خواست گفتگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپایی را درباره الزامات تداوم برجام برنامه‌ریزی کند.
به گزارش آرانیوز، در جلسه صبح شنبه ستاد اقتصادی دولت که به‌ریاست رئیس‌جمهور و با شرکت مسئولان اقتصادی دولت تشکیل شد، پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت در پی تحولات اخیر در برجام مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت و امور اقتصادی و دارائی و بانک مرکزی در این جلسه، گزارشی از ثبت سفارش و تخصیص ارز به بخش‌های مختلف نیازهای تولیدی و تجاری کشور ارائه کردند. بر اساس این گزارش‌ها، در بیست روز نخست اردیبهشت‌ماه جاری، ارزش دلاری صادرات کشور 32 % و واردات کشور 5 % افزایش یافته است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این جلسه از کلیه دستگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها خواست که در اجرای سیاست‌های جدید ارزی، هدف تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصی نیز، از فرصت پیش‌آمده در انضباط ارزی، به‌نفع تولید و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.

رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف کشور نیز با بیان نظرات بخش خصوصی، آمادگی فعالان اقتصادی برای پیشبرد این اهداف را اعلام کردند. دستگاه‌های نظارتی نیز گزارشی از پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات در عرضه کالاها را ارائه کردند.

در ادامه این جلسه، وزارت امور خارجه گزارشی از روند مذاکرات کارشناسی با کشورهای اروپائی در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پیشنهادهای وزارت نفت، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های اقتصادی در خصوص موارد اقدام لازم جهت تحقق عملی این تعهدات، مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

روحانی با تأکید بر ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام برای ادامه همکاری، از وزارت امور خارجه خواست با اعزام فوری هیئت‌های مذاکراتی، گفتگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپائی در مورد الزامات تداوم برجام و تضمین‌های اجرائی ضروری برای عادی‌سازی و گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها را در این هفته برنامه‌ریزی نمایند.

در راستای این تصمیمات وزیر‌ امور خارجه کشورمان، به‌دستور رئیس‌جمهور، فردا عازم چین می‌شود و سپس به روسیه خواهد رفت. گفتگوهای هیئت کارشناسی سیاسی ــ اقتصادی ایران با کشورهای اروپائی نیز سه‌شنبه این هفته در بروکسل آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/*

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار