تازه های خبری :
دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ -September 24 17: 22: 06 2018
کد خبر: ۳۴۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲
امروز قرار است جلسه استیضاح دو وزیر دولت دوازدهم در بهارستان برگزار شود و به‌گفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس احتمالاً رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی حضور نخواهد داشت.
به گزارش آرانیوز، جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود؛ همچنین جلسه استیضاح حجتی وزیر کشاورزی نیز پس‌فردا برگزار خواهد شد.

بر همین اساس با توجه به عرف معمول که در جلسات استیضاح پیش می‌آید، رئیس‌جمهور به‌دلیل اهمیت موضوع و به‌منظور حمایت تمام‌قد دولت از وزرای پیشنهادی در صحن علنی حضور می‌یابد و به دفاع از وزرای خود می‌پردازد، موضوعی که در دولت‌های گذشته و پیش از دولت حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز رایج بوده و محمود احمدی‌نژاد نیز در جلسات استیضاح اعضای کابینه‌اش در مجلس حاضر می‌شد.

علاوه بر این، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس‌جمهور می‌تواند در زمان برگزاری جلسه استیضاح هریک از وزرای دولت در مجلس حضور یافته و به‌مدت یک ساعت از وزرای خود دفاع کند.

از ابتدای دولت یازدهم نیز سه جلسه استیضاح به‌تاریخ 14 مهر  94 (استیضاح عباس آخوندی) 3 تیر 94 (رضا فرجی‌دانا) و (علی‌اصغر فانی) و یکم اسفند 95 (عباس آخوندی) توسط نمایندگان مجلس برگزار شده بود که در تمامی این جلسات رئیس‌جمهور غایب بوده، معاون اول و تعدادی از وزرا حاضر شده بودند.

حالا در دولت دوازدهم قرار است سه وزیر روحانی به‌دلیل انتقاداتی که نمایندگان مجلس از عملکردشان دارند استیضاح شوند و آن‌طور که بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته احتمالاً اسحاق جهانگیری به‌جای رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح حاضر خواهد شد.

حالا باید منتظر ماند و دید که رئیس‌جمهور به‌خلاف عادت پیشین خود این بار به جلسه استیضاح وزرای خود می‌رود یا خیر.

در زیر جدول جلسات استیضاح وزرای دولت اول و دوم روحانی تاکنون ذکر شده است:

وزیر استیضاح‌شده تاریخ استیضاح مجلس نتیجه استیضاح حضور رئیس‌جمهور
رضا فرجی‌دانا ــ وزیر علوم سوم تیر 1394مجلس نهمعدم رأی اعتمادغائب
علی‌اصغر فانی ــ وزیر آموزش و پرورش سوم تیر 1394مجلس نهمرأی اعتماد مجددغائب
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی14 مهر 1394مجلس نهمرأی اعتماد مجددغائب
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی یکم اسفند 95مجلس دهمرأی اعتماد مجددغائب
علی ربیعی ــ وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی 22 اسفند 96مجلس دهم ؟؟
عباس آخوندی ــ وزیر راه و شهرسازی22 اسفند 96مجلس دهم ؟؟
محمود حجتی ــ وزیر کشاورزی23 اسفند 96مجلس دهم ؟؟
انتهای پیام/
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار

امروز مردم خوزستان، اهواز با مشت های کوبنده مردم ولایتمدار و شهید پرور خوزستان با آرمانهای شهدا و انقلاب اسلامی تجدید میثاق می کنند/ بزرگترین تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز و با حضور مردم شهید پرور و ولایتمدار خوزستان/با حضور حجت الاسلام مرویی، حجت الاسلام رحیمیان، شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به نمایندگی از رهبر انقلاب به خوزستان سفر می کنند/ سردار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام/ آوایی وزیر دادگستری/ علوی وزیر اطلاعات/ امیر حاتمی وزیر دفاع/ قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت/ فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و هیئت همراه/ افشانی شهردار تهران/ جلیلی معاون وزیر اقتصاد/ سید شریف حسینی معاون وزیر نفت/ خادمی معاون وزیر راه/ حیات مقدم مجموعه قوانین و مقررات مجلس/ رستمی معاون شهردار تهران/ احمد سیاحی وزارت نیرو/ ساعدی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان/ سامری نماینده مردم خرمشهر/ سعدون زاده وزارت علوم و برخی نمایندگان مجلس دوره یازدهم خوزستان و ادوار به استان خوزستان سفر می کنند