جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ -October 19 21: 17: 51 2018
کد خبر: ۳۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور:
اهواز - دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور، برگزاری این کنگره را حرکتی مهم در زمینه تقویت گفتمان انقلابی و پاسداشت ارزش های موجود در این بخش دانست.

به گزارش آرانیوز، محمد مالی عنوان کرد: این کنگره در روز پنج شنبه ٢٨ دی ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر شهرک نفت اهواز برگزار می شود. در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی تفکر و چالش های نظری در حوزه های فلسفی در جامعه ایرانی؛ متاثر از اندیشه های مارکس همچون پوچ گرایی و ماده گرایی بوده است، خوشبختانه متفکران آگاه و مسلمان ما را در آن دوران، این حوزه را تکاپو انداختند.

وی گفت: اگر در سطح کشور نظریه پردازانی همچون شریعتی و مطهری به جنگ نرم و جدال اندیشه ها و تحلیل مکاتب دست ساخته، برخاستند، در سطح استان خوزستان نیز نخبگانی بودند که در مقام روشنگری و پیرایش وضعیت نظری جامعه، شبهه زدایی و تنویر افکار عمومی به ویژه نسل جوان که در آن برهه در معرض انواع تهاجم های فکری و نظری بودند، برآمدند.

مالی اظهار کرد: علی جمالپور، محمود یاسین، سید مهرداد مجدزاده و سید حسین علم الهدی را می توان افسران جنگ نرم جامعه خوزستان در دهه ۵۰ و ۶۰ شمسی دانست که نقش بی بدیلی در پاسخگویی به شبهات، نظریه پردازی دینی، ترویج گفتمان انقلابی و بسیج توده های مردمی برای برچیدن بساط استبداد پهلوی و پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی داشتند.

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور ادامه داد: از منظر الگو سازی مقام شهید، باید بگوییم استاد شهید علی جمالپور یک شهید شاخص، چند وجهی و بین بخشی است. این شهید در فاصله سال های ۶۰ تا ۶۵ به عنوان یکی از اساتید معارف و فلسفه در سطح دانشگاه شهید چمران اهواز تدریس می کرده و جلسات تدریس او با استقبال به یاد ماندنی دانشجویان برگزار می شد و از متدهای نوینی برای آموزش مفاهیم بهره می برد، پس یک شهید شاخص برای جامعه دانشگاهی استان است.

این نویسنده خوزستانی تصریح کرد: علی جمالپور در سال های انتهایی دهه ۵۰، چندین نمایش نامه نوشته، اجرا و بازیگری کرده و اشعار بسیاری نیز سروده که قابل تامل اند، یک نقاد خبره و برجسته ادبی و هنری نیز بوده است، بنابراین یک شهید شاخص در حوزه فرهنگ نیز به شمار می رود. علی جمالپور یکی از ثمرات فضای معنوی مساجد اهواز است و صدها جلسه برای تبیین گفتمان عدالت و انقلاب در سطح مساجد، آموزشگاه ها، ادارات و نهادهای استان برگزار کرده و اهمیت ویژه ای به آموزش کادرهای انقلابی با قابلیت نرم افزاری می داده است. به همین دلیل می توان او را یک شهید شاخص مکتبی و مسجدی نیز دانست.

مالی گفت: با همت و پیشنهاد مدیرکل ارشاد استان خوزستان تصمیم به برگزاری کنگره ای در شأن و جایگاه استاد شهید علی جمالپور گرفته شد و کارگروه هایی متشکل از نخبگان فرهنگی و علمی استان با نظارت استاد محمد جمالپور، برادر بزرگوار شهید که خود از جانبازان، ایثارگران و هنرمندان به نام کشور است، تشکیل شد.

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور اظهار داشت: چاپ کتاب و چهار مقاله شهید با ویراستاری جدید، فصول تازه و اضافه شدن منابع و پیوست های نو در ۲۰۰ صفحه و هزار نسخه، چاپ کتاب ذکر جمیل با محوریت ۱۷ مصاحبه با دوستان، هم رزمان و شاگردان شهید در ۳۲۰ صفحه و هزار نسخه، چاپ کتاب یادنامه با محتوای مقالات و اشعار و خاطرات درباره شهید و چندین نوشته سخنرانی او در ۱۳۰ صفحه و هزار نسخه، تولید نرم افزار مولتی مدیا شهید جمالپور در هزار نسخه، تولید نرم افزار صوت جمیل که مجموعه ۵۰ ساعت سخنرانی این شهید است، در هزار نسخه، تولید یک فیلم فاخر مستند و یک تئاتر ارزشمند با موضوع شهید از جمله تولیدات و محصولات این کنگره محسوب می شود که در روز ۲۸ دی ماه سال جاری به جامعه خوزستانی تقدیم خواهد شد.

محمد مالی از حضرت آیت الله جزایری به عنوان سخنران ویژه این کنگره یاد کرد و افزود: سخنرانان دیگری نیز ابعاد گوناگون شخصیت این شهید عزیز را مورد بررسی قرار خواهند داد و در ادامه از اسناد هویتی و تمبر شهید نیز رونمایی خواهد شد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار