تازه های خبری :
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ -June 21 10: 58: 02 2018
کد خبر: ۲۷۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۴
یک استاد ارتباطات با اشاره به لزوم پرداخت رسانه‌ای به افتخارآفرینی سینمای ایران در جشنواره‌ای مانند ونیز، اظهار کرد: انعکاس افتخارهای بین‌المللی در مطبوعات به نفع فرهنگ کشور است.
به گزارش آرانیوز، مراسم اختتامیه هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز در حالی شامگاه (هجدهم شهریور ماه) برگزار شد که در جریان آن افتخاری دیگر برای سینمای ایران رقم خورد؛ در این رویداد سینمایی نوید محمدزاده، جایزه بهترین بازیگر مرد و وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی بخش افق‌های جشنواره ونیز را برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» از آن خود کردند. این درخشش ملی از همان ابتدا در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران بازتاب گسترده‌ای داشت، اما تنها یک روزنامه توانست خود را به این خبر برسد.

جایگاه افتخارآفرینی‌های بین‌اللملی هنرمندان ایرانی در رسانه‌ها،‌ آن هم در شرایطی که بسیاری از کارشناسان از سیاست‌زدگی مطبوعات گلایه می‌کنند، موضوعی است که خبرنگار ایسنا با سید وحید عقیلی ـ رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد و کارشناس رسانه ـ درباره آن گفت‌وگو کرده است. 

عقیلی درباره‌ی لزوم انعکاس قابل قبول موفقیت‌های فرهنگی کشورمان در روزنامه‌ها اظهار کرد: در دیپلماسی رسانه‌ای که بُرد خارجی و داخلی دارد، دو ابزار دیپلماسی فرهنگی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است؛ برای اینکه یک نظام یا حکومت بتواند به اهداف رسانه‌ای خود دست یابد، باید به این دو حوزه توجه کند.

او ادامه داد: بسیاری از کارشناسان رسانه معتقدند که در دوران معاصر دیپلماسی فرهنگی بسیار مهم‌تر از دیپلماسی اقتصادی است. من نیز بر این باورم که امروزه دیپلماسی فرهنگی بسیار مهم‌تر از بُعد اقتصادی آن است؛ چرا که در عصر حاضر به قدری مولفه‌های دپیلماسی اقتصادی و فرهنگی با هم عجین شده‌اند که دیگر قدرتمندان بزرگ و بازیگران عرصه بین‌الملل اقدامات اقتصادی را در لباس دیپلماسی فرهنگی انجام می‌دهند و بسیاری از اقدامات فرهنگی بُعد اقتصادی پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال هنرهایی مثل آثار نمایشی، تئاتر، شعر، سینما و ... بُعد اقتصادی پیدا کرده‌اند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر یکی از هنرمندان کشور اثری تولید کند که ارزش آن اثر در کشورهای خارجی مورد قدردانی قرار بگیرد (بسته به رتبه هر کشور این ارزش متفاوت می‌شود)، باید در رسانه‌های داخلی آن کشور به این رویداد به خوبی پرداخته شود؛ چرا که برحسب این افتخار اسم آن کشور در مجامع بین‌المللی مطرح می‌شود. بنابراین رسانه‌ها باید در اطلاع‌رسانی چه در بُعد داخلی و چه در بُعد خارجی بیشترین توجه را به این قبیل رویدادها نشان دهند ولی متأسفانه در کشور ما انعکاس این رویدادها درگیر موضوعات سیاسی می‌شود که درخور منافع ملی ما نیست.

عقیلی با بیان اینکه انعکاس افتخارهای بین‌المللی در عرصه هنر به نفع فرهنگ کشور است، یادآور شد: اینکه آثار قدردانی شده در کشورهای خارجی چقدر با مصالح عمومی و منافع ملی مرتبط باشند بحث دیگری است اما افتخارآفرینی آثار هنری داخلی در خارج از مرزهای کشور به نفع فرهنگ کشور است.

انتهای پیام

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار